V regionu se poslední zářijový týden nudit nebudeme!

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - úterý, 26. září 2023 06:48

Média

Koncerty, komentované prohlídky i akce pro děti zpříjemní obyvatelům kraje následující dny.

Jan Burian – klubový koncert se koná v úterý 26. 9. od 19:00.
O Janu Burianovi se mluví především jako o písničkáři, výstižnější ovšem je označení „zpívající básník“. Talent podědil. Patří do umělecké rodiny, která má pokračovatele i v Burianových dětech. „Půlku života jsem byl syn E. F. Buriana a teď půlku života budu tatínek Kapitána Demo,“ shrnuje Jan Burian lakonicky část genetické výbavy rodu Burianů.
Hudebník, zpěvák, spisovatel, autor dokumentárních filmů, moderátor a cestovatel Jan Burian vystoupil od roku 1970 na více než 4000 koncertech. Většinou sólově za doprovodu klavíru, ale občas i s různými kapelami. Spolupracoval mj. s Jiřím Dědečkem, Petrem Skoumalem či Danielem Fikejzem. Vydal řadu písňových alb.
Koncert se uskuteční v klubovém uspořádání v MKS Domažlice, se sezením u stolků. Počet míst je proto omezen

Úsměvy Jaromíra Hanzlíka aneb historky ze zákulisí divadla a filmu
Městské kulturní zařízení zve na talkshow do kinosálu Horšovský Týn ve středu 27. 9. od 18:00.

Národní technické muzeum za 80 Kč – Den české státnosti: v roce 2023
Národní technické muzeum - Centrum stavitelského dědictví v Plasích se na vás těší ve čtvrtek 28. 9. mezi 9:00 - 18:00.
Den české státnosti a výročí prvního otevření stálých expozic Národního technického muzea ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech připadá na 28. 9. 2023. V tento den je možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80,- Kč. Dny sníženého vstupného se týkají hlavní budovy v Praze a v sezóně také Centra stavitelského dědictví NTM Plasy a Železničního depozitáře NTM v Chomutově. 

Dny Šumavského trojhradí / Hrad Rabí z blízka (a jinak)
Na svátek sv. Václava a o následujících dnech (tedy od 28. září do 1. října 2023) se na hradě Rabí konají mezi 9:00 - 16:00 Dny Šumavského trojhradí.
V uvedené dny bude celý hradní areál průchozí samostatně (bez průvodce a komentované prohlídky). Příchozí si budou moci projít velké nádvoří i to malé, kde se nachází studna a hospodářské zázemí. Budou moci vejít do místností s modely hradu i vyjít do prvního patra Nového paláce, které slouží jako vyhlídkové místo, navštívit nejstarší část hradu (včetně vysoké obytné věže, tak zvaného donjonu) nebo prozkoumat členitá sklepení.
Po všechny čtyři dny jsou nabízeny speciální prohlídky hradu (v 10:00 a ve 14:30), které představí hradní komplex z různých úhlů pohledu. Zaměří se na samotné počátky hradu, na způsob jeho výstavby i zajímavé stavební detaily, přiblíží funkční proměnu jednotlivých částí hradu a také představí roli hradu v každodenním životě středověkých lidí.
Prohlídky mají omezenou kapacitu, a tak doporučujeme rezervaci na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Dny Šumavského trojhradí budou probíhat i na hradě Kašperk.
Čekají vás speciální prohlídky s kastelánem Hrad jako dílo. Zajímá nás, proč bylo pro stavbu hradu vybráno dané místo (strategická poloha, tvar krajiny), z jakých materiálů a proč je hrad vystavěn tak, že jej můžeme z větší části obdivovat dodnes. Jaké jsou viditelné stopy jeho stavebního vývoje a jak jeho podoba ovlivňovala život na hradě nebo jeho případnou obranu? Jak mohla stavba působit na tehdejšího člověka, nebo dokonce případného obléhatele? Měl hrad nějaká zadní vrátka, a jak to bylo například se zdroji vody a dopravou zásob do hradu? Prohlídka samotná začne už před hradem (200 metrů před branou u turistických ukazatelů), abychom měli pohled celistvý. 

Komentované prohlídky sklárny připravila Sklárna Annín na svátek sv. Václava 28. 9. Muzeum je otevřené od 9:00, huť je v provozu od 10:00.
Původní sklárna z roku 1796 je zaměřena na minulost a současnost sklářské výroby v Anníně, produkci skla od přelomu 18. a 19. století až do současnosti, nebo život sklářů a brusičů skla. Kromě muzea uvidíte také brusírnu skla a dílny a sklářskou huť. Pod rukama sklářských mistrů se tu opět rodí vázy, misky, svícny a další sklářské výrobky.
Nemusíte se ale jen dívat, sami si můžete vyfouknout originální skleněný výrobek. Svou návštěvu můžete zakončit v galerii a prodejně skla, kde si můžete zakoupit luxusní skleněný suvenýr.

Dětské dílničky ve Farmaparku u Toma
Děti si budou moci vyrobit originální výrobky, se kterými jim moc ráda pomůže šikovná animátorka. Můžou si tak něco vlastnoručně vyrobeného odnést z farmaparku s sebou domů na památku, nebo výtvor věnovat svým nejbližším.
Tvoření se koná 28. 9. mezi 10:00 - 18:00 v kryté pergole.

„Na Václava s Václavem u Petra a Pavla – aneb poslední koncert sezóny..."
V kostele sv. Petra a Pavla v Dolanech u Hlinců bude ve čtvrtek 28. 9. od 14:30 účinkovat Pěvecký soubor Václav z Čisté, vstupné na koncert dobrovolné.

V regionu se poslední zářijový týden nudit nebudeme! Ilustrační foto: Peggy Kýrová