×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Bývalé sídlo KV KSČ po 30. letech opět pokryly revoluční plakáty

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 17. říjen 2019 10:50
Happening Na budově bývalého KV KSČ už zase visí plakáty jako v listopadu 1989. Foto: Richard Beneš

Historie se opakuje! Nechvalně proslulé bývalé sídlo Krajského výboru KSČ na Americké třídě je od středy po 30 letech opět polepené desítkami revolučních plakátů. Studenti plzeňských uměleckých škol si happeningem připomněli události z listopadu 1989, kdy tehdejší studenti medicíny v noci polepili budovu komunistické strany. Ani tentokrát nechyběli na akci aktéři tehdejšího odvážného činu. Happening s názvem „A máte to polepený!“ uspořádalo Západočeské muzeum v Plzni, jednalo se o pozvánku na výstavu Listopad 1989 v Plzni aneb Na podzim padá listí a komunisti.

Foto: Richard Beneš

Ručně psané plakáty vyrobili studenti podle dochovaných dobových fotografií. Některá další hesla vyzývají k ukončení vlády jedné strany si ovšem studenti vyrobili podle vlastní fantazie.

„Nepamatuji si přesně, kdy to bylo, protože jsme měli dojem, že zatímco v Praze se už všechno hýbe, tak Plzeň pořád spí. S vylepováním jsme začali někdy kolem půlnoci. Věděli jsme, že tím pácháme trestný čin. Na místo přijela jedna policejní hlídka, tehdy samozřejmě Veřejná bezpečnost. Místo toho, aby nás ti policajti sebrali, tak nám pomáhali vylepovat ty plakáty,“ řekl jeden z tehdejších aktérů, lékař a nyní starosta plzeňského obvodu Radčice Rolando Arias.

Foto: Richard Beneš

Studenti medicíny byli podle něj v listopadu 1989 v Plzni hodně aktivní. „Měl jsem pocit, že se tady dlouho nic neděje, tak jsem na štábu, kde to ze začátku táhla jen hrstka tak 20 opravdu aktivních nadšenců řekl, že jim (KSČ) ten jejich krmelec polepíme,“ vzpomínal dnes třiapadesátiletý Arias. Krmelec se podle něj říkalo krajské KSČ, protože odtamtud komunisté krmili lidi lžemi.

Od nápadu do realizace uběhl snad den nebo dva. Studenti nepřetržitě kreslili plakáty s výzvami, hesly i výsměšnými komentáři ke KSČ. Málo se spalo. „I když jsme různými cestami získali cyklostyl na kopírování a asi auto kancelářského papíru, byly to všechno ručně malované plakáty," řekl. Studenti hustě polepili nejen spodní část budovy, ale horolezci plakáty umístili i do větší výšky. „Bylo nám jasné, že to budou chtít zase sundat, takže jsme to všechno pořádně přetírali nitrolakem, aby to drželo. Některé plakáty tam byly ještě tak před 15 lety,“ zdůraznil Arias.

Foto: Richard Beneš

Polepení komunistického sídla, kolem něhož denně jezdily tisíce lidí do práce nebo do školy chodily pěšky, bylo především důležitým symbolem. „Pohaněli jsme jim ten jejich symbol. Když i ti, kteří zatím váhali, viděli, že mají komunisté polepený barák a nic s tím nemohli udělat, došlo jim, že se už opravdu něco děje,“ řekl Arias.

Foto: Richard Beneš

Další z účastníků happeningu vzpomínal na to, jak chtěli zničit další nenáviděný symbol, kterým byla obří svítící rudá hvězda umístěná na střeše sídla KV KSČ. Chtěli jsme ji shodit na ulici, ale to nám rozmluvili, že by to mohlo být nebezpečné. Nakonec jsme ji jen povalili na střechu, aby nebyla vidět. A tak tam leží dodnes,“ uvedl pamětník, bývalý student technické vysoké školy. V budově později sídlila právnická fakulta, teď je objekt vyklizený, uzavřený a čeká na své další využití.

ben + ČTK