×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

Prodejnu s tabákem vykradl zloděj v pondělí ráno v centru Plzně. Do obchodu se dostal poté, co rozbil sklo ve vchodových dveřích. Podezřelé rány si všimla jedna z místních, která zavolala strážníky. Těm se povedlo při pročesávání okolí zadržet pravděpodobného pachatele. Třiatřicetiletý cizinec měl u sebe cigarety a stírací losy, policisté navíc zjistili, že jde o hledanou osobu.

Poděkovat může majitel trafiky pozorné Plzeňance, která si brzy ráno všimla zvláštních věcí před domem. „Volající na linku 156 poukázala na to, že zaslechla podezřelou ránu a že od obchodu viděla utíkat neznámého muže. Strážníci okamžitě vyjeli na místo a zjistili násilím rozbitou výplň vchodových dveří prodejny,“ popsala pondělní ráno mluvčí Městské policie Plzeň Jana Pužmanová.

Strážníci začali prohledávat okolí. Štěstí se na ně usmálo na cyklostezce u Radbuzy, kde nalezli muže, který odpovídal popisu. „U sebe pod bundou skrýval několik krabiček cigaret a větší množství stíracích losů. Ověření osobních údajů ukázalo, že je cizinec navíc osobou hledanou Policií České republiky,“ uvedla Pužmanová. Právě státní policisté si muže převzali a vyšetřují ho jako podezřelého z vloupání.

Nové koleje, jejich uložení do recyklované pryže pro tišší jízdu a menší vibrace a také rostlinami osázený tramvajový pás přinese rekonstrukce posledního úseku plzeňské tramvajové trati linky číslo 1 do Bolevce. Více než třicet let stará trať je ve špatném technickém stavu a potřebuje opravu, která si od 20. srpna zhruba do poloviny listopadu vyžádá výluku. Cestující budou moct využít náhradní autobusy. Opravy asi 850 metrů dvoukolejné tratě by měly přijít na 63,5 milionu korun včetně DPH, informovala dnes mluvčí plzeňského magistrátu Eva Barborková.

Tramvajová trať od manipulační konečné v Mozartově ulici do Bolevce byla otevřena 25. května 1990. V úseku jezdí tramvaje po konstrukci tvořené kolejnicemi na dřevěných pražcích ve štěrkovém loži. Opravou dozná výrazných změn, včetně novinek. "Kolejový rošt bude v přímém úseku nově vystavěn z pražců z předepjatého betonu a mimo krátké úseky v křižovatkách se poprvé v Plzni osadí kolejnicemi tzv. železničního tvaru bez typického tramvajového žlábku. Uložení kolejnic s novými komponenty z recyklované pryže ztlumí hluk a vibrace kolejnic," uvedl náměstek primátora pro dopravu Michal Vozobule. Příští rok na jaře dělníci jako novinku položí v kolejišti vodozádržnou podkladovou vrstvu pro zeleň, na kterou pak budou v Plzni poprvé vysázeny suchomilné rozchodníky. Zlepší se tak vzhled celé komunikace a také sníží hluk i prašnost, doplnil Vozobule.

Po dobu oprav bude mít individuální automobilová doprava v Plaské ulici k dispozici alespoň jeden jízdní pruh pro každý směr. Několik týdnů bude neprůjezdný začátek Tachovské ulice u Lidické. Od 20. srpna zhruba do 18. listopadu potrvá nepřetržitá výluka tramvají. Tramvaje pojedou ze Slovan do zastávky Mozartova, kde se budou otáčet. V úseku ze zastávky U Gery do konečné Bolevec budou cestující přepravovat náhradní autobusy. Tramvajová a autobusová zastávka U Gery bude využívána pro přestup z náhradních autobusů do tramvají. Autobusy budou zastavovat také na zastávce v Lidické ulici u fakultní nemocnice, kde se budou otáčet, dále pak na zastávce U Gery, Majakovského, Bolevecká náves, Okounová a Bolevec.

