×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10019

Ukrajinské děti se v Plzni začaly zapisovat na základní školy

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 28. červen 2022 06:57
Ukrajinské děti se v Plzni začaly zapisovat na základní školy Zdroj foto: Wikimedia

V Plzni začaly zápisy dětí ukrajinských uprchlíků na základní školy. Podle květnových odhadů vycházejících z počtů uprchlíků registrovaných v Plzni by do základních škol ve městě mohlo nastoupit až přes 2000 dětí. Za prvních pět hodin ale přišlo do jednotlivých škol spíš vždy jen několik dětí, zjistila ČTK. Dnes byl termín pro zápisy na první stupeň, v úterý je na řadě druhý stupeň. Kolik dětí k zápisům přijde a kolik jich nakonec v září skutečně nastoupí, školy ani magistrát zatím neumějí odhadnout.

Ředitelé škol ani pracovníci magistrátního odboru školství, mládeže a tělovýchovy netušili, na jak velký zájem se mají dnes připravit. „Vše bylo plynulé, bez front, rodiče průběžně přicházeli s dítětem. Za prvních pět hodin se k nám přišlo zapsat 11 dětí," řekla ředitelka 25. základní Eliška Syřínková. Zápis je především administrativní úkon, děti většinou nemusely plnit žádné zadání.

Pěti dětí se dočkali za pět hodin zápisu v 1. základní škole na sídlišti Bolevec. „Netušili jsme, co máme očekávat, jestli desítky nebo stovky dětí, zatím je jich jen pět," řekl ředitel Radek Dolenský. S tlumočením pomáhali rodilí mluvčí, kteří už delší dobu žijí v Plzni. „K nám už chodí dvacítka ukrajinských dětí, nejstarší jsou ze sedmé třídy. Několik dětí se už s rodinami vrátilo zpět na Ukrajinu," doplnil ředitel.

Na 33. základní školu ve čtvrti Skvrňany přišli k zápisu zatím tři děti. „Byli jsme připraveni na 100 dětí dnes a 100 dětí zítra, měli jsme na to nachystané kapacity, ale ten malý zájem nás překvapil. Na druhou stranu by to znamenalo snadněji děti umístit do tříd," uvedl ředitel Radek Růžička. Menší zájem potvrdila i ředitelka 17. základní školy v Malické ulici Zuzana Houdková. „Zatím přišlo jen devět dětí, očekávali jsme jich mnohem víc," řekla. Pokud by se dětí nezapsalo mnoho, nemusela by vznikat nová třída.

Město už v květnu připravilo plán, jak od září umístí až 2000 ukrajinských školáků. Počítal se vznikem odloučených pracovišť škol pro ukrajinské děti. „Osm základních škol zajistí nevyužívané prostory pro nové samostatné třídy jen s ukrajinskými dětmi. Tímto krokem nám vznikne prostor pro 398 dětí,“ informovala v květnu Lucie Kantorová (ANO), radní odpovědná za školství. Další třídy mají vzniknout například v salonku Měšťanské besedy, v knihovně či v Krašovské Aktivity centru. Velké pracoviště s devíti třídami až pro 350 dětí se plánovalo na Borských polích, kde soukromá firma nabídla městu nevyužívanou administrativní budovu.

Jak to nakonec bude, napoví zápisy. Kompletní počty dětí, které se dnes a v úterý zapíšou, bude mít magistrát koncem týdne, řekla Martina Tetzeliová z odboru školství, mládeže a tělovýchovy. Zatím podle ní chodí na plzeňské základky kolem 400 ukrajinských dětí. „Odhady celkového počtu vycházely z dat, která jsme měli k dispozici, ale někteří uprchlíci se stěhují po republice za prací, za rodinou, někteří se vracejí zpět na Ukrajinu," popsala momentální situaci.

Zdroj: ČTK