Šlouf: Ve volbách chceme zopakovat úspěch SPOLU

Zveřejněno v Politika
Od - pátek, 20. květen 2022 06:50
Šlouf: Ve volbách chceme zopakovat úspěch SPOLU Foto: město Plzeň

David Šlouf, současný náměstek primátora města Plzně byl na krajském sněmu jednomyslně zvolen lídrem plzeňské kandidátky SPOLU, tedy trojkoalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Při té příležitosti jsme se ho zeptali na pár otázek.

280669623 3232964466989646 6851020108396004445 nCo říkáte na to, že vás sněm zvolil jednomyslně?
Tato podpora je velmi příjemná. Nečekal jsem, že 62 delegátů mi dá 62 hlasů. Mám z toho radost a usuzuji, že nejen nade mnou panovala shoda, protože stejně tak i u všech ostatních kandidátů se hlasovalo jednomyslně včetně pozic pro ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Já v tom vidím hlavně signál, že co se týče minimálně delegátů ODS, je formace SPOLU vítaná.

Takže si myslíte, že se zopakuje úspěch, který se stal na celonárodní úrovni, i v rámci regionu?
Já jsem o tom pevně přesvědčen. Naším cílem je volby vyhrát takovým způsobem, aby SPOLU mohlo vytvořit koalici a aby mělo post primátora a většinu v Radě města Plzně.

S čím jdete do voleb?
Já si myslím, že podstatné je postupovat v práci tak, jak ji děláme, protože ODS byla od revoluce vždy členem vládnoucí koalice. Je třeba dělat konzervativní politiku zaměřenou na všechny, kteří v Plzni žijí, protože každá cílová skupina má své speciální potřeby. V této době si město pod vedením ODS prošlo dvěma krizovými obdobími, covidovým a teď válkou na Ukrajině. Podle mého názoru jsme tyto situace zvládli dobře. Především musíme voličům nabídnout jistotu a stabilitu.

S kým byste určitě nešli do koalice?
Já absolutně vylučuji KSČM nebo SPD.

K ostatním stranám budete vstřícnější?
Komunální politika je především o lidech a uvidíme, jací lidé z jaké strany se tam dostanou. Jak už jsem říkal, nejraději bych vyhrál tak, aby SPOLU mohlo být hegemonem a aby bez naší strany nešla vytvořit koalice. Čím větší a lepší volební výsledek budeme mít, tím méně pak budeme muset přemýšlet nad tím s kým jít nebo nejít do koalice.

Pokud SPOLU ve volbách uspěje a vy se stanete primátorem, jak k postu přistoupíte?
Samozřejmě záleží na tom, jak voliči rozdají karty, ale pokud dostanu příležitost vykonávat pro město Plzeň a jeho občany funkci primátora, tak bych ji chtěl uchopit nejen jako společensko-reprezentativní, ale také jako exekutivní a rád bych se stal jakýmsi moderátorem plzeňské politické scény.

Na městě se coby náměstek věnujete bytové politice, co se vám povedlo v této oblasti?
Já osobně se věnuji bytové politice osm let, a myslím si, že co se týče bytové politiky, je město Plzeň na špici, jak pro sociálně slabší, tak pro ostatní cílové skupiny, jako jsou například mladí lidé. Jsme jediné město, které postavilo a dále staví byty, pro představu lokalita Zátiší, kde se momentálně staví 183 bytů, které budou dokončeny tento rok v září. Stavíme z vlastních peněz bez dotace a chceme pokračovat. Máme vytipované pozemky, na kterých děláme studie a pracovní dokumentace a připravujeme projekty pro zhruba 400 bytů, které bychom chtěli poskytnout zejména mladým rodinám.

Čím to je, že se daří Plzni stavět obecní byty lépe než jinde?
Když jsme kolem roku 2016 začali diskutovat o tom, že by obec měla být tím stavitelem, stavět obecní byty a poté tyto byty pronajímat, tak v tom někteří lidé neshledávali žádný význam. Ale doba pokročila a bydlení je čím dál tím méně dostupné. Plzeň již od toho roku 2017 tou cestou vyšla a tím pádem pokročila. V Plzni se daří stavět i developerské projekty. Další věc, která se týká této politiky, jsou právě vstřícnější podmínky a přístup k developerům a investorům, aby mohli stavět dostupné bydlení. Když si srovnáte některá města podle dat měřených v dubnu 2022, například Plzeň, Budějovice, Praha a Brno, tak co se týká nájemního mimo městského bydlení, Plzeň má v průměru 209 korun za metr čtvereční na měsíc, České Budějovice 219 korun, v Brně je to 304 korun a v Praze 356 korun za metr čtvereční na měsíc. Čili i zde je vidět, že Plzeň, kde se poptávka i nabídka nějakým způsobem doplňují, je na tom lépe, než velká města.