×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

Přes tisíc lidí přijelo o víkendu na technoparty v bývalém vojenském prostoru Klenová u Janovic nad Úhlavou. Obyvatelé přilehlých obcí si stěžovali na nadměrný hluk, samotnou hudební akci kontrolovali policisté. Ti během víkendu zastavili hned několik návštěvníků, kteří byli buď opilí, nebo pod vlivem drog. Na festivalu se jim zároveň podařilo zadržet celostátně hledaného člověka.

 Špatné spaní kvůli hlasité technoparty měli obyvatelé hned několika obcí na Klatovsku. Na rušení nočního klidu si podle policie stěžovali nejen lidé z Janovic nad Úhlavou, ale taky Ondřejovic, Chvalšovic nebo Javoru. Od akce se už předem distancoval janovický starosta, který ve veřejném prohlášení uvedl, že si pozemky pronajali organizátoři od soukromého majitele. „Jako starostu města, které je akcí velmi zasaženo, by mě zajímalo, proč vlastník pozemků neumožnil konání takové akce v obci, kde on sám žije. Snad se někdy dočkám odpovědi,“ napsal starosta Michal Linhart.  

ViewImage 5Od pátku do neděle hlídkovali na technoparty policisté, do akce se zapojil antikonfliktní tým i psy vycvičení na vyhledávání drog. „Policisté do neděle zjistili šest  řidičů pod vlivem alkoholu, osm mělo pozitivní test na návykové látky a ve dvanácti případech jsme u osob zjistili držení omamných a psychotropních látek. Dále pět cizinců nepředložilo osobní doklady a jedna řidička jela s vozidlem, i když má platnou blokaci řidičského oprávnění,“ sdělila mluvčí Policie ČR Dana Landmanová. Prozradila také, že během kontrol objevili její kolegové muže, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání.

Nejprve zklamání po jediné proměněné šanci hostů, nakonec však velká euforie panovaly mezifanoušky v plzeňské Doosan Areně. Hráči fotbalové Viktorie ve 3. kole nejvyšší ligy otočili utkání se Slováckem, kde měli množství příležitostí ke skórování. Výhru 2:1 trefili Jean-David Beauguel a Jhon Mosquera.

Západočeši vlétli do zápasu velmi aktivně a vypracovali si hned několik možností ke skórování. Jako první zkusil ohrozit hostující branku Pavel Bucha z přímého kopu, Filip Nguyen ale míč vyrazil. V další akci hostujícímu gólmanovi vypadl míč z rukou, a tak se o zakončení pokusili Tomáš Chorý, Pavel Šulc i Šimon Falta, jenže ani jednomu z nich nevyšlo ideálně.

Aktivní Bucha měl na noze, tentokráte levačce, i další gól, avšak znovu si s jeho tvrdou ranou poradil Nguyen. A tak po množství neproměněných šancí na druhé straně využilo Slovácko hned svou úvodní, po akci Milana Petržely poslal hosty do vedení Václav Jurečka.

Tlak Západočechů pokračoval i nadále, Adriel Ba Loua v jedné z dalších příležitostí trefil tyč. Ještě do poločasu Modou Ndiaye založil protiútok po pravé straně, kde postupoval Ba Loua. Po jeho pasu vypálil znovu Bucha a Nguyen míč opět vyrazil. Tentokrát však jen před sebe, dorážku Šulce ale zblokovali obránci Slovácka a následný pokus Ndiayeho zneškodnil skvěle chytající brankář hostů. Do kabin tak Plzeňané odcházeli s velmi smolným stavem.

Obrovský nápor svěřenců Michala Bílka neustál ani v druhé půli. Nejprve Nguyen lapil tvrdý pokus Chorého, potom si na něj znovu vytáhlý útočník Plzně nepřišel v ještě větší šanci po zpětné přihrávce Ba Louy. V 67. se Doosan Arena konečně dočkala – a šlo o opravdu pohlednou akci! Ba Loua výborně zrychlil na pravé straně a přihrál Buchovi, který ještě našel před brankou osamoceného Jeana-Davida Beauguela, jenž už dokázal skórovat. A to popadesáté v české nejvyšší soutěži!

