×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

Velkou drzost měli dva muži, kteří utekli z karantény, přestože byli nakažení nemocí COVID 19. Bezdomovci zmizeli z karanténního místa pro sociálně slabé v půlce března, v době trvání nouzového stavu. Policistům se podařilo najít jen jednoho z výtečníků, který teď míří před soud. Kvůli šíření nemoci může strávit za mřížemi až osm let.

Před soud se přesouvá případ, který rozčeřil emoce letos v březnu. Z nově otevřeného karanténního místa na plzeňské Doubravce utekli dva zhruba třicetiletí muži bez domova, kterým lékaři diagnostikovali koronavirovou nákazu. „Opustili místo, přestože byli o svém zdravotním stavu informováni, porušili povinnost vyplývající z izolace a plynoucí z výsledku testu. Plzeňští policisté začali po mužích okamžitě pátrat. Osmadvacetiletého muže vypátrali po necelých pěti dnech v Plzni a převezli ho do karanténního zařízení, kde byl umístěn po zbytek izolace,“ popsala policejní mluvčí Veronika Hokrová s tím, že se druhého muže doposud dopadnout nepodařilo.

Nakažení bezdomovci se toulali po Plzni v době, kdy v republice eskalovala jarní vlna pandemie. Zároveň byl tou dobou vyhlášení nouzový stav. „Plzeňští kriminalisté osmadvacetiletého muže z Plzně obvinili ze spáchání zločinu šíření nakažlivé lidské nemoci a případem se dále zabývají. Za tento skutek mu v případě pravomocného odsouzení může hrozit až osmiletý trest odnětí svobody,“ dodala Hokrová.   

Provozovatelé památek, turistických cílů a ubytovacích zařízení v Plzeňském kraji jsou s návštěvnosti v polovině prázdnin spokojeni. Obsazené jsou zejména venkovní atrakce a kempy, kam už míří také němečtí turisté z příhraniční. Potvrdil se tak předpoklad provozovatelů, že hodně Čechů kvůli koronaviru letos druhým rokem vynechá dovolenou v zahraničí a zaměří se na tuzemskou rekreaci.

Železnorudsko, největší rekreační oblast v regionu, hlásí stejně jako loni výrazný nápor prázdninových turistů, zejména rodin s dětmi. Podle vedoucí environmentálního a informačního centra Železná Ruda Barbory Kučeravé se potvrzuje, že hodně lidí nemá zájem vycestovat a že Šumava je velmi oblíbená. Průzkumy centra potvrzují, že 85 procent lidí se na Šumavu vrací. "Je to ale trochu slabší než loni," uvedla. Za červenec prošlo infocentrem zhruba 9500 lidí, za jeden den i přes 400, což byl rekord. Největší zájem mají o jízdu obecním vláčkem na Černé jezero, které je s Čertovým jezerem nejnavštěvovanější v oblasti. Na frekventovaných pěších a naučných stezkách se pohybuje hodně lidí, přibývá cyklistů na elektrokolech. Cizinci jezdí výjimečně. Město se intenzivně připravuje na slavnosti 6. a 7. srpna.

Největší sportovní areál v kraji, železnorudský Ski&Bike Špičák hlásí téměř stejnou návštěvnost jako loni, kdy zaznamenal v červenci nejlepší měsíc letní sezony za 15 let. "Menší výkyv je způsoben vlivy počasí, ničím jiným. Zatím vládne spokojenost," řekl jeho ředitel Vladimír Kasík. Velkou radost má především z nárůstu počtu českých bikerů i turistů. Lidé mají velký zájem o půjčování elektrokol v areálu i o bikovou školu.

Spokojena je i plzeňská zoo. Podle ředitele Jiřího Trávníčka sice ani silné léto nedožene několikaměsíční výpadek ze začátku roku, kdy byla zoo uzavřená, ale červenec byl nadprůměrný. "Loni jsme měli včetně covidu asi 360 tisíc lidí a letos, jestli se to zas do listopadu nezavře, tak by tom mohlo být 400 tisíc (v roce 2019 přišlo do zahrady rekordních 504.000 lidí), protože teď máme obrovskou návštěvnost. Na svátky 5. a 6. července přišlo v jednom dni asi 9500 lidí a zoo praskala ve švech a to se mi líbí," dodal.

