×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10007

Kréta: Tajemné písmo i domalované památky

Zveřejněno v Pro ženy
Od - úterý, 8. červen 2021 10:40

Řecko je láska na celý život. To vám potvrdí každý, kdo navštívil kousek téhle nádherné země. V dnešním cestopisu se vydáme na největší ostrov, který k Řecku patří, a to je Kréta. Ta nabízí odpočinek u moře, tepající městečka, řeckou kuchyni i historické vykopávky.

kréta71. Proč sem jet?

Kréta je nádherný ostrov, bájné rodiště nejvyššího řeckého boha Dia. Během návštěvy se tu rozhodně nudit nebudete, i pokud nepatříte k milovníkům plážového turismu. Kréta totiž nabízí kromě dlouhých pláží také krásnou přírodu a dokonce nejdelší soutěsku v Evropě. Samaria měří 16 kilometrů a projít si ji zvládnete během jednodenního výletu. Jen počítejte, že tam rozhodně nebudete sami. Navštíví ji ročně kolem 5000 lidí.

2. Co tu vidět?

Na Krétě žila nejslavnější starověká kultura v Evropě – Mínoa, která na ostrově existovala už v době bronzové. Mínojská civilizace, kterou zničil pravděpodobně výbuch sopky na blízkém ostrově Santorini, po sobě zanechala nádherné město Knóssos. Vykopávky se nachází v blízkosti hlavního centra Heráklion a srdce tu zaplesá každému milovníkovi historie. Skvěle zachované domy s dřevěnými trámy, které za tu dobu stihly zkamenět, všudy přítomné krásné amfory a také známé barevné části paláce a obrazy, které si objevitel Knóssu Arthur Evans „domaloval“ tak nějak po svém. Velkou část dochovaných předmětů najdete v Archeologickém muzeu v Heráklionu a určitě stojí za návštěvu. Uvidíte tu mimo jiné také proslulý Disk z Faistu. Jedná se o kolečko z pálené hlíny z doby bronzové, na kterém je do kruhu vyobrazeno zvláštní znakové písmo, které doposud nebylo rozluštěno.    

Milovníky pláží a odpočinku láká Kréta na překrásné pláže. Na slavné růžové pláži Elafonisi se budete cítit jako v Karibiku, moře je tu průzračné a tyrkysové. Na pláži Balos je moře z obou stran, a to je dechberoucí podívaná. 

kréta63. Co tu musíte zažít?

Jednoznačně řeckou kuchyni. Byl by hřích se na Krétě ládovat italskými těstovinami nebo pizzou. Řecká kuchyně je založená na čerstvých ingrediencích, olivovém oleji a bylinkách. Pokud jíte maso, můžete tu ochutnat tradiční souvlaki z kuřecího masa na špejli. Často se tu ale vaří také maso ovcí a koz. Tradiční je také gyros s plackou pita a jogurtovou omáčkou tzatziky nebo baklava, což je vrstvené sladké těsto s ořechy a medem. Pokud držíte dietu, dejte si řecký salát se sýrem feta. 

4. Jak se sem dostanete?

Cest je víc. Nejpohodlnější je pochopitelně letadlem na některé z místních letišť. Let trvá necelé tři hodiny. Na Krétu se dá ale dostat také lodní dopravou. Loď pravděpodobně využijete také v případě, pokud se vypravíte na výlet po blízkých ostrovech. Doporučuji výlet na Instagramem vyhlášené Santorini, na které se vydáme v některém z dalších cestopisů.   

5. Co si odsud přivézt?

V průběhu častého cestování jsem zjistila, že nejlepším dárkem je pro mnoho lidí alkohol. Nejvyhlášenějším suvenýrem z Kréty je v tomto případě anýzová pálenka Ouzo. Pokud máte rádi Coca Colu, pak na Krétě narazíte na lahve s tématem Kréty. Když se na tenhle relativně levný suvenýr zaměříte i na dalších místech v Evropě (třeba právě zmiňované Santorini), můžete mít brzy doma zajímavou sérii.    

 

Fotogalerie