×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Zastupitelé kraje schválili rozpočet na rok 2020 s výdaji téměř osm miliard

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 16. prosinec 2019 16:04
Zastupitelstvo Plzeňského kraje Zastupitelstvo Plzeňského kraje. Ilustrační foto. Richard Beneš

Padesát minut trvala na pondělním jednání krajského zastupitelstva bouřlivá diskuse o rozpočtu Plzeňského kraje na rok 2020. Pro předložený návrh rozpočtu hlasovalo 23 zastupitelů, 12 se zdrželo a osm bylo proti. Rozpočet počítá s předpokládanými příjmy 7,3 miliardy a výdaji 7,9 miliardy korun. Schodek 593 milionů korun vznikne kvůli tomu, že hejtmanství počítá s předfinancováním mnoha projektů dotovaných EU, které nemůže hradit z běžných příjmů. Schodek má zčásti pokrýt 338 milionů z rezervního fondu a částečně úvěr.

„Celá ta debata o rozpočtu se vedla o drobnostech, o filharmonii, o včelařích o Techmanii, tedy o drobných věcech, které jsou v objemu do pěti milionů korun. A přitom návrh rozpočtu počítá s výdaji skoro osm miliard korun. Téměř 600 milionů bude tvořit schodek, ale ten představuje předfinancovávání individuálních projektů. To jsou projekty, které budou později dofinancovány z prostředků EU a my si na to předfinancování bereme úvěr. Částečně se to financuje z rezervního fondu. Ve finále to znamená, že běžné výdaje a vlastní investice jsou financovány z běžného rozpočtu. Já považuji ten rozpočet že je bez schodku,“ vysvětlila ekonomická náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS).

Podobný model rozpočtu měl kraj i v letošním roce. Už kraj v průběhu roku se podařilo splatit veškeré peníze, které letos z úvěru načerpal. Na letošní rok měl kraj schválený rozpočet s příjmy téměř 6,2 miliardy korun, výdaji téměř 7,1 miliardy a se saldem přes 857 milionů korun.

„Před hlasováním o rozpočtu se diskutovalo se o drobnostech, ale to patří k věci, ty detaily si musíme vyříkat. Rozpočet je velmi dobře připravený, je vyrovnaný, půjčujeme si peníze pouze na evropské projekty, které nám v budoucnosti z evropských peněz přijdou. Je to díky podnikatelům a lidem, kteří vydělávají více peněz a z toho nám plyne větší objem daní. Ale je to dáno i výborným hospodařením Plzeňského kraje,“ konstatoval k rozpočtu hejtman Josef Bernard (ČSSD).

Takto hlasovali zastupitelé kraje o rozpočtu na rok 2020. Foto: Richard Beneš

Výdaje kraj posílí téměř ve všech resortech. Největší částka půjde tradičně do dopravy, kam by mělo jít přes 2,7 miliardy korun, letos bylo schváleno 2,5 miliardy. Jen na opravy a stavby silnic v majetku kraje půjde přímo z rozpočtu 635 milionů korun a dalších 35 milionů na projektové dokumentace, zhruba miliardu dá kraj příští rok na základní dopravní obslužnost v autobusové a vlakové dopravě. Z dotovaných projektů v dopravě se počítá například se 120 miliony Kč na silnici mezi Dlouhou Vsí a Radešovem, přes půl miliardy má být na stěžejní stavbu plzeňského okruhu.

„Čeká nás dokončení stavby barokního ambitu v Mariánské Týnici, kraj také financuje rekonstrukci domu na Klatovské 110, což jsou Loosovy interiéry, dokončíme vodní hamr v Dobřívě, začneme stavět atletický tunel u sportovního gymnázia, doufám, že postavíme tělocvičnu v Tachově, největší ránou do rozpočtu bude samozřejmě západní okruh, tam ještě není jasné o kolik peněz půjde,“ uvedla náměstkyně Krejsová.

Zatímco město Plzeň v rozpočtu na příští rok snížilo příspěvek pro Techmania Science Center z původních 10 milionů korun na tři miliony korun, kraje šel opačným směrem. Příspěvek zvýšil z 10 na 14 milionů korun. Zdravotnictví by mělo dostat 713 milionů. Z toho nemocnicím dá kraj na jejich ztrátu placenou jako služby obecného hospodářského zájmu 192 milionů a doplatek za letošek 48 milionů. Na regionální rozvoj dá kraj příští rok celkem přes 173 milionů.