Už jste viděli všechny výstavy v regionu?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - neděle, 19. březen 2023 07:22
Už jste viděli všechny výstavy v regionu? Ilustrační foto: FB Pask - Pavilon skla Klatovy

Krása se dá najít všude – ve skle, výtvarném umění a třeba i v říši hmyzu. Přijďte se přesvědčit na některou z právě probíhajících výstav v našem kraji.

Sto let Lidového domu v Kralovicích 1922–2022
Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve na prohlídku výstavy Sto let Lidového domu v Kralovicích 1922–2022, která je veřejnosti přístupná do 24. března v refektáři. Lidový dům je již sto let kulturním centrem dění v Kralovicích. Veřejnosti slouží od 16. prosince 1922 a od té doby se na jeho scéně vystřídali ochotnické spolky, vystoupení hudebních, tanečních a jiných uskupení, soutěže, plesy či setkávání občanů.

Letokruhy – to je autorská výstava rokycanské výtvarnice Jany Audesové, která nás zavádí k tématům kruhů její tvorby. Nejenže se kruhy, kroužky, kolečka jako motiv propojení, ucelenosti, pospolitosti v obrazech objevují, ale LET-O-KRUHY znamenají, že během své výtvarné činnosti má řadu kruhů – okruhů rozmanitých námětů a výtvarných technik. Letokruhy představují průřez tvorbou výtvarných prací – vedle kresby, malby, grafiky i keramiky nás její obrazy i objekty zavedou nejen do různých světů, ale i k zamyšlení, rozjímání, radosti či zklidnění. Výstava potrvá ve výstavní síni Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech do 26. března.

Těžítka pestré krásy v Klatovech
Pavilon skla v Klatovech připravil další ze svých výstav. Okouzlující jsou těžítka se zatavenými skleněnými květy, motýly, nápisy a podobně. Jsou zde ale také velmi stará těžítka z 19. století, která připomínají knihy a další jsou zase v podobě třeba sedících lvů. Samozřejmě nechybí těžítka se zatavenými fotografiemi, biskvitovými portréty státníků či jiných významných osobností. Z lisované produkce je zajímavé těžítko v podobě sedícího Máhatmy Gándhího, dále by návštěvníkovi neměla ujít těžítka s reliéfními krajinami či hrady. Také mezi těžítky z posledních desetiletí se najdou unikátní předměty – těžítko v podobě slunce, těžítka zhotovená kombinací malby a hutních technik a jsou tu i ta dekorované laserem. Jsou to prostě těžítka pestré krásy nejen co do množství barev. Až na tři exponáty z klatovského muzea pocházejí všechny vystavené exponáty ze soukromých sbírek.
Výstava bude k vidění v PASKu až do Velikonočního pondělí 10. dubna. Do té doby máte šanci stihnout těžítky inspirovanou tvůrčí dílnu malých květinových aranží s Jarkou Papežovou, která je připravována na neděli 26. 3. od 10:00 do 16:00.

Náš soused brouk aneb Hmyz Rokycanska na fotografiích Vlastimila Procházky
Na výstavě entomologa Vlastimila Procházky, který nenápadný svět hmyzu objevuje prostřednictvím svého fotoaparátu, si můžete do detailu prohlédnout krásu brouků i pavoučků druhu skákavek. V. Procházka mapuje převážně okolí Rokycan, kde on sám žije. K vidění budou nosatci – brouci s dlouhými „nosy“, krasci, například krasec třešňový, což je poklad mezi našimi brouky, tesaříci, z nichž zajímavý je kozlíček sosnový s obřími tykadly. Někteří z nich budou nejen na fotografiích, ale i ve 3D provedení. A že jste taková jména dosud neslyšeli? Nevadí, na výstavě se přesvědčíte, že jejich nositelé skutečně existují.
Pavoučci skákavky, na které se V. Procházka specializuje, se běžně vyskytují v našem okolí a můžete je potkat při odpolední procházce, stačí se jen pozorně dívat. K výstavě je připraven i bohatý doprovodný program. Vidět ji můžete v Muzeu Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech do 25. června.