Oslavy 50 let provozu tramvajové trati do Skvrňan byly atraktivní nejen pro dospělé, užily si je zejména děti

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - neděle, 28. květen 2023 16:20
Oslavy 50 let provozu tramvajové trati do Skvrňan byly atraktivní nejen pro dospělé, užily si je zejména děti Foto: Peggy Kýrová (galerie Peggy Kýrová a Pavel Křovák)

V neděli 28. května ožila tramvajová trať z centra města do Zadních Skvrňan historickými vozy ČKD T1 a ČKD T3. Aby taky ne, vždyť půlstoletí této trati je důvodem k oslavě! Kromě historických tramvají vyjely do ulic i historické autobusy Škoda 706 RTO a Karosa ŠM 11.

Jízdy historickými vozy byly zážitkem nejen pro pamětníky, ale také pro děti. Hlavně chlapci nespustili oči z řidičů historických vozů a velkým zážitkem pro ně byla možnost zkusit si stáhnout pantograf nebo ručně přehodit na konečné výhybku.

„Ty tramvaje vyráběla firma, která se jmenovala ČKD Praha Tatra Smíchov,“ pochlubil se svými znalostmi jeden z malých pasažérů.

Na otázku, zda raději jezdí s moderními nebo historickými vozy, nám řidič tramvaje T3 Jiří Trnka odpověděl: „Já teda střídám, protože mě to baví, ale rozhodně je to zajímavý a je to čest řídit ty starý tramvaje.“

Řidič Hynek Freml se svěřil: „Jízda tramvají T1 je jiná než se standardními tramvajemi, je to ještě výzbroj odporová se zrychlovačem, tudíž řidič tomu musí přizpůsobit styl řízení. Mezi řidičema je o to velkej zájem, jsou na to speciálně zaškolení řidiči a ti jsou potom vybíráni. Jako řidiči se na jízdách vždycky domluvíme.“

Všechny historické vozy vyjížděly ze zastávky U Zvonu, kde stál infostánek Plzeňských městských dopravních podniků. Zde zájemci obdrželi upomínkové předměty (pohlednici a klobouk, děti za obrázek pexeso), další suvenýry si mohli zakoupit. Ze Skvrňan ke Zvonu se tramvaje vracely původní trasou přes zastávku U synagogy a tak ruční přehazování výhybky přímo na trati bylo zpestřením jízdy hlavně pro děti. Na obrázky z oslav se můžete podívat v naší fotogalerii.

Provoz tramvajové trati do Skvrňan byl zahájen 30. listopadu 1973.