Plzeňský kraj začne letos opravovat bývalé lázně v Plzni, 30 let chátraly

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 10. duben 2023 09:57
Plzeňský kraj začne letos opravovat bývalé lázně v Plzni, 30 let chátraly Foto: M. Osvaldová

Bývalé městské lázně v Plzni, které loni v říjnu koupil za 120 milionů Kč Plzeňský kraj, se začnou po 30 letech chátrání opravovat. Do konce roku nechá kraj srovnat se zemí jejich zadní trakt. Výběrové řízení na demoliční práce bude vyhlášeno do měsíce, plocha bude vyčištěná do konce letošního roku.

Kraj chce za 1,5 až dvě miliardy korun přestavět bývalé lázně u centra Plzně na multikulturní centrum, má tam být zejména Západočeská galerie, dále sál, klubovny a kanceláře pro krajské i neziskové organizace. Na letošek už má hejtmanství v rozpočtu 100 milionů Kč na přípravné a bourací práce. Památkově chráněné lázně jsou z roku 1931.

"Do konce letošního roku chceme vyhlásit výběrové řízení na dodavatele rekonstrukce metodou Design & Build (zadávání staveb, kdy si objednatel zadá jen účel a rozsah a zhotovitel je zodpovědný i za projekt)," uvedl hejtman Rudolf Špoták. Podle něj nebude vyhlašována architektonická soutěž.

Opoziční zastupitelé uvedli, že by mohl mít kraj při využití metody Design & Build problém sehnat na projekt dotaci, hejtman tyto obavy odmítl. S evropskou podporou podle něj kraj počítá. "Otázkou je, do jakých dotačních titulů a jak budou vypsány," dodal.

Firmy, které se budou hlásit do soutěže na dodavatele, už budou muset mít podle hejtmana dopředu zpracovanou kalkulaci přestavby vycházející z částečně zpracované projektové dokumentace. "Předpokládám, že už budou mít zpracovaný projekt v nějaké fázi, protože firmy nedokážou dát částku bez toho, aniž by měly hotový projekt, který bude také součástí výběrového řízení," uvedl. Zahájení vlastní přestavby lázní by podle hejtmana mohlo být na jaře 2025, ideálně už na konci příštího roku. Hotovo by mohlo být do podzimu 2026.

Kulturní centrum Plzeňského kraje s.r.o (KCPK), stoprocentně vlastněné krajem, teď zpracovává architektonickou studii přestavby. Má 12 architektů a projektantů, z toho polovinu v Praze. "Hlavním architektem projektu je Eva Heyworth, která je po Evě Jiřičné druhá největší 'dáma architektury' České republiky a její neznámější dílo je rekonstrukce Obecního domu v Praze, dlouhá léta byla v Londýně," uvedl jednatel KCPK, architekt Hynek Gloser.

Kraj koupil od bývalého majitele kromě budovy lázní i projekt přestavby na byty a kanceláře, na něž už má, stejně jako na demolici, stavební povolení. "Budeme určitě dál postupovat cestou změny stavby před jejím dokončením. Řadu skutečností z původního projektu respektujeme i v novém řešení, například využití bývalého bazénu," řekl Gloser. Zpracovatel původního projektu požádal KCPK o ukončení spolupráce.

Opoziční zastupitel Marek Ženíšek (TOP 09) kritizoval to, že kraj nemá vymyšlené financování projektu lázní, který navíc podle něj není dobře připravený. Podle Ženíška na rozdíl od projektu nové galerie U Zvonu, na níž mělo minulé vedení kraje stavební povolení, do přípravy dalo 30 milionů a na 170 milionů Kč mělo schválenou dotaci ministerstva kultury. Nové vedení hejtmanství ale tento projekt odmítlo. Ženíšek chce po kraji pravidelné zprávy o projektu rekonstrukce lázní i o jeho finančním zajištění. Marcela Krejsová z opoziční ODS se pozastavila nad tím, že na minulém zastupitelstvu zaznělo, že žádné soutěže na projekt a stavbu nebudou. "A že bude vše zadáváno takzvaně in-house, tedy prostřednictvím vlastních zaměstnanců (KCPK a kraje)," řekla.

Podle Glosera bude demolice zhruba za 30 milionů korun veřejnou zakázkou, na níž kraj vyhlásí soutěž. "A hlavním dodavatelem té velké přestavby bude určitě také vysoutěžený dodavatel, kterého opět bude vybírat kraj," uvedl. KCPK teď podle něj připravuje architektonickou studii a zadávací dokumentaci pro výběr firmy, která provede demolici.

čtk