Francouz měl i další velkou možnost, kdy hlavičkoval po centru Milana Havla, tentokráte byl ale v mini souboji úspěšnější Nguyen. O chvíli později našel Ba Loua z rychle se rozvíjející akce na bližší tyči Šulce, jenže ten netrefil bránu.

Červenomodří otočili výsledek v 83. minutě. Po rohovém kopu zakončoval Luděk Pernica, míč před brankou ještě našel Jhona Mosqueru, který jej dopravil do sítě – 2:1 a první gól Kolumbijce v dresu FCVP! Tímto skóre utkání i skončilo a viktoriáni tak ukořistili další tři body do tabulky.

fcviktoria.cz

Od pátečního večera znovu jezdí osobní vlaky po trati, kterou poškodila středeční srážka dvou vlaků. Mezinárodní vlaky z Německa se na trať u Domažlic, na které se stala tragická železniční nehoda, vrátí až v pondělí. Přes víkend budou dopravu na žádost německé strany nadále zajišťovat autobusy. Řekla to mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Po havárii mezinárodního expresu a osobního vlaku, která si vyžádala tři lidské životy, bylo potřeba nejprve odklidit poškozené vlaky a pak opravit trať v místě nehody v obci Milavče. První regionální vlaky se na trať vrátily v pátek v podvečer. Poškozenou německou lokomotivu, která táhla expres, si podle Rajnochové převzal německý dopravce. Odklizeny byly i ostatní vagony. Na místě, mimo trať, už zůstává jen nejvíce poškozený vagon z mezinárodního vlaku, u kterého se rozhodne, jestli bude rozebrán na místě nebo převezen jinam.

Vlaky se srazily ve středu kolem osmé ráno. Při nárazu zemřeli oba strojvedoucí a jedna cestující z osobního vlaku. Záchranáři ošetřili celkem 67 lidí, které rozvezli do nemocnic v Domažlicích, Plzni a Praze. Podle prvních zjištění nehodu způsobil zřejmě mezinárodní expres, který vjel na úsek bez povolení.

ČTK

Velký nárůst počtu lidí, kteří přišli nocovat do přírody, zaznamenali správy obou národních parků na Šumavě. V Česku i sousedním Německu přibývá turistů, kteří se rozhodnou přespat i v nejpřísněji chráněných lokalitách, tedy takzvaných klidových územích. Správa přeshraničního parku Bavorský les už zareagovala a na kontroly posílá strážce i v noci, za přestupek hrozí tisícové pokuty.

Zní to jako idylka – přespat přímo pod hvězdami v jedné z nejzachovalejších přírodních oblastí ve Střední Evropě. Jenže zákon to v Česku i Německu zakazuje a poslední dny ukazují proč. Návštěvníci si totiž často večer rozdělají oheň na zahřátí. „To je nejen zakázáno, ale je to i nezodpovědné kvůli riziku lesních požárů,“ upozorňuje ředitel národního parku Bavorský les Franz Leibl.

Správa německého parku proto sáhla ráznému kroku a zavedla strážní hlídky i přes noc. „Přestupci jsou oznamováni okresním úřadům Freyung-Grafenau a Regen, které následně udělí provinilci pokutu, která může dosahovat řádově tisíců korun,“ uvedl mluvčí národního parku Šumava Jan Dvořák, co může čekat i na Čechy, kteří by chtěli přespat v Bavorském lese.

Podle ředitele Leibla objeví pracovníci parku někoho z táborníků takřka každý den. Lidé se prý nevyhýbají ani těm nejchráněnějším lokalitám, ve kterých žijí vzácná zvířata jako rys ostrovid nebo puštík bělavý. „Když plaché zvíře vyděsíte jasným světlem nebo hlasitými zvuky, výrazně se tím zvýší jejich stresová zátěž a pro některá zvířata to může být až fatální,“ říká Franz Leibl.

