×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10019

Zelenou střechu na svých pavilonech plánuje další plzeňská škola

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 22. listopad 2019 12:25
zelena strecha Zelené střechy zlepšují mikroklima v blízkosti budov. Ilustrační foto

Zelenou střechu bude mít další základní škola v Plzni. Na svých pavilonech by měla mít zelenou střechu městem zřizovaná 4. základní škola v Kralovické ulici na Košutce. Ekologická střecha vznikne při rekonstrukci střešních plášťů objektů školy, stravování a tělocvičny, které již dosluhují. Optimálním řešením rekonstrukce je provedení jednoplášťové zelené střechy. Odhadované náklady na rekonstrukci jsou 37 milionů korun. Termín dokončení stavby je v roce 2021.

Zastupitelstvo města už schválilo přípravu a následné podání žádosti o dotaci, která bude dosahovat maximálně 85 procent z celkových způsobilých nákladů projektu. To znamená v maximální výši 28,8 milionu korun. Náklady na realizaci stavby se budou předfinancovávat a spolufinancovat z Fondu města Plzně pro kofinancování dotovaných projektů v případě přidělení dotace.

„První základní školu se zelenou střechou v Plzni, jež je zřizovaná městem, máme od října v Černicích. Tyršova základní škola a mateřská škola zasadila více než 1200 rostlin na své zelené střeše. Jejím účelem je ochlazování a zlepšení klimatu v okolí školy. Stejně tak na 4. základní škole díky zelené střeše dojde ke zlepšení mikroklimatu střešního pláště budovy,“ uvedl primátor města Martin Baxa (ODS).

„Kromě zlepšení mikroklimatu, se zvýší díky zelené střeše tepelný odpor střešní konstrukce, eliminují se teplotní rozdíly střešní konstrukce, zvýší se životnost konstrukce a vlhkost okolního vzduchu. Zadrží se část dešťových vod ve vegetačním souvrství zelené střechy a zpomalí se odtok dešťových vod do jednotné kanalizační stokové sítě, zvětší se plochy pro flóru a hmyz,“ popisuje klady Martin Klír z Útvaru koordinace evropských projektů. Celková plocha střechy objektů 4. základní školy je 5794 metrů čtverečních, rekonstruovaná část by měla mít 5078 metrů čtverečních.