Plzeň by mohla začít spolupracovat s indonéským městem Madiun

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 16. prosinec 2022 12:49
Plzeň by mohla začít spolupracovat s indonéským městem Madiun Foto: město Plzeň

Možnost spolupráce na konkrétním projektu, fungování na principu spřízněných měst, nebo i přímo partnerství mezi Plzní a indonéským městem Madiun na Jávě. To byla hlavní témata, o nichž se mluvilo v úterý 13. prosince při návštěvě indonéské velvyslankyně na plzeňské radnici. Kenssy Dwi Ekaningsih přijala v zastoupení primátora náměstkyně pro oblast školství a cestovního ruchu Lucie Kantorová. Ta přislíbila, že osloví své kolegy ve vedení Plzně a zkusí vytipovat témata, jež by mohla obě města sblížit.

„Máme mnoho společného. Madiun má technickou univerzitu, na níž probíhá podobná výuka jako na Západočeské univerzitě v Plzni, funguje tam podobný závod jako je Škoda Transportation, plánujeme, že Indonésie bude posílat stážisty do Škodovky. To jsou ekonomické důvody a oblast vzdělání, ale máme i bohatou kulturu, náboženství, folklor,“ nastínila velvyslankyně. Představila nejen dvousettisícové vnitrozemské město Madiun ležící v západní části východní Jávy, ale i svou zemi, Indonéskou republiku, kterou v jihovýchodní Asii a Oceánii tvoří přes 17 tisíc ostrovů. S více než čtvrt miliardou obyvatel jde o čtvrtý nejlidnatější stát světa, v němž se mluví několika stovkami lokálních jazyků a obyvatelé vyznávají šest oficiálních náboženství.

Podle náměstkyně Lucie Kantorové má Plzeň sedm partnerských měst a drží se nepsané strategie při jejich výběru. „Pokud má nějaké město zájem o partnerství s námi, zkoušíme nejprve vzájemnou spolupráci. Tedy dva až tři roky hledáme společné oblasti, poté hodnotíme, zda má spolupráce potenciál a je přínosem, až poté se případně uzavírá partnerská smlouva. Jde o to, aby partnerství nebylo jen na papíře, ale zahrnovalo konkrétní aktivity. Máme ale i takzvaná spřízněná města, což si umím představit v tomto případě. Vybrali bychom jeden konkrétní projekt, zkusili to s ním a uvidíme, jaký bude mít potenciál do budoucna,“ řekla Lucie Kantorová.

Mezi partnerská města Plzně patří německý Regensburg, Winterthur ve Švýcarsku, Takasaki v Japonsku, francouzské Limoges, belgické Liège, slovenská Žilina a Birmingham v USA.