TOP 09 vyzvala hejtmana, aby zveřejnil informace o nákaze koronavirem

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 15. duben 2020 20:57
petr-suchy Petr Suchý vede TOP 09 v Plzeňském kraji

Do ostré kritiky vedení Plzeňského kraje v čele s hejtmanem Josefem Bernardem (ČSSD) se pustila opoziční TOP 09, podle které osobní spory mezi některými politiky mohou paralyzovat fungování krajského úřadu a krajské koalice. Strana zároveň vyzvala hejtmana, aby zveřejnil informace o průběhu nákazy koronavirem.

„Minulý týden se v médiích objevila řada informací o tom, že hejtman Bernard nedodržel karanténu po testování na COVID-19 a že se měl v té době sejít s krizovým štábem kraje a dalšími lidmi. Myslím, že by situaci zklidnilo, kdyby hejtman Bernard vydal jasné prohlášení, v jakém časovém sledu náběry probíhaly a kdy byl v karanténě,“ řekl předseda krajské TOP 09 Petr Suchý.

Hejtman již sice informoval o tom, že absolvoval čtyři testy na koronavirus (negativní, pozitivní, negativní a pozitivní), dosud však nesdělil, kdy absolvoval druhý odběr, který je pro posouzení jeho jednání klíčový.

Bernardovi řada politiků navíc vyčítá, že se stýkal s lidmi poté, co pociťoval svalovou únavu a měl zvýšenou teplotu. Jeho chování označili za nezodpovědné. Bernard v návaznosti na to do médií uvedl, že se řídil nařízením hygieniků a že zvažuje podání žaloby na své kolegy za jejich výroky v médiích.

„V posledních dnech jsem zaznamenal spory mezi koaličními politiky v krajském zastupitelstvu. Od některých radních zaznívá kritika chování pana hejtmana a ten zase zvažuje podání trestního oznámení. V této složité době je více než důležité, aby vedení kraje spolupracovalo. Bohužel máme pocit, že tomu tak není a spory v radě ohrožují chod krajského úřadu,“ uvedl krajský zastupitel za TOP 09 Richard Pikner.

Právě Richard Pikner bojuje proti koronaviru v první linii. V Klatovské nemocnici totiž působí jako primář oddělení klinických laboratoří, které zajišťuje testování vzorků na COVID-19.

Výsledky odběrů hejtmana podle Piknera působí dojmem, že se někde stala chyba. „Asi u 2 procent vzorků se stává, že si nejsme výsledkem odběru jisti. V takovém případě vzorek posíláme do laboratoře v Praze k dalšímu vyhodnocení. Může se stát, že první vzorek je negativní a druhý pozitivní, ale je nepravděpodobné, že by se v rozmezí několika dnů stejný scénář opakoval u třetího a čtvrtého odběru,“ říká Pikner.

„Každý, kdo má podezření na nákazu koronavirem, by se měl chovat obezřetně ke svému okolí a pokud možno se nesetkávat s lidmi,“ doporučuje Pikner.