Prvním tématem byla energetická krize, která stejně jako ostatní instituce a firmy zasáhla Plzeňský kraj. „Respektujeme kroky vlády takové, jaké jsou. Ale musím konstatovat, že vláda se zastropováním cen energií zaspala a řešit se celá situace začala až na popud nás, hejtmanů,“ řekl Rudolf Špoták s tím, že energetická krize výrazně zasáhla do krajského rozpočtu. "Celá situace s cenami energií nám ukázala, že nejsme v celé ČR absolutně na takové problémy připraveni. Ačkoli jsme hned začali zrychlovat procesy opatření k úsporám energií v našich budovách, všech organizacích, stejně se nám náklady na energie pro příští rok dostaly zhruba na pětinásobek," doplnil.
Na energetickou krizi volně navázaly finanční náklady na velké projekty Plzeňského kraje. Hlavní investicí pro příští rok je revitalizace městských lázní v Plzni. "Považuji za velký úspěch, že se nám podařilo dotáhnout nákup společnosti, a tím i unikátní památky městských lázní. V příštím roce bychom začali s demoličními pracemi na vnitřních budovách. Samozřejmě rekonstrukce tak cenné památky bude záviset na financích. Ale na takové revitalizaci je dobré to, že ji lze rozdělit na etapy, a ty části, které budou rekonstruovány, ty lze užívat," uvedl Špoták. Na to reagoval primátor Roman Zarzycký s tím, že město Plzeň rozhodně bude na revitalizaci lázní participovat a zároveň otevřel téma opravy kulturního domu Peklo v Plzni. Za Plzeňský kraj dostal ujištění, že i na tomto projektu bude zájem spolupracovat. "Pokud budeme mít nějakou jasnou vizi využití, určitě se spolupráci nebráníme. I tento prostor v západočeské metropoli najde využití," potvrdil Rudolf Špoták.
V otázce sportu byli zástupci kraje s primátorem ve shodě. Sport je nutné podporovat, a to nejen na úrovni těch komerčně nejúspěšnějších sportů. Podporu si podle debatujících politiků zaslouží také házená, futsal a další sporty. I tato oblast je ve hře budoucí spolupráce.