Kraj bez vizí a priorit? Ani po čtvrt roce neuveřejnilo vedení kraje programové prohlášení, uvedla opozice

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - pátek, 14. únor 2025 15:02
Kraj bez vizí a priorit? Ani po čtvrt roce neuveřejnilo vedení kraje programové prohlášení, uvedla opozice ilustrační. Foto: P. Bauer

Krajská koalice ANO, STAN a Pro kraj neuveřejnila ani po čtvrt roce své vize, priority a směr, kterým by se pod jejich vedením měl kraj ubírat. Dle náměstka pro oblast školství Vladimíra Kroce nemají rodiče ani děti v kraji zájem o gymnázia, i proto nehodlá kraj navyšovat jejich kapacity a vlna nesouhlasu učitelů i rodičů se způsobem vedení SPŠ Plzeň, která vyústila v odstoupení ředitele školy. To byla ve zkratce témata, která rezonovala na letošním prvním jednání krajského zastupitelstva.

„Na podzim loňského roku, kdy se koalice ANO, STAN a Pro kraj ujímala vedení kraje, nám bylo řečeno, že priority ani vize nám vládnoucí politici sdělit nemohou, jelikož ty budou vycházet až z programového prohlášení. To ale vedení kraje nepředložilo, i přes opakované dotazy zastupitelů, ani po více než čtvrt roce,“ pozastavil se lídr opozičního klubu ODS a TOP 09 Jan Šašek a dodal, že hejtman Kamal Farhan (ANO) sliboval, že vládnoucí koalice představí programové prohlášení nejdéle do sto dní. Nestalo se tak. Zastupitelům bylo - po upozornění, že jim stále ještě nejsou známy priority vedení kraje -  pouze řečeno, že prohlášení je hotové na sekretariátu hejtmana. "Nejen zastupitelé, ale především obyvatelé kraje mají právo vědět, jaké má koalice konkrétní plány, co ze svého programu chtějí radní prosadit a jak se to podepíše na životě lidí žijících v kraji,“ řekl zastupitel Šašek, který upozornil na význam programového prohlášení i v rovině kontroly plnění závazků krajské vlády vůči lidem.

Krajští zastupitelé projednávali také Výroční zprávu o stavu a rozvoji vzdělávací soustavy v Plzeňském kraji. „Ve školním roce 2026/27 počítá kraj s poklesem nabídky míst na gymnáziích. Odborníci i Ministerstvo školství přitom doporučují naopak nárůst kapacit středních škol se všeobecným zaměřením, tedy gymnázií a lyceí. Od náměstka Kroce, do jehož gesce spadá školství, jsme se dozvěděli, že důvodů, proč kraj odmítá navýšení kapacit gymnázií je několik, konkrétně obtížnost navyšování kapacit a malý zájem rodičů a dětí o gymnázia,“ vysvětluje zastupitelka Lucie Kužílková (ODS) a vyslovila pochybnosti o údajném malém zájmu o gymnázia s tím, že odborníci upozorňují na vysokou míru taktizování při volbě střední školy právě z důvodu nedostatečných kapacit. „Je na vedení kraje, jaká bude struktura středních škol. Pokud se máme posouvat směrem ke vzdělanostní ekonomice s vyšší přidanou hodnotou, pak logicky potřebujeme, aby tomu odpovídala také síť středních škol,“ uvedla zastupitelka Kužílková, která současně upozornila na skutečnost, že přes padesát procent mladých lidí pokračuje po střední škole na školy vysoké.

Pozornost zastupitelů vzbudila otázka týkající masivního nesouhlasu učitelů i rodičů s vedením Střední průmyslové školy elektrotechnické. „Dostala se nám do ruky petice, ve které žádá téměř 150 zaměstnanců Střední průmyslové školy elektrotechnické ředitele školy Vlastimila Voláka, aby odstoupil ze své funkce. Zároveň nás na tuto situaci upozorňovali i rodiče řady žáků,“  řekl krajský zastupitel Michal Vozobule (TOP 09), který spolu s kolegou Pavlem Karpíškem (ODS) vyzval náměstka pro školství Vladimíra Kroce, aby situaci řešil, protože potenciálně hrozí personální destabilizace celé školy. „Nestavíme se v daném sporu primárně ani na jednu stranu, jen je třeba celou záležitost s plnou závažností vyřešit, protože je to jasný signál, že na této největší krajské škole není vše v pořádku,“ upozornil zastupitel Vozobule. Vlastimil Volák následně rezignoval na svou funkci ředitele SPŠ Plzeň a splatností ke konci února letošního roku končí.

PR