"Jsme plní. Chatky jsou zcela obsazené, hodně jezdí i lidé se stany, karavany a obytnými přívěsy, louka je plná," řekl Vladimír Šabek, majitel kempu La Rocca v Konstantinových Lázních na Tachovsku. Obsazenost je stejná jako loni, ale lepší než v roce 2019. Cítíme, že Češi jezdí víc, cizinci zmizeli, dodal. 5. a 6. července musel hosty odmítat, protože neměl místo pro karavany, ani pro stany.

Venkovní Offpark v Sušici, Prášilech a Modravě, který je největším centrem adrenalinových aktivit v kraji, eviduje zhruba stejnou návštěvnost jako loni v létě. "Je to zatím dobré, lepší než v roce 2019. Nárůst domácích turistů pociťujeme, ale máme nějakou kapacitu a nemůžeme odbavit desetkrát tolik lidí. Dlouhé fronty ale nejsou," uvedl manažer Jiří Jeřábek. Jezdí hlavně "dovolenkáři", rodiny s dětmi a jednotlivci, organizované skupiny vypadly.

Památky v kraji od zahájení návštěvnické sezóny až do tohoto pátku navštívilo přes 100 tisíc turistů. "Za pololetí máme nárůst oproti loňsku o 18 procent. Oblíbené jsou zejména hradní areály a objekty, které nabízejí exteriérové prohlídky," řekla Markéta Slabová, mluvčí regionálního pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ), který spravuje 12 památek v kraji. Návštěvníci jim dávají přednost před prohlídkami interiérů s průvodcem. "Během července se pozitivní trend mírně pozastavil, přesto se návštěvnost zvýšila o desítky osob oproti roku 2019," uvedla. Do čísel za červenec ale není započítán vrchol sezóny, Hradozámecká noc, která byla 31. července. Návštěvnost všech památek v kraji za 29 červencových dnů dosáhla 67 tisíc lidí, mírně víc než v běžném roce 2019, ale meziročně byla o desetinu nižší. Nejvíce, asi 210 tisíc lidí, navštívilo zříceninu hradu Rabí, proti roku 2019 o 16 procent víc, ale meziročně o 12 procent méně.

"Plzeň teď funguje velmi dobře. Mezi červnem a červencem pociťujeme nárůst. Je to o trošku lepší než minulé léto a pořád to pomalu roste," řekl Václav Schejbal, majitel restaurace Štipec u náměstí. Vzhledem k tomu, že už loňské léto nebylo špatné, rozhodl se od bývalých majitelů loni v září restauraci převzít. Počty turistů jsou kolísavé. Už je tu poměrně hodně cizinců, uvedl. Restaurace lituje, že nemá větší terasu. Máme každý den plné všechny tři venkovní prostory, ale uvnitř je většinou jen pár lidí, řekl provozní velmi populární pivnice Na Parkáně Josef Halbhuber.

"Němci k vám chtějí jezdit, zejména ti mladší. Jsou opatrní, nechtějí do letadla. Řeknou, že autem se vždycky dostanou rychle na hranice a k tomu je Plzeňský kraj ideální. A oni na to slyší. Kdyby se něco stalo, tak zruší ubytování a jedou domů," uvedla Simona Fink ze Zemského úřadu v Regenu, která vede informační centrum Bavorsko-Čechy v Plzni. Pokud by měli třeba v ČR teplotu, tak chtějí odjet ke svému lékaři nebo do německé nemocnice. "Příhraniční české regiony budou teď určitě z Němců profitovat, pokud jim nabídnou lákadla. Mají zájem o cyklo- a pěší trasy, přehrady, rybníky a venkovní aktivity. Do interiérů moc chodit nechtějí, uzavřela.

ČTK

Zraněný v nemocnici skončil motorkář, který se vydal na projížďku v neděli v podvečer do podhůří Brd. Mezi Kařezem a Cheznovicemi ho překvapila řidička osobáku, která vyjížděla na silnici z lesní cesty. Pravděpodobně ale mladíka na dvou kolech přehlédla a následoval náraz.

Ke kolizi došlo na méně frekventované silnici na Rokycansku pět minut po šesté hodině večer. „Šestapadesátiletá žena z Prahy vyjížděla z účelové komunikace s vozidlem značky Hyundai. Nedala přednost přijíždějícímu řidiči na motocyklu značky KTM, jedoucímu po hlavní komunikaci a došlo ke střetu,“ uvedla mluvčí Policie ČR Dana Landmanová.

