×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10015

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

V Plzeňském kraji dnes vyjely protestovat až stovky zemědělských strojů

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 20. leden 2022 18:04
V Plzeňském kraji dnes vyjely protestovat až stovky zemědělských strojů Foto: M. Adámková

Chceme rovné podmínky, Živíme tuto zemi nebo Konec drůbeže a vepřového v Čechách. Traktory s těmito transparenty vyjely ve čtvrtek z Třemošné do Kralovic na severu Plzeňska. Zemědělci tak protestovali proti novému přerozdělení dotací ve prospěch malých farmářů.

271854923 456691416121211 245976447966043173 n"Nelíbí se nám podmínky, které nám nastavila dnešní vláda. Je to kvůli tomu, že strategický plán se připravoval rok a půl se všemi nevládními organizacemi a za nynější vlády, která byla zvolena na konci roku nebo jmenována, se všechno toto poslalo do kopru," prohlásil předseda Zemědělského družstva Mladotice Tomáš Polcar.

Ministerstvo zvýšilo podíl dotací pro menší zemědělce. Na dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy, má jít podle nového návrhu 23 procent z celkové částky na přímé platby. "Znevýhodnění jsme asi o 50 procent, na náš zemědělský podnik, který čítá zhruba kolem 800 hektarů, je to 2,5 milionů korun v přímých platbách. Pro naši společnost to znamená, že těžko budeme konkurenceschopní malým zemědělcům do 150 hektarů, kteří nám budou brát půdu," vysvětlil Polcar. Při dnešních cenách a vstupech do živočišné výroby zemědělcům nezbyde nic jiného, než snižovat stavy a propouštět.

Podle zemědělců poklesne kvůli změně v přerozdělování dotací produkce živočišné a rostlinné výroby. "Dojíme 24 až 25 litrů na krávu na den a myslíme si, že by to mohlo klesnout pod 20 litrů, protože budeme šetřit, kde se dá. V té rostlinné výrobě si myslíme, že poklesne produkce obilovin i řepky," popsal předseda Zemědělského družstva Dobříč Miroslav Hanzlíček.

Nejvíce se situace obávají chovatelé prasat. "Chov prasat je na pokraji zavření, protože ta cena toho vepřového je dneska tak mizerná, že se to za to nevyplatí ani dělat," tvrdil otevřeně Polcar. A s ním souhlasí i mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. "Ten sektor vepřového je skutečně v posledních měsících na tom velmi špatně, my jsem si toho vědomí," ujistil. V pondělí jednal na toto téma ministr zemědělství s Evropskou komisí. "Žádali jsme Evropskou komisi, aby spustila nějaký systém mimořádných podpor pro sektor vepřového. Pan ministr získal na radě zastání většiny evropských států, hovořil na toto téma i s evropským komisařem Wojciechowským," popsal Bílý.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula považuje úpravy ve strategickém plánu za rozumný kompromis. "Na zítřek máme svolanou velkou pracovní skupinu, kde ministerstvo představí konkrétní změny a úpravy v té poslední variantě strategického plánu. Nějaké zásadní úpravy v tom strategickém plánu neočekáváme, nicméně uvidíme, co přinese zítřejší diskuze a jaké budou padat argumenty," dodal Bílý.

Pokud ministerstvo zemědělství plánované přerozdělení dotací nepřehodnotí, plánují zemědělci dál protestovat.