×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10019

Unikátním přístrojem budou lékaři vyšetřovat experimentální zvířata

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 10. leden 2020 16:22
Tomograf U slavnostního zahájení provozu nového tomografu nechyběl rektor UK Tomáš Zima (uprostřed). Foto: Richard Beneš

Nový tomograf za 15 milionů korun, který bude sloužit pro práci s experimentálními zvířaty, získalo Biomedicínské centrum Lékařské fakulty UK v Plzni. Na živých zvířecích modelech, kterými jsou domácí prasátka, budou výzkumníci pomocí přístroje sledovat zejména prokrvení orgánů při transplantaci jater. Pořízení CT přístroje je součástí širšího společného výzkumného projektu lékařské fakulty a Západočeské univerzity (ZČU). Přístroj má nosnost 220 kg a není tak problém vyšetřit s jeho pomocí i pořádného čuníka.

Lékaři využívají při výzkumu domácí prasata. Foto: TV ZAK

„Jsme rádi, že se nám podařilo tento přístroj získat a tím dále umožnit rozšíření spolupráce Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy se Západočeskou univerzitou, která je v současné době naším největším plzeňským partnerem. Předpokládáme, že tento přístroj nám umožní rozvíjet projekty transplantace jater a přípravy umělých jater recelularizací. Je zřejmé, že pořízený přístroj bude zapojen i do výzkumných projektů dalších týmů našeho Biomedicínského centra,“ dodává Václav Liška vedoucí řešitel projektu na straně Lékařské fakulty v Plzni.

Přednáška o využití nového přístroje v prostorách Biomedicínského centra. Foto: Richard Beneš

„Nové CT nám umožní získat podstatně přesnější popisy modelovaných orgánů a tkání, na kterých jsou ověřovány nově vyvíjené softwarové produkty pro simulaci vybraných biomechanických problémů. Získáme tak nové možnosti pro zpřesnění modelů a numerických simulací individualizovaných pro jednoho konkrétního pacienta. Jednoznačně tak dojde k posílení klinické a translační medicíny,“ doplnil Jiří Křen z Fakulty aplikovaných věd ZČU.

S novým přístrojem se seznámil i rektor ZČU Miroslav Holeček. Foto: Richard Beneš

Unikátní projekt vyzdvihl při slavnostním představení přístroje rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. „Na začátku roku 2020 vidíme doslova diamant, který představuje spolupráci mezi UK, a ZČU, ukazuje spolupráci mezi technickým a biomedicínským výzkumem, svědčí o spolupráci mezi teoretickým a aplikovaným výzkumem. Tedy to, čím se moderní vědecké trendy na počátku 21. století ubírají. Je třeba poděkovat všem, včetně Fakultní nemocnice Plzeň za to, že vytvořili podmínky a zrealizovaly tento projekt,“ konstatoval rektor Zima.

Přístroj si prohlédl i plzeňský primátor Martin Baxa. Foto: Richard Beneš

Také pro plzeňského primátora Martina Baxu (ODS) je to jasný důkaz toho, že se Plzeň významně posouvá mezi města, která jsou důležitá na mapě vědy, výzkumu a praktických inovací. „Jestli je budoucnost našeho města v něčem, tak jsme přesvědčen o tom, že to je právě věda a výzkum. Vedle toho samozřejmě musím zcela lidsky podotknout, že tato výzkumná zařízení, která možná vypadají abstraktně, v budoucnu budou prakticky sloužit k tomu, aby se mohly lépe léčit vážné nemoci,“ dodal primátor Baxa.