×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10023

Úžasný výhled i magické místo pro romantiky? Víme, kde ho najdete

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 5. únor 2021 15:58
IMG_1170 Foto: M. Hallová

Vrch Kamýk nad obcí Osek lákal pozornost lidí už od pradávna. Traduje se, že tu kdysi stávala poustevna, později velký sloup s křížem. Zděný letohrádek se tady objevil na začátku 18. století. Dlouho si ho ale majitelé neužívali. Po pár desetiletích zpustl a téměř se rozpadl.

Foto: M. Hallová

To, co se z něj zásluhou místních lidí podařilo ve druhé polovině minulého století zachránit, ale určitě za návštěvu stojí. Obvodové zdi s dírami po oknech působí jako antická stavba. A výhled? Ten je odsud skutečně nádherný. Ale zpět na začátek stavební historie Kamýku.

Když pomineme  poustevnu neznámého mnicha, stál na vrcholu jako první vysoký kamenný sloup s křížem a obklopovaly ho sochy světců. Svatý Vavřinec, Florián, Háta a Kristýna chránili před morem. Podle starých záznamů byl kříž vysoký téměř 5 metrů a zakončovala ho pozlacená císařská koruna. Stavitel letohrádku je neznámý, ale má se za to, že by jím mohl být Jakub Auguston ml. v roce 1707.

Foto: M. Hallová

Romantika nejen na loďkách

Výhled z vrchu se majitelům nedalekého oseckého panství natolik zalíbil, že se rozhodli postavit si tu letohrádek. Panstvo a jejich hosté se na letohrádek dopravovali na loďkách po Podzámeckém rybníku. To musela být romantika! Dnes se na vrchol ve výšce 420 metrů nad mořem dostanete pěšky. Mystiku to rozhodně neztratí, zvlášť pokud půjdete po schodech, které stoupají mezi buližníkovými skalami k jedné straně zachovalé obvodní zdi. Dotek antiky na Vás dýchne při západu slunce, kdy torzo barokního letohrádku působí jako dávná cizokrajná památka.

Foto: M. Hallová

A co slovo kamýk vlastně znamená?

“Jde o specifický geologický útvar, a velmi často se, stejně jako v tomto případě jedná o buližník, tedy velice tvrdou horninu, která přečkala všechna erozní období vývoje země a výrazně vystupuje nad krajinou," říká Martin Lang, geolog a ředitel Muzea středních Brd ve Strašicích. Kamýk se pak ve staročeštině nejčastěji pojmenovával ostrý skalní výchoz tohoto typu. Asi nejznámějším je Kamýk nad Vltavou. Kamýk ale najdeme i v chráněné krajinné oblasti Brdy.

Součástí zříceniny letohrádku je také upravený park s dětským hřištěm a zaniklý židovský hřbitůvek se zachovalými náhrobky z 19. století. Zabaví se tu tak všechny generace.

A jak se na letohrádek dostanete? Z dálnice D5 sjedete u Rokycan a pak už je to asi dva kilometry. Do Oseku můžete přijet také z druhé strany od Volduch.

Autor: M. Hallová