„V národním parku Šumava je možné tábořit pouze na k tomu vyhrazených místech. To jsou například kempy nebo takzvaná nouzová nocoviště,“ připomíná možnosti legálního přespání mluvčí Dvořák. Nouzových nocležišť je v pohoří sedm, všechny jsou na české straně. Jedno německé ale připravují technici u Scheuerecku.

V Plzeňském kraji za posledních sedm dní mírně klesl počet nových případů nákazy koronavirem. Onemocnělo celkem 114 lidí, což představuje 19 nakažených na sto tisíc obyvatel. Před týdnem na stejný počet lidí připadalo 23 případů. Plzeň a okolí je ale stále oblastí s největším počtem případů mezi okresy České republiky, vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

V okrese Plzeň - město za posledních sedm dní onemocnělo koronavirem 59 lidí, což je 30,28 případu na 100 tisíc obyvatel. Jde o nejvyšší poměr ze všech okresů Česka. Relativně vysoké počty případů jsou i v okresech Plzeň - sever a Plzeň - jih, v obou vychází v přepočtu 21 případů na sto tisíc lidí.  Naopak nejlépe je na tom okres Domažlice, kde bylo v tomto přepočtu za posledních sedm dní 8,09 nakažené osoby.

Celkem se v Plzeňském kraji nakazilo od počátku pandemie 99 260 lidí, 1917 s onemocněním covid-19 zemřelo, za posledním sedm dní šlo o dvě úmrtí.

Dosud bylo v Plzeňském kraji podáno přes 567 tisíc dávek vakcíny proti covid-19. V posledních týdnech tempo očkování mírně zpomaluje. V pracovních dnech se očkuje mezi 2800 až 3600 lidí.

ČTK

Vybrané obyvatele čtyř plzeňských ubytoven naočkovali ve čtvrtek zdravotníci. Vakcínu proti onemocnění Covid 19 dostalo celkem 33 lidí. Většinou šlo o sociálně slabé, kteří by nedošli do očkovacích center nebo se nedokázali registrovat. Všichni tito lidé obdrželi jednorázovou vakcínu Janssen od firmy Johnson and Johnson, stejnou jakou jsou v Plzni i jiných městech očkováni bezdomovci.

Očkování ubytovny4 foto Michal BenešMobilní očkovací tým dorazil ve čtvrtek celkem do čtyř menších ubytoven, které spravuje magistrát i neziskové organizace. „Zdravotníci aplikovali vakcíny třiatřiceti zájemcům ze čtyř menších ubytoven, o vakcínu tedy projevilo zájem 35 % ubytovaných osob. Jednalo se zejména o lidi, kteří by sami ani s asistencí sociálních pracovníků do očkovacích center nedošli,“ uvedl plzeňský radní David Šlouf.

Podle ředitele neziskové organizace Ponton Jakuba Václavů je akce důležitá kvůli snadnému přenosu koronaviru na ubytovnách, při nákaze je prý složité vymezit místo karantény a infekce se lehce šíří. „Řada lidí žijících na ubytovnách už je proti koronaviru naočkovaná přes oficiální systém. Už nyní evidujeme další zájem o očkování mezi rodinami s dětmi žijícími na ubytovnách,“ pochvaluje si Václavů.

S velkou pravděpodobností se nejednalo o poslední očkování na ubytovnách. „Podle zájmu jsme připraveni zajistit další podávání vakcín. Přítomnost očkovacího mobilního týmu přímo v terénu pomáhá také v osvětě mezi lidmi žijícími na ubytovnách,“ sdělil v tiskové zprávě radní Šlouf.

Lepší okna se vydala nabízet teprve sedmnáctiletá dívka obyvatelům domu na plzeňském Lochotíně. Ne všechny vlastníky bytů ale taková nabídka potěšila a na prodejkyni zavolala jedna z místních strážníky. Svoje potulky po paneláku teď bude vysvětlovat členům správního orgánu, podomní prodej totiž v Plzni zakazuje městská vyhláška.