ČTK

Druhé přípravné utkání plzeňským hokejistům nevyšlo. Poprvé v historii se střetli s týmem z Šumperku.Jako první šli do vedení Indiáni, jenomže hostům se zápas povedlo otočit. O svém vítězství Draci rozhodli v posledních minutách. 

Jako první se dostali do vážnějšího zakončení překvapivě hosté, Drtil pálil nebezpečně od modré čáry, Pavlát moc neviděl, puk mu propadl, domácí zachránila tyč. Škodovka odpověděla střelou Langa, kterému nabil na pravý kruh Filip Suchý, brankář Šumperku byl na své místě. Stejný hráč střílel i nedlouho poté, ale ani jeho druhý pokus nebyl přesný. Vzápětí na druhé straně ujel po levé straně Tomáš Vildumetz, napřáhl k ostré střele, Pavlátovi puk opět propadl, nyní skončil pár centimetrů vedle pravé tyčky.

OD 3846Domácí se nedočkali první branky ani z početní výhody, které měla Škoda hned dvě krátce po sobě. Až sedmnáctá minuta nabídla první změnu skóre. Jakub Kindl, který v zápase hrál proti svému bratrovi Denisovi, vystřelil od modré čáry, Mokrý jeho ránu neudržel, ke kotouči se dostal Filip Kuťák, který ho v pádu doklepl do brány. Pro Kuťáka, který je prozatím na západě Čech na zkoušce, to byla první trefa v modrobílém dresu. Krátce před odchodem do šaten byl při úniku faulován Malát, nařízeného trestného střílení se ujal Filip Suchý, kapitán indiánů si na Mokrého ale nepřišel.

Druhou třetinu načal Matyáš Kantner, ten při rychlém přečíslení vzal odpovědnost na sebe, Mokrý se blýskl skvělým zákrokem lapačkou. Další akci táhl Filip Přikryl, ten posléze oslovil Vojtěcha Budíka, jehož rána se ale mezi tři tyče nevešla. Stejný hráč pálil i nedlouho poté, jenomže i tentokrát byl z této dvojice úspěšnější maskovaný muž Šumperku. V polovině duelu se děly věci. Nejprve Vildumetz při velké příležitosti přestřelil bránu, poté se vyznamenal domácí brankář Pavlát proti Žalčíkovo samostatném nájezdu.

Domácí odpověděli šancí Žejdla, nicméně zdvojnásobit vedení se nepovedlo jemu, ani dorážejícímu Kantnerovi. Pavláta následně vystřídal Kolář a ten po pěti minutách musel lovit puk ze své sítě. Daniel Vachutka dostal skvělý pas mezi kruhy a bekhendovou střelou nedal domácímu brankáři šanci. Šumperk mohl dokonat velký obrat, zakončení Spratka sice skončilo v síti, leč těsně po závěrečné siréně.

Na začátku třetí dvacetiminutovky dostala Škodovka k dispozici další přesilovou hru, v té zůstal před brankou volný Filip Kuťák, ovšem svou druhou branku v zápase nedal. Po skončení výhody o jednoho muže vystihl hostující rozehrávku Jan Slanina, jenomže následně mírně zakopl a do šance se plzeňský mladý útočník vůbec nedostal. Do té se ale dostal Lukáš Žejdl, který všem pláchl, jeho bekhendovou kličku nicméně dokázal Mokrý ustát.

OD 3786Nerozhodný stav nerozsekl ani Marcel Marcel, který pálil z vrcholu levého kruhu, gólman Draků včas zakončil svým betonem. Tlak Západočechů sílil, ale na brankáře si ne a ne přijít. Ten se vyznamenal svou lapačkou i proti ráně Kaňáka z pravého kruhu. Domácí mohl naopak mohl potrestat Tomáš Drtil, který nebezpečně dvakrát pálil od modré čáry, ale poprvé netrefil bránu a napodruhé ho vychytal jistým zákrokem Kolář.

