Peggy Kýrová

Peggy Kýrová

Hned tři medaile z mezinárodních světových olympiád přivezli studenti Plzeňského kraje za uplynulý školní rok. Dalších 16 studentů se účastnilo řady vědomostních soutěží celostátní i mezinárodní úrovně s medailovými úspěchy. Za reprezentaci našeho kraje převzali studenti i jejich pedagogové ocenění z rukou zástupců kraje. Díky svým úspěchům pak studenti pro své školy získali finanční podporu na lepší vybavení pro práci s nadanými žáky z programu Plzeňského kraje Nadání 2024.

Odstraňovat následky ničivých povodní jeli litičtí dobrovolní hasiči společně s boleveckými, doubraveckými nebo folmavskými kolegy poslední zářijový týden a vrátili se v úterý 1. října. Pomoc plzeňských dobrovolných hasičů nabídlo Hasičskému záchrannému sboru České republiky město Plzeň po vzájemné dohodě se starosty plzeňských městských obvodů už v polovině září.

Místní už byli fyzicky i psychicky vyčerpaní, a přesto stále ochotní a srdeční,“ vzpomínal na obyvatele obce Česká Ves velitel družstva JSDH Litice Michal Mařík, který se svým družstvem vyrazil v rámci 4. odřadu pomáhat na vyplavené Jesenicko. „Byl to opravdu smutný pohled, velké nánosy bahna, větví a suti, ale třeba také i utonulá zvířata. Některé domy byl vyplavené, jiné poničené a některé už tam dnes bohužel nejsou,“ popsal situaci Michal Mařík s tím, že hlavní činností čtvrtého odřadu byly stále likvidační práce, tedy odstraňování naplavenin, rozebírání konstrukcí, odčerpávání sklepů nebo likvidace utonulých zvířat. „Nejtěžší pro mě bylo, když jsme pomáhali s vyklízením domů a v dětském pokojíčku jsem viděl hračky, a to stejné, se kterými si teď hraje můj syn. Nebo když do vsi přijel statik a dvěma křížky označil některé z domů, znamenalo to, že půjdou k zemi. Odhaduji, že život se tam do normálních kolejí vrátí minimálně za rok. Třeba v bytovkách měli úplně zničené plynové potrubí a už teď je tak jasné, že v zimě si plynem nezatopí,“ řekl.

Přesto, že už byli obyvatelé České Vsi vyčerpaní, neztratili podle hasiče Maříka nic z moravské srdečné povahy. „Lidé tam byli tak hodní a vděční. Třeba za námi přišla paní, že by nám hrozně ráda uvařila kafe, ale že bohužel nemá kde.

Hasiči z Plzeňského kraje byli ubytováni v areálu Schrothových léčebných lázní, v České Vsi pracovali každý den od sedmi ráno do sedmi večer. „Bylo to náročné, ale moc rádi jsme vypomohli,“ uzavřel Michal Mařík.

Na pomoc do oblasti postižené povodněmi vyrazilo v rámci odřadu HZS Plzeňského kraje už několik profesionálních a dobrovolných jednotek. Odřad z Plzeňského kraje od svého vyslání působí a pomáhá v oblasti Jeseníku. Z dobrovolných jednotek byly zatím na místo vyslaná družstva z JSDH Bílá Hora, Janovic nad Úhlavou, Bolevce, Litic, Lub, Doubravky, Folmavy, Božkova nebo Bukovce.

Při podobných událostech a vyslání většího množství hasičských jednotek na pomoc do jiných oblastí je vždy žádoucí systémovost a koordinace hasičů, což se za město Plzeň v krátkém čase povedlo. Jako první byla z plzeňských jednotek vyslána JSDH Bílá hora, jež nově disponuje hasičskou čtyřkolkou, tedy speciálním terénním vozidlem. Právě na tuto konkrétní techniku přišel požadavek ze zasažené oblasti. Ukázalo se, že tohle terénní vozidlo nachází stále větší uplatnění, nejen při požárech a při vyhledávání osob v nepřístupném terénu, ale také po povodních a při dalších mimořádných událostech,“ informoval Michal Hausner, člen bezpečnostní rady ORP Plzeň a také starosta městského obvodu Plzeň-6 Litice.