Na místo přijeli záchranáři, kteří museli mladistvého motorkáře převést sanitkou do nemocnice. Přesné okolnosti koliz začali zjišťovat policisté. „Provedené dechové zkoušky byly u obou řidičů s negativními výsledky. Odhadnutá hmotná škoda činí 100 tisíc korun,“ dodala policejní mluvčí.

Tři večery s melodickou taneční hudbou chystají organizátoři v Karlovarském kraji. Během července a srpna vystoupí diskžokejové v karlovarském areálu Rolava, v září potom takzvaně "odpálí party" v zámeckém parku v Ostrově na Ohří. Zábava pod širým nebem bude víkendovým programem nejen pro místní, akce se mohou stát záminkou k návštěvě sousedního kraje i pro Plzeňany.

DSCF0180 2První ze série večerů Danceparade ovládne volnočasový areál u koupaliště Rolava v sobotu 17. července. Do lázeňské metropole se sjede pět diskžokejů s hudebními sety ve stylu osmdesátých a devadesátých let. Doplní je MC Erik se zpěvačkou, kteří naživo zazpívají hity z 90. let, jako například U Cant Stop, Summer Nights nebo Anjel.

Srpen bude patřit fanouškům současné taneční muziky, techna a ambientu. Čtrnáctého dne v měsíci se na tom samém místě uskuteční už čtvrtý ročník Danceparade Club Party. Tentokrát přijede DJů hned šest a na nostalgii nebude čas. Zahrají totiž aktuální pecky, které posléze vystřídá techno a ambient elektronického dua Bratři.

04Kdo by nestihl přijet během prázdnin třeba kvůli dovolené, pro toho je připravený program v zámeckém parku v Ostrově. Tam se zopakuje osmdesátková a devadesátková party z Rolavy, akci chystají pořadatelé na 4. září.

Zhoršená epidemická situace dělá vrásky na čele hygienikům v Plzeňském kraji. V západočeské metropoli a v okresech Rokycany a Plzeň-sever je pozitivně testovaných na Covid 19 víc jak čtyřicet lidí na sto tisíc obyvatel. Hejtmanku Plzeňského kraje Ilonu Mauritzovou mrzí, že někteří lidé nerespektují protiepidemická opatření. Na jejich dodržování by chtěla víc dohlížet. Statistiky jí prý ale dávají naději, že nástup další vlny pomůže zbrzdit masivní očkování.   

„Mrzí mě, že se situace otočila tak, že jsme se z těch nejméně postižených regionů dostali mezi ty, ve kterých je situace nejhorší. Skutečně máme po Praze nejvyšší počet pozitivně otestovaných lidí,“ komentovala hejtmanka poslední údaje. Podle nich přibylo v regionu jen za pondělí 41 nově infikovaných, což je nejvíce od konce května.

Jak už uvedl dříve předseda krajské hygienické stanice Michal Bartoš, většina nakažených byli mladí lidé. „Chápu, že lockdown byl dlouhý a chtějí se jít bavit. Je potřeba ale k současné situaci přistupovat zodpovědně, nosit respirátory, kde je to předepsané a třeba si desinfikovat ruce. A samozřejmě je taky důležité kompletní očkování. Pokud se u těchto mladých lidí ukázala pozitivita, přestože byli očkovaní, tak to bylo pouze první dávkou,“ řekla nám dnes Mauritzová.

Cestu vidí i v přísnějším kontrolování nařízení, třeba v barech a klubech. „S pane Bartošem jsme se shodli na tom, že je potřeba zesílit kontroly. Ty může dělat právě hygienická stanice a vím, že se na to chystají. Takže kontroly budou častěji, budou větší a uskuteční se právě tam, kde se vir šíří nejsnáze,“  je přesvědčena.

Zároveň hejtmanka prozradila, že kraj uvažuje o možnosti očkovat lidi bez předchozí rezervace, tak jako je to už možné v Praze. I to by mělo proočkovanost populace zvýšit. „Snažíme se lidem ukazovat, že je očkování jediná cesta, kterou se můžeme toho viru zbavit. Dalo by se přirovnat ke vstupence do toho světa, který jsme žili před pandemií,“ uzavřela politička.

Neobvyklou dohru měl úterní požár uvnitř bytového domu v plzeňských Kopeckého sadech. V jednom z bytů začalo odpoledne hořel na kuchyňské lince, když na místo dorazili hasiči, našli v místnosti dusící se kočku. Vedle hašení ohně je tak čekala i záchrana zvířete, malou obyvatelku vynesli na ulici a s pomocí kyslíkového přístroje zachránili. 