O nedovoleném podomním prodeji se ve čtvrtek dozvěděli plzeňští strážníci. Nabídku na kontrolu a renovaci oken měli dostávat vlastníci bytů ve Vrbovecké ulici v Plzni, tam také hlídka městské policie vyrazila. „Na místě strážníci zkontaktovali oznamovatelku a zjistili bližší informace. Sedmnáctiletou dívku, která danou službu nabízela, zastihli  strážníci ještě v domě,“ uvedla mluvčí Městské policie Plzeň Jana Pužmanová. Pro mladou prodejkyni tím celé dobrodružství ale neskončilo. „Pro podezření z porušení nařízení města o omezení pochůzkového prodeje a zákazu podomního prodeje bude záležitost postoupena k vyřešení správnímu orgánu,“ vysvětlila Pužmanová.

Koupaliště v Plzeňském kraji mají i v polovině léta velmi dobrou kvalitu vody. Mírně zhoršená, ale bez problémů nebo rizik pro rekreanty, je jen voda v koupacím jezírku v plzeňském Škodalandu, v jihoplzeňských biotopech v Dobřanech a Blovicích, na velkém rekreačním rybníku Babylon na Domažlicku, na menším rybníku Bušek ve Velharticích na Klatovsku a v Košuteckém jezírku v Plzni. Zlepšila se naopak jakost vody v koupališti Smržovice na Domažlicku. Nevhodná ke koupání je jen přehrada v Českém údolí na okraji Plzně. Informují o tom na svém webu krajští hygienici, kteří kvalitu vody v létě kontrolují. Ve všech velkých plzeňských rybnících je naopak voda k rekreaci kvalitní, stejně jako v polovině největší přehrady Hracholusky od hráze k silničnímu mostu.

Hydrobiolog Jindřich Duras nedoporučuje koupání v přehradě České údolí. "Voda tam má nízkou průhlednost a rozvíjí se tam vodní květ sinic. Voda je tam hnědá od jiných řas a od zvýšených přítoků vody s erozním materiálem. Ke koupání nejde doporučit," řekl.

I přes pokračující zhoršení jakosti vody nabízí stále výborné podmínky přehrada Hracholusky u hráze, kde je průhlednost 2,5 metru a teplota 22 stupňů. "Na polovině od hráze k silničnímu mostu jsou přijatelné poměry. Směrem nahoru po nádrži proti proudu se situace postupně zhoršuje," řekl Duras. Podmínky jsou ještě dobré, když jsou vločky sinic rozprostřené ve vodním sloupci a plavec, který je po pás ve vodě, si vidí na špičky nohou. "Na pováženou to je, když se začnou tvořit povlaky a když jsou moc husté a velké hrudky," uvedl.

Výbornou kvalitu vody si drží soustava rybníků v Plzni. Sinic se podle Durase není třeba se obávat, teplota vody je 22 až 23 stupňů, průhlednost je do dvou metrů. Nejlepší kvalitu vody má Senecký rybník s nejvyšší průhledností přes tři metry, ale na hladině jsou vzácné květiny bulblinatky. "Už sice odkvétají, ale bylo by hezké kdyby je plavci ještě tolerovali," uvedl. Nejnavštěvovanější Bolevecký rybník má vodu průhlednou do dvou metrů. "Kamenný rybník má průhlednost dva metry a tradiční dobrou vodu," řekl. Ani v Třemošenském rybníku nejsou žádné sinice a má velmi dobré podmínky ke koupání. "Je naprosto neuvěřitelné, že existuje město, které má čtyři velké rybníky, v nichž se dá koupat pořád. V ostatních městech si lidé nemohou vybírat mezi různými místy, kde se mohou koupat," dodal. V Košuteckém jezírku jsou podle Durase také ještě dobré podmínky, průhlednost je mezi jedním a dvěma metry, sinice tam nejsou na hygienicky významné úrovni.

