První listopadovou neděli se shromáždilo téměř 80 vězňů, aby vyslechli přednášku s názvem Indiáni Severní Ameriky – fikce a skutečnost.
Mnozí z nás si při slově Indián představí Mayova Vinnetoua nebo Posledního Mohykána Jamese Fenimora Coopera, některým se možná vybaví slavný náčelník Geronimo. Málokdo si však představí olympijského vítěze, primabalerínu, astronauta nebo dokonce ministryni vnitra. Představy většiny společnosti byly a jsou utvářeny především populární kulturou, od zmíněných literárních děl po filmy, obrazy a fotografie. Ty vytvořily archetypy „ušlechtilého“ a „krvelačného divocha“ a také mýtus o „mizejících Indiánech“. O tom, jak se liší romantické představy od skutečnosti a jaké měly a mají dopady na současný život původních obyvatel Severní Ameriky, byla přednáška doplněná promítáním řady fotografií Lucie Kýrové, historičky z Katedry severoamerických studií Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Přítomní tak měli možnost se dozvědět, jaký byl skutečný životní příběh Pocahontas nebo že Cooperův Poslední Mohykán nebyl poslední svého kmene. Seznámili se stručně i s osudy některých slavných náčelníků a se současným životem původních obyvatel Severní Ameriky. Během přednášky i po ní pokládali řadu otázek. Bylo zjevné, že je téma velmi zaujalo.
Akce ve věznici se mohla uskutečnit díky vstřícnosti a laskavosti jejího vedení a díky osobnímu nasazení tamějšího kaplana Blažeje Pelána.
Plzeňská rodačka Lucie Kýrová získala doktorát v americké historii na College of William and Mary ve Virginii se zaměřením na sociální, kulturní a intelektuální historii původních obyvatel Severní Ameriky, jejich současnou situaci a boj za práva. Během svého dlouholetého pobytu v USA spolupracovala s komunitami původních obyvatel, například v rámci projektu veřejné historie „Piscataway Connections to the Land Project” pro Accokeek Foundation at Piscataway Park v Accokeek v Marylandu v USA. Lucie Kýrová tak měla možnost původní obyvatele Ameriky poznat jako málokdo jiný.