„Na včerejším jednání představenstva společnosti Plzeňská teplárenská byl jedním z bodů návrh ceny tepla pro rok 2024. Vzhledem k tomu, že cena tepla je regulovaná, tak byla zpracována – tak, jako každý rok – kalkulace ceny tepla, která je v gesci Energetického regulačního úřadu. Na komoditě "teplo" vyšla poměrně významná ztráta. S ohledem na to, že společnost Plzeňská teplárenská je obchodní společností, nemůžeme si dovolit na jedné z hlavních komodit dlouhodobě tratit. Představenstvo se proto usneslo a rozhodlo, že navrhne akcionářům, navýšení ceny tepla o 240 Kč/GJ, což zajistí komoditu tepla v mírném zisku tak, abychom mohli působit na trhu férově," uvedl generální ředitel Plzeňské teplárenské Václav Pašek.
Plzeňská teplárenská letos v lednu zvýšila ceny tepla v průměru o 4,8 procenta na 626 korun za GJ. Podle Paška bylo toto zdražení výrazně nižší, než jaké z kraje roku oznámily ostatní české teplárny. Podnik tak dnes nabízí nejnižší cenu tepla v České republice. „V poslední době se stalo, že nůžky na českém trhu se hodně rozevřely a Plzeňská teplárenská je na samém dně cen. Pro srovnání – cena tepla v Plzni je na cca 600 korunách a celorepublikový průměr činí 1100 korun," řekl dále Pašek a dodal: „Hlavním důvodem k navýšení cen je to, že minulý týden vláda v rámci schvalování konsolidačního balíčku odmítla schválit již notifikovanou podporu tepla z Evropské unie. Jelikož byla tato podpora ve výši cca 17 miliard korun pro Českou republiku nakonec zrušena, musíme nyní reagovat tímto způsobem a zdražit cenu tepla," uzavřel Pašek.
Pokud podnik zdražuje teplo o více než pět procent, musí to schválit valná hromada a zastupitelé. Proti výše zmíněnému zdražování se ostře ohradil plzeňský primátor. Dle jeho slov je zcela zásadní, aby Plzeň zůstala nejlevnějším dodavatelem centrálního vytápění v České republice a na základě toho chce v rámci budoucích jednání akcionářů, ze kterých vyjde finální cena tepla, postupovat. „Je to nepříjemné překvapení. Samozřejmě s tímto rozhodnutím nemohu souhlasit. Budeme se snažit, abychom požadované navýšení co nejvíce snížili. Chápu, že cena tepla v Plzni je hluboce pod průměrem České republiky a stávající ceny nelze držet donekonečna. Město jako akcionář musí být řádným hospodářem. Ale v době, kdy si vláda dělá z občanů kasičku, je takové zdražení jen dalším klackem pod nohy," řekl primátor Plzně Roman Zarzycký (ANO).
Plzeňská teplárenská, která produkuje teplo a elektřinu z uhlí a biomasy, prodala v topné sezoně 2022/23 méně tepla než v té předcházející. Většina odběratelů začala energiemi v roce 2022 šetřit a proti předchozímu topnému období klesly dodávky zhruba o sedm procent.
Podnik vlastní většinově město Plzeň a 35 procent připadá skupině EPH Daniela Křetínského. Ten se pro portál info.cz mimo jiné vyjádřil, že stát by měl daleko více komunikovat s podniky, především s průmyslovými a dalšími byznysovými firmami, a „hledat možnosti, jak ty informace vstřebávat". „Potřebujeme ministry, kteří naslouchají státní správě, a ve státní správě pak mít alespoň několik kompetentních lidí, kteří jsou schopni vést debatu s průmyslem a zpracovávat výstupy, které od průmyslu dostanou. Dnes tam v podstatě nejsme," uvedl Křetínský.
Plzeňská teplárenská dodává teplo do více jak 54 tisíc plzeňských domácností, což představuje přibližně 163 tisíc obyvatel města z celkového počtu 180 tisíc obyvatel Plzně. Současně dodává teplo i do škol, školek, zařízení sociální péče, zdravotnických zařízení a plzeňských firem.