Začátek posledního březnového týdne v žádném případě nebude nudný

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pondělí, 27. březen 2023 07:05
Začátek posledního březnového týdne v žádném případě nebude nudný Ilustrační foto: Peggy Kýrová

Všední dny neznamenají nutně jen plnění pracovních povinností. Dobrou náladu a odreagování nabízí koncerty, komentované prohlídky, divadelní představení či film.

Hned v pondělí 27. 3. můžete navštívit od 18:00 Varhanní koncert v Katedrále sv. Bartoloměje. Na programu jsou známá i méně známá díla jak starší, tak i moderní světové varhanní hudby od autorů, jako jsou například J. S. Bach, C. Franck, H. A. Stamm, A. Guilmant a L. Vierne. Na varhany hraje Jiří Liška.

Divadlo Pluto uvádí v 19:00 známou komedii Nikolaje Vasiljeviče Gogola Revizor v překladu Zdeňka Mahlera. Režie se ujal Pavel Kikinčuk. V představení jsou použity písně Vlasty Buriana z filmu Tři vejce do skla a ruské lidové písně.

Zasmát se můžete v 19:00 i v Divadle Dialog na grotesce S vyloučením veřejnosti, kterou uvádí SPODINA.
Jeden muž, dvě ženy, jeden pokoj. Tohle ubytovací zařízení je opravdu poněkud zvláštní. A je navěky. Jednoaktovka Jeana Paula Sartrea nás zavede do místnosti, kde se setkávají egoistický novinář Garcin, sebevědomá manipulátorka Inés a sebestředná hysterická Estelle. Proč se sešli právě zde? A proč právě oni? Hra začíná. A nikdy neskončí. Inscenace v režii Jakuba Zindulky zvýrazňuje absurditu a komičnost textu. Hrají Jaroslav Matějka, Olga Ženíšková, Klára Kovaříková a Petr Kotora.

Dům hudby zve od 19:30 na Dvořákovo klavírní kvarteto. Účinkují: Slávka Vernerová - klavír, Štěpán Pražák - housle, Petr Verner – viola a Jan Žďánský – violoncello.

Chodím, chodíš, chodíme… je tvůrčí dílna pro děti a rodiče, na kterou jste zváni v úterý 28. 3. od 16:00 v Západočeské galerii v Plzni (Výstavní síň "13“).
Informace a rezervace: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 377 908 536. Tvůrčí dílna je doprovodným programem k výstavě „Umění předlouhého století a paměť lidské chůze“, která je součástí Smetanovských dnů a letos zaměřuje na téma putování, pohybu a chůze ve výtvarném umění 19. století.

Prohlídka katedrály sv. Bartoloměje se koná v úterý hned dvakrát. V 16:00 začíná komentovaná prohlídka interiéru včetně Šternberské kaple, podrobněji se seznámíte s Plzeňskou madonou i s historií katedrály, a v 17:30 se můžete podívat do podkroví, kde se dozvíte vše o stavbě katedrály a o osudech zvonů.

Filmový klub Plzeň v kině Beseda uvádí v 17:00 a v 19:30 koprodukční film Korzet.
Císařovna Sissi je módní ikonou a ztělesněním mladistvé krásy. Roku 1877 se blíží její 40. narozeniny. Císařovna spoutaná svým postavením i nevybíravou kritikou okolí však nemá velké důvody k oslavám. Začíná mít pocit, že stárne, je unavená z povinností, které vyplývají z jejího postavení i z neustálé kritiky, která se na ni snáší ze všech stran. Chce si zachovat mladistvý vzhled, a tak uzavírá své tělo do stále pevnějšího korzetu. Jaký by ale mohla žít život, kdyby se oprostila od konvencí a pedantského drobnohledu vídeňského dvora? Režisérka Marie Kreutzer přichází s nadčasovým příběhem o odvážně ženě a její nehynoucí touze po svobodě, kterému vévodí Vicky Krieps v roli nesmrtelné Sissi.

Také Západočeské muzeum v Plzni vás zve na filmovou projekci, a sice na Večer s filmovými dokumenty Jana Loučíma. Na programu je projekce filmů „Stavební vývoj kláštera v Chotěšově“ a „Jak kašny přicházejí na svět.“ Začátek je v 19:00.