Štafeta Nočních běhů pro Světlušku míří do Plzně. Pozor, na účastníky čeká změna!

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - čtvrtek, 30. březen 2023 06:47
Štafeta Nočních běhů pro Světlušku míří do Plzně. Pozor, na účastníky čeká změna! Ilustrační foto: FB Světluška - Nadační fond Českého rozhlasu

Projekt Světluška, který pomáhá těžce zrakově postiženým, odstartoval letos Nočním během v Ostravě. Další město, které běžci s čelovkami rozsvítí, bude Plzeň, kde se běh uskuteční ve čtvrtek 30. března od 21:00. Účastníky běhu ale letos čeká změna, poprvé totiž vyběhnou z nádvoří plzeňského pivovaru. 

Motto letošního běhu návštěvníky láká výzvou „Vzhůru na oběžnou dráhu Nočního běhu pro Světlušku“. Tematicky proto běhy doplní nejen hvězdné hudební vystoupení kapely The Shifters. O další hudební doprovod se postará Dj Deee a celým večerem provede moderátorka Kateřina Huberová z Českého rozhlasu, která ke dvacetiletému výročí Světlušky připomene historické milníky jak Nočního běhu, tak Světlušky samotné. Chybět nebude ani doprovodný program pro běžce ve spolupráci s Tomášem Bubákem – mistrem České republiky a Evropy v yoyování. Na běhu se poprvé objeví také světluščí osvětové stánky a díky Magistrátu města Plzeň bude na místě možné vyzkoušet si i lukostřelbu, a to jak za denního světla, tak i večer s čelovkami. Účastníci se budou také moci vyfotit s maskotem letošní sezóny – světluščím astronautem. 

Na každém z běhů bude možnost přihlásit se jako dobrovolný trasér či vyzkoušet na světluščích stáncích pomůcky pro zrakově hendikepované, simulované zrakové vady a smyslové hry i sportovní vybavení. „Světluška si spolu s Českým paralympijským výborem vzala za cíl, že do dvou let vybuduje databázi proškolených trasérů a průvodců pro zrakově hendikepované sportovce. Na každém z běhů proto využijeme příležitost oslovit běžce, kteří s posláním Světlušky souzní, a nabídneme možnost stát se trasérem třeba pro nevidomého běžeckého lyžaře nebo pilotem pro tandemového cyklistu,“ vysvětlila propojení světluščích aktivit Gabriela Drastichová.

Na výběr bude i letos z jednoho (3,3 km), nebo dvou (6,6 km) okruhů. Není přitom nutné běhat, trasu lze klidně jen projít. Vítáni jsou zájemci všech věkových kategorií, kteří chtějí podpořit dobrou věc. Registrovat se mohou také firmy, které podpoří své zaměstnance ve sportovních aktivitách, a navíc udělají dvojnásobnou radost. Do běhu se opět zapojí zrakově postižení sportovci, které Světluška již 20 let podporuje v aktivním životě.

Program akce přehledně:
19:00 – 20:45 - registrace
19:30 – 21:00 - doprovodný program – koncert kapely The Shifters (od 20:00), DJ DEEE, yo-yo show + workshop
21:00 - start běhu
22:00 - ukončení běhu