"Obdrželi jsme hlášení o zahoření na kuchyňské lince jednoho z bytů v centru Plzně," řekl mluvčí hasičů Petr Poncar s tím, že příčina požáru je zatím v šetření. Jasné dosud není ani to, jak velkou finanční škodu oheň způsobil. Přesto má obyvatelka bytu důvod k radosti. Díky včasnému příjezdu hasičů se totiž podařilo udržet při životě její malou kočku, která se v bytě nadýchala zplodin. "Při zásahu jsme vynesli ven jednu kočku, která následně dostala kyslíkovou terapii. Poté jsme ji předali majitelce," popsal podvečerní zásah Poncar. 

Možnost vyzkoušet si už během studia medicíny skutečnou operaci živého organismu mají účastnící osmého ročníku Letní školy experimentální chirurgie, která se koná na plzeňské lékařské fakultě. Letos se projektu, který je jediný svého druhu v Česku a ojedinělý i v zahraničí, účastní 33 studentů z deseti univerzit ze šesti zemí. Studenti medicíny nacvičují formou workshopu pod dohledem lektorů na prasatech domácích chirurgické techniky, které budou jako lékaři používat v humánní medicíně, řekl dnes vedoucí letní školy Václav Liška.

Možnost provádět skutečnou operaci na živém pacientovi v narkóze je pro mediky ojedinělá. Při studiu se k něčemu takovému nedostanou a zákroky, které zkoušejí na letní škole v Plzni, tak v reálu mohou vykonávat někdy až několik let po ukončení studia medicíny.

V Biomedicínském centru v Plzni se vyučuje péče o zvířecí modely v průběhu operace, experimentální radiologie a vyhodnocování experimentů. "Velmi důležitý je pro nás etický aspekt. Mezi vyučované zásady patří například náhrada živých zvířat v experimentu tkáňovými kulturami nebo bakteriemi. Zaměřujeme se na to, abychom použili co nejmenší počet zvířat. Experiment vždy probíhá tak, aby zvířata měla během něj dostatečný komfort,“ vysvětlil Liška. Medici se při workshopech seznamují také se softwarovým modelováním, které v některých případech umožňuje nahrazení experimentálních modelů.

pitvaNa letní školu se mohou přihlásit studenti medicíny od třetího ročníku, náklady si hradí sami. Většina účastníků přijela ze zahraničí, kvůli koronavirovým opatřením už druhým rokem pouze z evropských zemí jako Belgie, Německo, Litva nebo Španělsko. Díky příspěvku univerzity a sponzorů mohla letní škola přijmout i pět účastníků z Česka.

Komunikačním jazykem školy je angličtina. Na programu jsou i přednášky prestižních zahraničních odborníků. Navzdory koronaviru se letos podařilo získat přednášející z Německa, Švýcarska a USA, kteří budou přednášet osobně nebo prostřednictvím on-line přenosu.

ČTK

U australského Perthu bude vyrábět elektřinu parní turbína z Plzně. Zkonstruovali ji technici jedné ze západočeských firem. Po dlouhé plavbě ji námořníci vyloží na západním pobřeží nejmenšího kontinentu, v příštích letech by měla pomoci s odpadem a dodávat elektřinu pěti desítkám tisíc domácností.

Na 400 tisíc tun odpadu dokáže zpracovat parní turbína, kterou společnost ze západočeské metropole dodala do Austrálie. Sloužit má ve spalovně Avertas Energy, ve které se vedle likvidace odpadů bude také vyrábět elektřina. Jedná se tak o podobný princip, na kterém pracuje spalovna v Chotíkově. U protinožců ale zatím takového zařízení nefungovalo. „Provoz spalovny ročně ušetří až 400 tisíc tun emisí oxidu uhličitého. Podobné množství přitom za rok vyprodukuje 85 tisíc aut,“ chválí technologii mediální zástupce dodavatele Ondřej Činčura.

„Tento projekt je naše první instalace v Austrálii a potvrzuje úroveň našich parních turbín,“ myslí si obchodní ředitel společnosti Doosan Škoda Power Zdeněk Bartoníček. I on vnímá využití západočeské turbíny v západní Austrálii jako ekologicky výhodné. Trochu jiný názor má Zbyněk Ulčák z Masarykovy univerzity. „Spalování odpadu je určitě lepší než nechat ho ležet na skládkách. I tak ale vzniká při pálení obrovské množství skleníkových plynů i karcinogenních látek a ani nejmodernější technologie je nikdy nezachytí stoprocentně. Nejlepší je předcházet vzniku odpadů, nejlepší odpad je ten, který nevznikne,“ upozorňuje dlouholetý environmentalista.

