7 NEJ Jiřího Kozohorského

Zveřejněno v Pro ženy
Od - pondělí, 5. červenec 2021 18:05

Jiří Kozohorský je od roku 2020 generální ředitel Vodárny Plzeň.

1) Nejoblíbenější kniha a spisovatel
V dětství jsem moc rád četl Jaroslava Foglara a Eduarda Štorcha. Velmi rád mám knížky Karla Čapka, začínal jsem s jeho Povídkami z jedné a druhé kapsy a pak už jsem louskal všechno - Bílou nemoc, Válku s mloky, Hordubala, Povětroně, Obyčejný život a také všechny cestopisy. Když jsem studoval, pročítal jsem spousty odborných textů a pak odpočíval s detektivkami hlavně od Ed McBaina  a Aghaty Christie. Teď čtu nejradši literaturu faktu, hlavně knížky o letectví a vesmíru.

2) Nejoblíbenější film
Vždycky se zasměju u filmu Kulový blesk a hláškám, které tam padají. Vede Rudolf Hrušínský alias doktor Radosta, Josef Abrhám alias doktor Knote nebo nebo Jechová a její půdička: „A mohla bych ji vidět?“
A pak Formanův Amádeus, v němž jsem si při natáčení vydělával jako student v komparsu. Natáčelo se to o prázdninách a nosil jsem tam v děsném horku paruku a aristokratické sako.
Několikrát jsem viděl drtivou většinu filmů od Woody Allena.

3) Nejoblíbenější hudební interpret a skupina
Osmdesátá léta minulého století, Freddie Mercury a pochopitelně QUEEN, které jsem poslouchal od svých 15 let. Později jsem si pouštěl hard rock. Když sem přivezl po revoluci Václav Havel Rolling Stones, byl jsem na jejich koncertu v Praze a za ukrutného deště jsem si užíval největší senzaci v životě. Nevěřil jsem, že je kdy uvidím naživo.
Hudbu jsem si vždy kupoval na vinylových deskách, pak na CD nosičích a nyní opět dostávám vinylové desky. Mám několik set LP od známých i poměrně neznámých interpretů a skupin.     

4) Nejoblíbenější jídlo a pití
Vepřový řízek s bramborem a k pití černý čaj s mlékem.

5) Osobnost, která mě nejvíc inspiruje a motivuje
Jsem Plzeňan a Západočech a vážím si spousty lidí, kteří se pohybují ve veřejném životě a s nimiž jsem se kdy potkal. Ale ani by nebyl prostor je zde všechny vyjmenovat a neodpustil bych si kdybych na někoho zapomněl. Takže z osobností, které již nežijí  a velmi si jich vážím, jmenuji jednoznačně Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka a Václava Havla.

6) Motto, které mám nejraději
„Svědkem pravdy je čas.“ Kdysi tuto větu řekl Josef Vinklář Jaromíru Hanzlíkovi v seriálu Jiřího Hubače Sanitka. Šlo o stížnost kohosi vlivného na nevhodné chování mladého doktora, přesvědčeného o své pravdě, který se odmítl omluvit. A jeho šéf, i když ho ujistil, že mu věří, řekl, že omluvný dopis za něj pošle a doplnil to právě touto větou. Stále si ji pamatuji.

7) Nejoblíbenější místo v regionu
Šumava.

7 NEJ Jana Baleje najdete zde.
7 NEJ Jozefa Hruškociho najdete zde.
7 NEJ Martina Dejdara najdete zde.
7 NEJ Miroslava Holečka najdete zde.
7 NEJ Ondřeje Hejmy najdete zde.
7 NEJ Markéty Čekanové najdete zde.
7 NEJ Josefa Adlta najdete zde.
7 NEJ Martina Stránského najdete zde.
7 NEJ Petra Vejvoďáka Vejvody najdete zde.
7 NEJ "Vhrsti" najdete zde.
7 NEJ Michala Jančaříka najdete zde.
7 NEJ Martina Sobotky najdete zde.
7 NEJ Jaroslava Vogeltanze najdete zde.
7 NEJ Jaroslava Samsona Lenka najdete zde.

Autor: Lenka Duchková