Za zápisem lázeňských měst do UNESCO stojí roky práce

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 16. září 2021 12:35
Za zápisem lázeňských měst do UNESCO stojí roky práce Zdroj: Magistrát města Karlovy Vary

Dlouhých jedenáct let, stohy dokumentů a řada jednání. To vše předcházelo zápisu jedenácti evropských lázeňských měst do světového seznamu UNESCO. Mezi nimi je i západočeský lázeňský trojúhelník – Františkovy Lázně, Mariánské Lázně a Karlovy Vary. A právě Vary byly tím hlavním hybatelem událostí. V rozhovoru to potvrdil ředitel Infocentra v Karlových Varech Josef Dlohoš.

Pane řediteli, Karlovy Vary slaví, protože byly zapsány společně s dalšími deseti lázeňskými městy na seznam UNESCO, jak se stalo?

Myslím, že se to stalo především dlouhodobou prací, jsou za tím roky  práce, kdy minulé vedení města, současné vedení města, za pomocí všech možných organizací usilovalo o zápis a po jedenácti letech se zadařilo. Opravdu to trvalo celých jedenáct let od té první myšlenky, prvního proťuknutí s UNESCEM, zda bychom mohli. Ten vývoj byl složitý, vzhledem k tomu, že se tam na začátku hlásilo okolo šedesáti lázní z celého světa, nakonec vznikla skupina těch jedenácti slavných lázní Evropy, které jsou nyní od 24. června zapsané na seznamu UNESCA.

A které to tedy jsou, protože já vím, že Karlovy Vary nejsou jediné české lázeňské město, které tam nebylo zapsané?

Z České republiky to je především ten Západočeský lázeňský trojúhelník, to znamená Karlovy Vary, Františkovy lázně a Mariánské lázně a pak je tam dalších 10 míst, jsou ve Francii v Rakousku, Německu, takže opravdu jsou to takové ty lázně s dlouhodobou tradicí, s tím fokusem na lázeňství a jak ho dlouhodobě to využíváme v Karlových Varech.

Jste tedy ve skvělé společnosti, v UNESCO, povězte mi, co všechno musely Karlovy Vary udělat, aby se dostaly do nominace?

Museli splnit neskutečné stohy papírů, dokumentů, které byly prověřovány, ta byrokracie je opravdu velmi náročná a v neposlední řadě a ten rozhodující okamžik, byl kdy přijela hodnotící komise ICOMOS, to jsou dva roky zpátky, zasáhl nám do toho covid, takže se to malinko posouvalo a hodnotící komise prošla celé lázeňské město, zhodnotila všechny body, pro vaší představu, není to jenom o tom , že se podívají v jakém stavu je město, ale hodnotí to, kam se město chce ubírat, jak jsou nastavené plány, na jaké úrovni jsou služby, všechny tyhle věci musely být skloubeny a hrály k tomu, abychom byli zapsáni.

A budou v budoucnu ta lázeňská města spolupracovat?

My už spolupracujeme, spolupracovali jsme již před tím zápisem, je to dlouhodobá práce. Já jsem v té skupině v infocentru v Karlových Varech přes rok a půl, pracuje se na marketingu, pracuje se na strategiích, pracuje se na spolupráci, pracuje se na tom, co by všechna ta lázeňská města měla mít společného a jak by se měla prezentovat navenek, všem návštěvníkům a klientům, kteří přijedou nejen k nám, ale do všech jedenácti měst.

Na celý rozhovor se můžete podívat zde: https://www.zaktv.cz/archiv/studio-z/6225.html