×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10015

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Zemědělcům přidělává vrásky na čele noční mráz a sucho. Zpožďují růst plodin

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 20. duben 2022 06:55
Zemědělcům přidělává vrásky na čele noční mráz a sucho. Zpožďují růst plodin Řepka olejná. Zdroj: pixabay

Noční mráz posledních dnů, který má pokračovat další tři noci, spolu s pokračujícím suchem zpožďuje růst a zrání zemědělských plodin v Plzeňském kraji. Podle agrární komory by mohl postihnout hlavně řepku, která už je před květem a stonky má plné vody. Zemědělci by potřebovali teplo i v noci a více vody, řekl předseda krajské agrární komory Jaroslav Šíma. S tím souhlasí také ovocnáři v regionu, kteří ale zatím nočními a ranními mrazy tolik netrpí.

"Pokud bude dva tři dny v noci a ráno mráz a řepka už bude nakvétat, tak to může být průšvih. Už jsem zažil, že stonky popraskaly a výnos byl potom hodně špatný," uvedl Šíma. Kukuřice zatím není nad zemí, aby zmrzla, většinou se teď seje. Jařiny, tedy jarní obiloviny, už zaseli všichni zemědělci v regionu, přihnojovat začali v únoru a teď půdu ošetřují proti plevelům a místy podruhé přihnojují ozimy dusíkatými hnojivy.

Přílišné střídání studených a teplých dnů rostlinám neprospívá. Podle předpovědi jsou zatím prognozované teploty minus jeden až dva stupně. "Tři čtyři stupně, by už byly špatné," řekl Šíma. Obilí sice přezimovalo dobře, ale stále je zima a zpoždění růstu je dva až tři týdny. "Je to takové polomrtvé. Potřebují teplo, ale hlavně i v noci, aby bylo deset až 12 stupňů," uvedl.

Víc než voda chybí podle Šímy teplo. "Ornice zatím není úplně suchá, ale při sázení je třeba, aby na prvních pět centimetrů napršelo," uvedl. Při chladu a absenci deště se ale na plodinách neobjevují plísně, dodal.

"Na druhou půlku dubna je chladno, porosty nejsou tak daleko, jak by mohly touto dobou být. Všude teď píšou, že teplo má přijít v květnu. Proto říkám, že příroda je mocná čarodějka a většinou si s tím poradí. Pokud přijde velké oteplení a třikrát zaprší, tak bude vše dohnané zpět," uvedl Šíma. Problémem jsou podle něj také hnojiva, třikrát až pětkrát dražší než před rokem. "Hlavní ale je, že vůbec nejsou. Potřebujeme pro start kukuřice močovinu a Amofos (fosforečné a dusíkaté hnojivo). Ale v tom množství, co jsme měli domluvené, je nemají, " uvedl Šíma.

"Teď začínají kvést třešně, tak uvidíme, jestli v noci nepustíme protimrazovku. Dosavadní mrazy zatím problémy nezpůsobily. O Velikonocích ještě nic nekvetlo," řekla Jana Zikmundová, vedoucí Sadů Nebílovy, významného pěstitele ovoce. Podle prognóz by měl být v lokalitě minus jeden stupeň. "To nám nevadí, ale když to jde k minus pěti až šesti, tak to je špatné," uvedla. U třešní začíná nakvétat první odrůda Tamara.

Minulý týden s minimem srážek opět zintenzivnil zemědělské sucho v Česku. Jelikož rostliny už začaly růst a průměrné teploty stoupají, ubývá teď voda v krajině rychleji. Podle webu Intersucho by se v dalších deseti dnech intenzita sucha neměla příliš měnit.

čtk