Sbor dobrovolných hasičů (SDH) je obecné označení dobrovolnického hasičského sboru a zároveň součást názvu většiny konkrétních dobrovolných hasičských sborů. Sbory dobrovolných hasičů (SDH) jsou právně samostatné nebo jsou organizačními složkami občanských sdružení (Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Česká hasičská jednota, Moravská hasičská jednota) a bývají jako zájmové organizace působící na úseku požární ochrany a výchovy dětí sponzorovány obcemi nebo kraji a jako subjekty se nepodílejí na zásahových a likvidačních pracích při řešení mimořádných událostí. Kromě hašení požárů zasahují hasiči včetně dobrovolných obvykle také při povodních, jiných živelních pohromách, ekologických haváriích, pomáhají při dopravních nehodách a jiných mimořádných událostech, poskytují jinou technickou pomoc. Spolupůsobí též při prevenci požárů a prevenci dalších podobných nežádoucích událostí. Sbory dobrovolných hasičů jsou často i spolkem významným z hlediska společenského života obce

Z hlediska platné legislativy se rozlišují dvě podobně znějící označení. Sbor dobrovolných hasičů (zkratka SDH) je zapsaným spolkem dle občanského zákoníku a nepodílí se na výjezdové činnosti. Naproti tomu jednotky sboru dobrovolných hasičů obce nebo podniku (zkratka JSDHO a JSDHP) nemají přímou souvislost se sbory dobrovolných hasičů. JSDH jsou zřizovány obcí nebo podnikem dle zákona o požární ochraně. Účast v JSDH není nijak podmíněna členstvím v SDH. Sbor dobrovolných hasičů (a další složky SH ČMS) pracuje ve vztahu ke zmíněnému zákonu jako Občanské sdružení působící na úseku požární ochrany.

V 31. ročníku prestižních divadelních Cen Thálie proměnila svou nominaci Soňa Godarská za ztvárnění marnivé Manon ve stejnojmenné opeře Divadla J. K. Tyla.

Brutální útok kyselinou, psychické onemocnění pachatele v případu vraždy podnikatele nebo dvě matky, které zabily své novorozené děti. Plzeňský kriminalista František Müller ve své nové knize Skutečné zločiny na Plzeňsku 2 představuje pětici dalších fascinujících případů. Křest knihy proběhl ve čtvrtek 3. 10. ve všeobecné studovně Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. Společně s Františkem Müllerem knihu pokřtil Jan Štoček, kriminalistická legenda.

Kraj léčivých pramenů žije kulturou i během nevlídných podzimních dní. Také tento týden nabízí koncerty, divadelní představení, přednášky nebo třeba tematické komentované prohlídky.

pondělí, 7. říjen 2024 06:35

Jak se druhý říjnový týden baví region?

Plzeňský kraj nespí a také v tomto týdnu nabízí svým obyvatelům a návštěvníkům řadu zajímavých akcí.

Za loňský školní rok se celkem 16 žáků umístilo na prvních místech v ústředních kolech soutěží ZUŠ ve hře na kytaru, ve hře na smyčcové nástroje, ve hře na klavír, na harfu a v soutěžní přehlídce literárně dramatického oboru. Úspěchu dosáhly také 2 orchestry, které získaly zlaté pásmo v soutěžní přehlídce pro jazzové a taneční orchestry. Za svoje úspěchy obdrželi úspěšní žáci ocenění - pamětní listy a dárkové poukazy, jejich pedagogové spolu s pamětními listy také drobné dárky.

Řada žáků z Plzně i okolí bude mapovat příběhy pamětníků zlomových událostí 20. století. Na speciálních workshopech pak žáci prožijí atmosféru těžkých rozhodnutí a momentů z let 1953, 1968 i 1989. Aktivity se uskuteční v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání I OP JAK pro území ORP Plzeň a pro školy je zajistí nezisková organizace Post Bellum. Zapojeno je šest škol včetně jedné prvostupňové, žáci a žákyně na projektu začínají pracovat v těchto dnech. Výstupem budou mimo jiné rozhlasové reportáže i výstava na radnici.

Divadlo Osada v Horní Bříze s hrdostí oznamuje zahájení desáté divadelní sezóny. Divadelní představení do Horní Břízy vozí už od samotného otevření divadla v roce 2013.