Vítězné hnutí v Tachově získalo téměř polovinu všech hlasů

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - sobota, 24. září 2022 17:26
Vítězné hnutí v Tachově získalo téměř polovinu všech hlasů foto: Dagmar Zoková

S velkým náskokem v Tachově v komunálních volbách zvítězilo hnutí Volím Tachov, které získalo více než 45 % všech hlasů a 10 míst v 21členném zastupitelstvu. Na druhém místě je Za lepší Tachov s téměř 30 % a šesti mandáty.

Vítěz z roku 2018 Patrioti Tachova skončil až na třetím místě s více než 15 %, což znamená jen tři mandáty. Oproti předchozím čtyřem letům ztratili Patrioti čtyři křesla. Do zastupitelstva se dostali i nováčci – Idealisté pro Tachov. Získali více než 10 procent a dva mandáty.

Už teď je téměř jisté, že se v Tachově změní starosta. Ladislav Macák, který znovu vedl kandidátku Patriotů Tachova, se totiž do zastupitelstva vůbec nedostal. Lidé naplno využili možnosti křížkovat a udělovat preferenční hlasy. Do zastupitelstva se tak dostali Jan Habrle (č. 5 na kadidátce), Václav Svoboda (č. 9) a Radek Červený, který na druhé místo přeskočil z původně dvacátého místa na kandidátce. Stal se tak největším tachovským skokanem v letošních volbách. Macák je prvním náhradníkem, takže by se do zastupitelstva dostal jen v případě, že by některý z jeho zvolených spolustraníků rezignoval.

Přeskakovalo se i v dalších stranách, ze třináctého místa na třetí se díky preferenčním hlasům dostal například Pavel Novohradský (Za lepší Tachov). Lídra Volím Tachov Petra Vránu přeskočila Jana Hutníková (ze šestého místa) i stomatolog Zdeněk Brachtel (z 10. místa)

K volebním urnám v Tachově přišlo 39,27 % oprávněných voličů (3595 z 9154 lidí s volebním právem).

Zvolení zastupitelé (dle výsledku):

  • Volím Tachov: Jana Hutníková, Zdeněk Brachtel, Petr Vrána, Pavel Hrůša, Lukáš Kosina, Vendula Machová, Matouš Horáček, Vít Rožmberský, Iva Zezulová, Barbora Kvardová
  • Za lepší Tachov: Jan Straka, Marcela Smihrodská, Pavel Novohradský, Božena Vaňková, Jiří Struček
  • Patrioti Tachova: Jan Habrdle, Radek Červený, Václav Svoboda
  • Idealisté pro Tachov: Jiří Nenutil, Jan Michalec