Z další šance už ale šli Draci do vedení. Petr Kratochvíl vypálil z osy hřiště, Kolář jeho pokus pouze vyrazil a nadvakrát dokázal dostat puk do sítě Jakub Horký. V poslední minutě to zkusila Škodovka v šesti, navíc hrála početní výhodu, ale ani velký tlak už k vyrovnání nestačil. Naopak půl minuty před koncem prázdnou plzeňskou bránu z vlastní třetiny trefil Ondřej Hrachovský. První vzájemné střetnutí tak patřilo prvoligovému Šumperku.

hcplzen.cz

 

Bezmála sto cizinců bez platného povolení k práci odhalili celníci v Plzeňském kraji. Pracovníci Celního úřadu kontrolovali zaměstnance v rámci celorepublikové akce. V kraji objevili i dva lidi bez povolení k pobytu, nepoctivé zaměstnavatele teď čekají až desetimilionové pokuty.

Celníci provedli na západě Čech celkem šest kontrol. „Při nich zkontrolovali 120 osob. U 94 cizinců ze zemí mimo Evropskou unii zjistili výkon nelegální práce,“ konstatovala mluvčí Celního úřadu Marcela Kašparová fakt, že většina prověřovaných lidí pracovala mimo zákon.  

Při kontrolách narazili celníci také na dva cizince, který neměli povolený ani pobyt na území Česka. „U  těchto osob byl kromě výkonu nelegální práce zjištěn i neoprávněný pobyt na území České republiky, a to v rozporu s platným ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR k ochraně před zavlečením onemocněním COVID-19,“ upřesnila Kašparová. Dodala také, že v šestadvaceti případech porušil zaměstnavatel takzvanou informační povinnost vůči Úřadu práce.

Všechna porušení začal řešit Oblastní inspektorát práce, za nelegální zaměstnávání hrozí zaměstnavatelům pokuta až deset milionů korun.

úterý, 10. srpen 2021 08:16

Luxusní kombi lehlo přes noc popelem

K požáru zaparkovaného auta vyjížděli v noci plzeňští hasiči. Osobní vůz vzplál krátce před jedenáctou hodinou ve Chválenické ulici. Přestože na místo záhy dorazila jednotka hasičů, luxusní automobil skončil na odpis. 

"Ve Chválenické ulici jsme zasahovali u požáru osobního vozidla. Oheň jsme dostali pod kontrolu za necelé tři minuty," sdělil mluvčí hasičského záchranného sboru Petr Poncar. Černý vůz vyšší střední třídy ale plameny výrazně poničily. "Škoda byla vyčíslena na dvě stě tisíc korun českých," informoval Poncar s tím, že se teď rozběhne vyšetřování, které by mělo zjistit, proč začalo hořet. 

230797316 10218794746009988 5075725606279114184 n

 Nezaměstnanost v Plzeňském kraji v červenci zůstala na červnových 2,9 procenta. Bez práce bylo v červenci 11 910 lidí, to je o 148 méně než před měsícem a o 1643 méně než před rokem. Řekl to Tomáš Moravec z krajské pobočky úřadu práce v Plzni. Nabídka volných pracovních míst v regionu se proti minulému měsíci snížila. Volných bylo 32.375 pracovních míst, což je o 657 méně než na konci června a o 4703 více než v červenci minulého roku. Loni v červenci byl v kraji podíl nezaměstnaných 3,3 procenta. Bez práce tak bylo třináct a půl tisíce lidí.

Podíl nezaměstnaných se vypočítává z počtu takzvaných dosažitelných uchazečů, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce. V kraji jich bylo v červenci 10 856 ve věku od 15 do 64 let. Bylo to o 75 méně než na konci předchozího měsíce a meziročně o 1758 méně.

Nezaměstnanost v ČR zůstala v červenci stejná jako v červnu, 3,7 procenta. Bez práce bylo 272 178 lidí. Nejnižší nezaměstnanost byla v červenci v Pardubickém kraji (2,3 %), v Jihočeském a Královéhradeckém kraji (2,8 %). Stejnou míru nezaměstnanosti jako Plzeňský kraj měl v červnu také Zlínský kraj a Vysočina.

