Tohle není sci-fi! Viktoria Plzeň a Slavia Praha společně kultivují fotbalové prostředí

Zveřejněno v Sport ZAK
Od - středa, 8. březen 2023 18:04
Tohle není sci-fi! Viktoria Plzeň a Slavia Praha společně kultivují fotbalové prostředí Foto: FC Viktoria Plzeň

Sobotní souboj Slavie Praha a Viktorie Plzeň je bezesporu ligovým šlágrem, v němž na sebe narazí dva nejúspěšnější české kluby posledních let, které výrazně přispěly ke klubovému koeficientu a jejichž hráči rovněž společně reprezentovali v národním dresu. Tento duel by měl být pro fanoušky obou klubů fotbalovým svátkem a měl by se obejít bez zbytečných vášní a nenávistné atmosféry, které jsme v posledních střetnutích registrovali. Na tom se shodli nejvyšší představitelé obou klubů a rozhodli se společnými kroky přispět ke kultivaci fotbalového prostředí.

Jednou z prvních společných aktivit obou klubů je dnešní společné setkání kapitánů obou týmů – Tomáše Holeše a Lukáše Hejdy.

„Chceme jako Slavia usilovat o to, aby fotbal byl nejsledovanější, nejrespektovanější a nejpopulárnější český sport. Musíme být schopni sebereflexe a pozitivně měnit fotbalovou kulturu. Nenávist v jakékoliv podobě do fotbalu nepatří. Hodnoty fair play, vzájemného respektu a úcty k soupeři jsou pro nás trvalou výzvou a povinností stanovenou zakladateli klubu. Vážím si dohody s vedením Viktorie Plzeň. ´Bojovat do krve´ chceme jen na fotbalovém trávníku. Společně jsme se také dohodli, že zápas věnujeme nadaci Donor. Věřím, že v tomto snažení získáme podporu fanoušků obou našich klubů,“ řekl Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva Slavia Praha.

„Jsem rád, že došlo k jednoznačné shodě a součinnosti obou klubů. Chceme dát společně jasný signál, že si přejeme, aby se boj odehrál čistě jen na fotbalovém trávníku, což k takovému zápasu jednoznačně patří, a naopak na tribunách a mezi fanoušky panovala dobrá atmosféra bez zbytečných excesů. Jsem si jistý, že tento krok dvou nejúspěšnějších klubů posledních let je jasným poselstvím a mělo by přispět i do budoucna ke kultivaci celého fotbalového prostředí. Tento apel a výzvu budeme komunikovat i směrem k našim příznivcům a věřím, že nás čeká zajímavý zápas ve skvělé atmosféře,“ řekl generální ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek.

Podobná slova volí před zápasem i kapitán sešívaných Tomáš Holeš. „Na zápas se moc těšíme. První s druhým v tabulce. Věřím, že tomu bude odpovídat i utkání. Těšíme se na jedinečnou atmosféru vyprodaného stadionu a věřím, že i vítěznou náladu po utkání,“ pravil kapitán Slavie.

Středeční setkání kapitánů není jedinou společnou akcí. Před samotným zápasem zamíří Jaroslav Tvrdík a Adolf Šádek v doprovodu zástupců hráčů z obou klubů do Fakultní nemocnice v Motole na podporu organizace DONOR. Společně pak přímo před utkáním předají kapitáni šek na 200 000 Kč.