„Vážím si toho, že právě pracovníci z oddělení zoologie a paleontologie Západočeského muzea v Plzni, které zřizuje Plzeňský kraj, se velmi výrazně podíleli na trasování sršně asijské, nálezu hnízda tohoto invazivního druhu a jeho odstranění,“ řekl Libor Picka, radní Plzeňského kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.
První výskyt sršně asijské v České republice byl potvrzen 5. října, kdy se v plzeňské části Skvrňany objevilo několik poletujících sršní. Následně probíhalo velké pátrání po hnízdě, které se nakonec našlo kousek od Domažlické ulice v Předních Skvrňanech. V pondělí 9. října ho pak hasiči zlikvidovali. Bylo veliké asi osmdesát centimetrů a nacházelo se patnáct metrů nad zemí. Uvnitř bylo až deset tisíc sršní asijských.
Hnízdo bylo odstraněno, aby se zabránilo dalšímu šíření sršně v dalších letech. Následně byl obsah hnízda intenzivně zkoumán, počítáni byli jednici, zjišťován počet pater v hnízdě a celková struktura hnízda. „Západočeské muzeum v Plzni jakožto výzkumná organizace má za cíl nejen odborné veřejnosti přiblížit výsledky v podobě vědeckého článku, ale především Všem občanům přiblížit život sršně asijské, naučit ji rozpoznat od naší sršně obecné a přednést důsledky, které tento invazivní druh může při přemnožení způsobit,“ dodal Jan Walter, entomolog – lepidopterolog z oddělení zoologie Západočeského muzea v Plzni.