Dobrý signál do tréninku i blížící se sezóny. Tak vystihli přípravný duel proti ruské Ufě dva aktéři fotbalové Viktorie. Zápas, který plzeňský klub ovládl 2:0, zhodnotili střelec jedné z branek Jan Kopic a asistent trenéra Marek Bakoš. 

„Můžeme být spokojení,“ myslí si Jan Kopic. „Až na pár okýnek vzadu, kdy třeba hned na začátku měla Ufa šanci, jsme dnes dobře kombinovali a drželi balon. Bylo velké vedro, takže bylo důležité neztrácet lehké míče. Povedlo se nám to, dali jsme gól ze standardky a ve druhém poločase přidali ještě jeden,“ dodal spokojený záložník.

bakoš„Z pohledu klubu dobré vítězství pro další pohodu, rozvoj a chuť do práce na tréninku,“ těšilo asistenta trenéra Marka Bakoše. „Příprava vrcholí, těšíme se na sezonu, ale poctivě pracujeme. Jsme rádi, že jsme porazili ruského soupeře a těšíme se na další práci,“ dodal.

V zápase naskočilo v plzeňském dresu do akce hned 20 různých hráčů. „Už před soustředěním jsme měli v plánu, že si ověříme formu každého hráče v týmu, protože každý pro nás bude potřebný. Kluci dokázali, že jsou právem v tomto týmu. I přes únavu, jaká může panovat, potvrdili kvalitu. Vše se tak ladí na první soutěžní zápasy,“ řekl Marek Bakoš.

Jan Kopic v zápase zvyšoval na 2:0 a byl to jeho první gól téměř po roce. „Od toho zranění kolena jsem se netrefil, takže konečně to tam spadlo. Doufám, že to tak bude pokračovat,“ smál se po konci utkání.

vikVe čtvrtek odehraje Viktoria Plzeň poslední přátelský zápas, soupeřem jí od 15:00 ve Westendorfu bude Arsenal Tula. „Přizpůsobíme tomu zátěž nadcházejících tréninků, jedeme podle plánu. Finišuje příprava a podle toho se budeme chovat. Důležité je, aby gradovala i forma,“ uzavřel asistent trenéra Marek Bakoš.

fcviktoria.cz

Střelnou zbraň vytáhl na své zákazníky řidič taxi, když mu za odjetou jízdu odmítli zaplatil. Tři výstřely padly v noci ze soboty na neděli v Pražské ulici v centru Plzně. Podle svých slov nestřílel ostrými ale plynovou pistolí, i přesto má teď kvůli své reakci co vysvětlovat.

Skupinu lidí vezl jednatřicetiletý taxikář v neděli před čtvrtou hodinou ráno. Když po příjezdu na cílové místo zákazníci nezaplatili a začali odcházet, sáhl šofér po zbrani. „Jo, střílel jsem, protože jsem vezl zákazníky, kteří mi nezaplatili a místo placení se dali na útěk. Použil jsem zbraň, abych je zastrašil a přinutil je zastavit,“ řekl později řidič strážníkům. Uvedl, že plynovou pistolí vystřelil třikrát, dvakrát mířil do vzduchu akustickými náboji, poslední střela se slzným plynem pak šla ve směru prchajících.

Přestože se lidi muži nepovedlo zastavit, oslovil projíždějící hlídku policie, se kterou je nalezl a dluh vyřídil. Policistům ale neřekl, že se předtím postaral v centru města o pěkný rozruch. O tom už věděli městští strážníci. „Hlídka městské policie dostala oznámení, že v prostoru tramvajové zastávky v Pražské ulici došlo ke střelbě ze střelné zbraně,“ uvedla Veronika Kuchynková z Městské policie Plzeň s tím, že mužovo taxi zastavili strážníci na Americké třídě. „Řidič vozidla taxi okamžitě reagoval na výzvu k zastavení. Po konzultaci našeho operačního oddělení s hlídkou policie, která pomohla zadržet neplatící osoby, byla hlídka městské policie požádána, aby na místě s taxikářem setrvala do příjezdu Policie České republiky, která si celou věc následně převzala k dalšímu šetření,“ popsala Kuchynková.