ČTK

Celkem šest gólů padlo ve včerejším zápase třetího předkole Evropské konferenční ligy, čtyři z nich bohužel do plzeňské branky. Trenér Viktorie Michal Bílek lituje hlavně promarněných šancí, podle hráče Pavla Buchy dávají týmu naději do odvety dva vstřelené góly v závěru.

„Hned na začátku jsme měli šanci, kterou jsme nedali. Pak jsme dostali gól z dohrané standardky, na které jsme upozorňovali“ mrzí Bílka. „Byl to zápas, kdy jsme útočili a soupeř byl z každé své situace nebezpečný pro naší bránu. 0:4 vypadalo hrůzostrašně, zaplaťpánbůh, že jsme vstřelili ke konci dvě branky a naše šance postoupit dál pořád žije,“ uvědomuje si kouč Viktorky.

Podobný názor má i Pavel Bucha, jenž se po zranění vrátil ihned do základní sestavy. „Bohužel nás potrestali za všechno. My jsme se kopali za uši v rozhodujících situacích ve vápně, kdy jsme to měli namazané na noze nebo na hlavě. Při jakémkoli závaru jsme je trefili, nebo nám to trvalo strašně dlouho. Oni naopak dali góly ze dvou penalt, jedné standardky, protiútoku a skončilo to takhle“ říká frustrovaně středopolař Plzně.

228051944 963175011128571 2770392297748685068 nFotbalisté v zápase alespoň upravili hrozivě vypadající skóre 0:4 a do odvety budou nakonec vymazávat „pouze“ dvougólové manko. „2:4 je optimističtější než prohrát o čtyři branky. Fotbalově jsme na tom lépe než oni, ale to nerozhoduje. Je potřeba se vyvarovat takových chyb v defenzivě. Do dalšího zápasu máme na čem pracovat, musíme se opravdu zlepšit,“ ví Michal Bílek.

Západočeši si ale věří, že i přes negativní výsledek z prvního utkání stále můžou projít do play off Evropské konferenční ligy. „Buďme rádi za ty dva góly v závěru, co jsme dali. Věřím, že nás to nakopne a za týden jim to vrátíme a postoupíme,“ hecuje sebe i své spoluhráče Pavel Bucha.

fcviktoria.cz

Perné chvíle zažil čtyřiašedesátiletý muž ze Sušicka. Ve středu uvízl v lese u obce Volšovy poté, co vyrazil zřejmě na odpolední procházku. Muži šlo doslova o život, kvůli své nemoci totiž potřeboval co nejrychleji dostat léky. K pátrání se vedle policistů přidali i strážníci, hasiči a strážci Národního parku.

Zprávu o pohřešovaném čtyřiašedesátníkovi dostali sušičtí policisté po sedmé hodině večer. „Muž se vzdálil ze svého obydlí kolem čtrnácté hodiny, pohybuje se na neznámém místě a je nemocen. Musí pravidelně užívat léky, a pokud nedojde k jejich užití, bude v ohrožení života,“ popsala hlášení policejní mluvčí Dana Landmanová.  

Policisté proto okamžitě začali s pátráním, pročesali vodácké kempy, okolí cyklostezek i restaurací. Počet účastníků pátrací akce se neustále rozšiřoval. „Bylo nasazeno několik policejních hlídek z různých oddělení, policejní psovod se služebním psem, policisté z oddělení obecné kriminality, strážníci městské policie, hasiči a strážci Národního parku Šumava, kteří se v terénu pohybovali na čtyřkolkách,“ řekla Landmanová. Vzlétl také policejní vrtulník s termovizí.

Volání o pomoc ze tmy uslyšeli policisté ve tři čtvrtě na tři. „Muž byl nalezen při vědomí a byli přivoláni zdravotníci, kteří jej převezli do nemocnice v Sušici,“ shrnula šťastný konec policejní mluvčí.

Policisté v souvislosti s houbařskou sezónou nabádají lidi, aby si do lesů nezapomněli vzít mobil, ten prý dokáže až několikanásobně zrychlit celé pátrání.