Meziměsíční pokles počtu nezaměstnaných zaznamenalo šest ze sedmi okresů, víc nezaměstnaných než v červnu bylo jen na Tachovsku. Nejnižší podíl nezaměstnaných měl na konci července okres Plzeň-jih, a to 2,3 procenta. Podíl nezaměstnaných žen stoupl o desetinu procentního bodu na 3,3 procenta, podíl nezaměstnaných mužů poklesl na 2,5 procenta.

Volných pracovních míst bylo ke konci července v kraji 32 375, na jedno volné pracovní místo tak připadalo v průměru 0,4 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Domažlice, Rokycany (shodně 0,6) a Plzeň-sever (0,7). Z celkového počtu nahlášených volných míst bylo 897 vhodných pro osoby se zdravotním postižením. Pro absolventy a mladistvé bylo 7385 volných míst, na jedno připadalo 0,1 uchazečů této kategorie. Celkem 6678 volných míst bylo bez příznaku "pro cizince". Na dalších 25.697 pozic mohli zaměstnavatelé přijímat také pracovníky ze zahraničí, uvedl Moravec. Nejvíce volných míst bylo koncem června v Plzni, a to 9371, a na Tachovsku - 8645.

V červenci zapsaly pracovní úřady v kraji 1608 nových uchazečů o zaměstnání, což bylo o 155 víc než v červnu a o 678 lidí méně než před rokem. Z evidence během července odešlo 1756 uchazečů, to bylo o 427 méně než v předchozím měsíci a o 148 méně než ve stejném měsíci minulého roku. Do zaměstnání v červenci nastoupilo 1093 lidí, tedy o 400 méně než v předchozím měsíci a o 367 méně než ve stejném měsíci minulého roku, 663 uchazečů bylo vyřazeno bez umístění.

ČTK

Bez peněz si vyrazil na oběd pětatřicetiletý muž v Plzni. Poté, co pojedl a popil v jedné z restaurací na Klatovské třídě, se vydal útěk. Ten ale neplatičovi zmařil číšník, který ho dostihl a zavolal městskou policii. Strážníci muži změřili necelé dvě promile alkoholu, zbytek dne proto potom strávil na záchytce.

Pětatřicátník přišel do restaurace včera odpoledne. K nedělnímu obědu si objednal jídlo a pití za bezmála 140 korun, po jídle se ale bez placení začal z místa rychle vzdalovat. „Útěk mu však zhatil číšník, který za ním vyběhl, dostihl jej a přivedl zpátky,“ popsala situace mluvčí plzeňských strážníků Jana Pužmanová. Právě strážníky stihl pohotový vrchní zavolat. „Muž se stěží držel na nohou, a proto mu dali strážníci dýchnout. Přístroj na měření hladiny alkoholu v dechu ukázal hodnotu 1,82 promile. Strážníci muže převezli do protialkoholní záchytné stanice. Podezření  ze spáchání přestupku proti majetku postoupí k dořešení správnímu orgánu,“ uvedla Pužmanová.

Pravidelný podcast připravil pro čtenáře portálu Plzeň CZ bývalý ředitel Škody Transportation, hejtman a v současnosti první náměstek hejtmanky Plzeňského kraje Josef Bernard. Do studia si bude zvát zajímavé osobnosti politického a společenského života. Úvodní díl je ale speciální, moderátorka Lubomíra Černá vyzpovídala samotného Josefa Bernarda. Řeč přišla na začátky ve škodovce, klimatickou změnu nebo náladu ve společnosti. Dozvíte se i to, proč nejí Josef Bernard maso a jestli dává přednost kávě nebo čaji... 

