×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Do bývalé budovy KV KSČ proudí zvědavci, město objekt mimořádně zpřístupnilo

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 14. listopad 2019 23:08
Hvezda Údržbář Jan Štark v devadesátých letech odpojoval hvězdu na střeše bývalého krajského výboru komunistické strany od elektrických hodin. Foto: Vlastimil Leška

Návrat do starých časů, konkrétně před listopad 1989, to a ještě spoustu dalších uměleckých zážitků nabízí unikátně pro veřejnost zpřístupněné prostory bývalého sídla KV KSČ na Americké třídě v centru Plzně. Od čtvrtka až do 17. listopadu mohou lidé objekt navštívit v rámci programu nazvaného Zúročení. Vedle prohlídek krajského sídla KSČ nabízí výstavy, umělecké instalace, koncerty i divadelní vystoupení. Akce vyvrcholí v neděli happeningem, při které se ze střechy budovy sundá pomocí vysokozdvižné plošiny obří rudá hvězda, která tam leží od Sametové revoluce.

Primátor Martin Baxa si vyzkoušel i řečnický pultík. Foto: Richard Beneš

Návštěvu bývalého sídla KV KSČ na Americká 42 si nenechal ve čtvrtek ujít ani primátor Martin Baxa (ODS). Prošel si všechna patra a v tom nejvyšším si vyzkoušel i řečnický pultík, který pamatuje i éru bývalých komunistických pohlavárů. „Tato budova byla jedním z děsivých symbolů minulého režimu, tady se dělala ta strašná rozhodnutí komunistů v osmdesátých létech minulého století. Já jsem tu budovu takhle neznal v této podobě. Do té budovy jsem se dostal až po roce 1989, protože moje maminka tady pracovala jako administrativní pracovnice na právnické fakultě,,“ uvedl primátor Baxa.

Zachovalá část interiéru z doby před listopadem 1989. Foto: Richard Beneš

Po odchodu komunistů totiž sloužila budova několik let právnické fakultě. Od roku 2007 je prázdná a nevyužitá. „Z toho původního zařízení si už toho moc nepamatuji. V tom sále, kde je ten velký předsednický stůl na mě jde trošku mráz. Představuji si tady ty soudruhy v tesilových oblecích, kteří odtud vydávali rozhodnutí, která zásadně ovlivňovala život obyvatel Plzně i celého tehdejšího Západočeského kraje,“ řekl Martin Baxa.

V místnostech jsou různé umělecké instalace. Foto: Richard Beneš

Budova, která je v majetku města, se dlouhá léta z bezpečnostních důvodů nikdy neotevírá. Nejsou tam žádné funkční rozvody, nejde tam ani elektřina. „Na radnici do mě doslova hučeli, abychom tu budovu alespoň teď na pár dní zpřístupnili. Vzhledem k tomu, o jaký se jedná symbol, jsme se rozhodli objekt zcela výjimečně zpřístupnit. Je to naprosto ojedinělá příležitost tuto budovu vidět zevnitř. Město Plzeň ji plánuje prodat, nemá pro ni žádné využití,“ dodal primátor. Rekonstrukce by stála obrovské peníze. Prodávat se bude i se sousedním bývalým Komorním divadlem.

Nechybí ani stylový bar. Foto: Richard Beneš

Prohlídky bývalé budovy KV KSČ byly už dlouho dopředu beznadějně vyprodané. Na samotný program, který je zdarma, si museli diváci zajistit rezervace. „V budově se může pohybovat maximálně 50 návštěvníků současně. Všem musí být více než 18 let a musí svým podpisem potvrdit, že vstupují na vlastní nebezpečí, a uvést své jméno, trvalé bydliště včetně data narození,“ uvedl Roman Černík, ředitel centra Johan, které spolu se spolkem PaNaMo projekt Zúročení pořádá. V budově se v rámci programu představují mladí tvůrci, kteří se narodili až po listopadu 1989.

Budova bývalého KV KSC v Plzni. Foto: Richard Beneš

Sundání hvězdy ze střechy budovy v neděli bude pro Plzeň znamenat velkou symboliku. Hvězdu v polistopadových dnech povalili na střechu odpůrci režimu. Původně ji chtěli shodit na ulici, ale z bezpečnostních důvodů tak nakonec neučinili a spokojili se s tím, že obří hvězdu, která rudě zářila nad městem uklidili na střechu. Bezprostředně poté ji jeden elektrikář odpojil od elektřiny a přestala svítit. Na hvězdu na střeše se pak na dlouhá léta zapomnělo. Že stále leží na střeše se zjistilo vlastně až poté, co si toho všimli lidé sledující satelitní snímky města. Samotná hvězda se ničit nebude, čeká ji transport do depozitu v prostorách DEPO2015.