Viníka loňského střetu dvou vlaků u Kdyně označili policejní vyšetřovatelé. Podle nich za strážku mohl strojvedoucí motoráku, který stroj neubrzdil a narazil do protijedoucí lokomotivy. Vyšetrování ukázalo, že mašinfíra vjel do nádraží vyšší rychlostí, než je povolená. Policie ho začala stíhat a hrozí mu až osmileté vězení. Při nárazu se vloni v září zranilo devatenáct lidí, naštěstí nikdo nezemřel. 

Padesátiletý strojvůdce vlaku se měl podle vyšetřovatelů do stanice přihnat šedesátikilometrovou rychlostí, přičemž povolených je v místě jen 40 kilometrů v hodině. „Strojvedoucí osobního vlaku při vjezdu do železniční stanice Kdyně nedovoleně překročil stanovenou rychlost, přičemž nezastavil v místě určeném pro výstup a nástup cestujících a nezastavil ani před návěstidlem se signálem stůj na odjezdu z nádraží,“  přiblížila policejní mluvčí Dagmar Brožová, co předcházelo nárazu do lokomotivy s měřící soupravou. Motorák sice brzdil i s použitím takzvané rychlobrzdy, na kluzkých kolejích se ale zastavit nepodařilo. 

Nehoda se stala v ranní špičce, i proto byl malý vůz relativně plný cestujících. Zranilo se jich devatenáct, pro pět lidí ve vážném stavu letěly i vrtulníky. Zaklíněný v kabině zůstal také strojvedoucí, který teď čelí obvinění z obecného ohrožení z nedbalosti. „Proti usnesení o zahájení trestního stíhání si prostřednictvím svého obhájce podal stížnost, o které bude rozhodovat státní zástupce,“ konstatovala mluvčí Brožová. 

Plzeňští fotbalisté zvrátili zápas se Slováckem, které na domácím hřišti porazili 2:1. Do sestavy se vrátil uzdravený obránce Milan Havel, který zápas zhodnotil společně s trenérem Michalem Bílkem.

„Trošku to připomínalo zápas ve Walesu, kde jsme taky měli převahu, vytvořili jsme si několik šancí, nedali jsme je a soupeř z jediného protiútoku hned udeřil. Byla to pro nás nepříjemná rána, ale vzchopili jsme se,“ hodnotí utkání Michal Bílek.

„Slovácko má dlouhodobě velmi dobrou výkonnost, o to víc mě těší, že jsme je dnes přejeli. Sice ne výsledkově, ale herně ano. Vytvořili jsme si opravdu hromadu příležitostí. Jen v koncovce je potřeba zachovat chladnější hlavu a více ty šance proměňovat,“ říká kouč Plzně.

Milan Havel se do akce vrátil po více než měsíční pauze kvůli operaci menisku. „Chci poděkovat fyzioterapeutům, kteří mě dali dohromady a pracovali se mnou špičkově. Je to jejich zásluha, že jsem byl zpět tak rychle,“ řekl na úvod rozhovoru. „Zpátky do akce jsem se hrozně moc těšil. Ještě mám kondiční manko, což jsem cítil, ale jsem hrozně šťastný, že jsem si mohl zahrát. Navíc v době, kdy na stadionu opět byli diváci,“ byl nadšený Milan Havel.

V Doosan Areně hnalo červenomodré za obratem více než 6000 diváků. „Je to bomba. I když nemůže být plný stadion, tak je to super atmosféra a hrozně nám to pomohlo,“ děkuje Havel. „Věřím, že spousta fanoušků přijde také ve čtvrtek a společně tu soupeře doma svalíme!“ zve na odvetné utkání 3. předkola Evropské konferenční ligy. 

Na čem ale určitě musí Plzeňští zapracovat je proměňování šancí. „Vytváříme si je, ale někdy to chce větší klid nebo i kvalitu. Ale pokud vždy budeme vyhrávat 2:1, asi se nebudeme zlobit, nicméně je pravda, že třeba dnes to mohlo být klidnější,“ uznává Milan Havel.

fcviktoria.cz