Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Další ročník Víkendu otevřených zahrad, který otevírá brány i běžně nepřístupných zahrad pro širokou veřejnost, se uskuteční tento víkend také v Plzni. Návštěvníci se budou moci podívat do nepřístupné klášterní zahrady na Jiráskově náměstí, ale také do čtyř zahrad Správy veřejného statku města Plzně.

Zájemcům se po oba dny otevře zahrada dominikánského kláštera, připravena je i výstava Jiráskovo náměstí ve vzpomínkách. Děti i dospělí poznají historii a budoucnost tohoto centra Slovan díky stopovačce. Na páteční podvečer chystá město Plzeň vernisáž výstavy o vodě, která spojuje, v sobotu se zájemci vydají s architektem na procházku po minulosti Jiráskova náměstí a seznámí se s historií tohoto území, které čeká zcela zásadní proměna.

„Víkend otevřených zahrad na Jiráskově náměstí se stal již tradiční akcí, kterou organizuje Masarykova základní škola se svými žáky. Tato akce je jednou z mála příležitostí, kdy se mohou lidé do běžně nepřístupného prostoru za hradbu dominikánského kláštera podívat. Přes složitou a nepředvídatelnou epidemickou situaci jsme letos nechtěli o Víkend otevřených zahrad přijít, i proto že v loňském roce musel být zrušen. Klášterní zahradu otevřeme v pátek 11. června od 13 do 17 hodin, v sobotu pak od 9 do 17 hodin. Kromě prohlídky zahrady si občané mohou nakoupit tradiční i netradiční bylinky z Kotvičníkové farmy,“ vysvětlil ředitel Masarykovy základní školy Plzeň Antonín Herrmann.

V Arboretu Sofronka si mohou návštěvnici individuálně projít obě zdejší naučné stezky, o borovicích a o včelách a včelařství. Ta je vybavena proskleným úlem, klátem a tzv. neckovým úlem. Prohlédnout si mohou také dřevěnou sochu patrona včelařů sv. Ambrože od Bartoloměje Štěrby, popřípadě relaxovat v domku pro apiterapii. V sobotu i v neděli budou zároveň připraveny exkurze s výkladem, vždy v 11:00 a v 15:00 hodin. Zpřístupněna bude i horní plocha arboreta s prvky pro výuku lesní pedagogiky, včetně zookoutku s daňčí zvěří. Pokud budou návštěvníci chtít daňky nakrmit, a to i z ruky, mohou s sebou přinést jablka nebo mrkev. V horní části areálu Arboreta Sofronka bude také možné v neděli od 10:00 až do 16:00 hodin navštívit lesní školku Větvička, přístupnou od rybníčku Rozkopaný, která má pro veřejnost připraven také svůj program. V plzeňském arboretu Sofronka je jedna z největších sbírek borovic rostoucích v Evropě a Asii. V současné době zde roste 37 různých druhů borovic z celého světa, z nichž některé nejsou jinde v České republice k vidění. Nejstarší strom, borovice lesní, je více než 270 let starý. V areálu o rozloze 22 hektarů jsou vybudovány naučné stezky o borovicích a o včelách a včelařství.

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend) vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během červnového víkendu. Projekt se setkal s velkým ohlasem a stal se postupně tradičním po celé Evropě. Víkend otevřených zahrad je určen jak pro veřejné, tak i soukromé zahrady a parky.

  • Luftova zahrada: otevřena v sobotu, neděli 9–17 hodin, komentované prohlídky v 10:00 a ve 14:00 hod (Ing. Petr Kuták)
  • Výuková zahrada s vodními prvky: otevřena v sobotu, neděli 9–16 hodin, komentované prohlídky v sobotu: 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00, v neděli ve 13:00 a 15:00 hod (RNDr. Zdeňka Chocholoušková)
  • Hřbitov Všech Svatých: otevřen v sobotu i neděli 9–17 hodin
  • Arboretum Sofronka: sobota i neděle od 10 do 17 hodin

Po letošní zimě se na komunikacích II. a III. třídy v Plzeňském kraji projevily škody ve větším rozsahu než v předešlých letech. Náklady na zimní údržbu dosáhly 242 322 000 korun, což je téměř o 59 milionů více, než v předešlém období.

Silničáři spotřebovali 5 024 900 litrů solanky, 25 494 tun soli, 12 932 tun drti a 1 872 tun ostatního inertního posypu. V Plzeňském kraji udržuje Správa a údržba silnic Plzeňského kraje síť silnic II. a II. třídy dlouhou 4 481 kilometru.

Momentálně se na základě monitoringu a upřesněného plánu opravují celoplošně poškozené komunikace. Nejvíce poškozené komunikace byly například Pačejov – Olšany, Číčov – Lučiště, Telice – Buková, průtah Lestkov, Výškovice – Teplá, průtah Potvorov. „Vzhledem k nižšímu přidělenému rozpočtu a vyšším nákladům na současný průběh zimy předpokládáme jen dokončení již loni započatých akcí a nově realizaci jen nejnutnějších oprav nejpoškozenějších komunikací,“ uvedl náměstek hejtmanky pro dopravu Pavel Čížek. Po skončení výběrových řízení, která momentálně probíhají, budou nově zahájeny stavby z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši 392 milionů korun.

Doba pandemie koronaviru přinesla nárůst cyklistické dopravy. I ve městech a obcích, které nelze pokládat historicky za cyklistické, počet cyklistů i uživatelů koloběžek a segwayů stále vzrůstá, a prověřuje tak nedostatky místní cyklistické infrastruktury. Plzeň chce na tento nárůst reagovat zlepšením podmínek pro kolaře. Někdy i malá změna zpříjemní cestu na kole po městě ať do práce, do školy či za zábavou. Cyklisté mohou své podněty posílat na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nejlépe i s odkazem do mapy a fotografií místa, a to do 30. června 2021.

CYKLOvýzva Vodorovné značení mizí1 foto Radka ŽÁKOVÁ„Chceme vyzvat všechny ty, kteří se po Plzni pohybují na bicyklu či na jiných kolečkách, aby nám řekli, která místa by chtěli opravit a proč,“ uvedl náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule, do jehož kompetence patří i cyklodoprava. „Sám na kole po Plzni jezdím a hledám místa, která by bylo dobré zlepšit. Může to být chybějící nájezd na stezku, či dokonce úsek stezky, nebo jen nepříjemně vysoký obrubník, který dokáže cestu na kole znepříjemnit,“ doplnil Michal Vozobule.

„Chtěli bychom vytvořit zásobník problémových míst, která budeme v nejbližší době měnit tak, aby byla Plzeň k cyklistům přívětivější,“ vysvětlil Jan Hakl, vedoucí úseku veřejné dopravy a cyklodopravy Správy veřejného statku města Plzně, která se o cyklostezky stará a dodal: „Drobné problémy bychom chtěli odstranit ještě letos z rozpočtu na údržbu komunikací pro cyklisty. Ty finančně náročnější opravy pak zahrnout do plánu na příští rok.“

Podněty se tak mohou týkat například míst, kde by bylo vhodné sklopit obrubníky pro výjezd či sjezd z komunikace, či upravit režim parkování vozidel v místě, kde cyklista vjíždí do komunikace. Další problémy mohou být například s nerovností povrchu stezek nebo mohou cyklisté nahlásit místa, kde je potřeba opravit cyklistické značení.

„Očekáváme, že se dovíme přímo od uživatelů o nejbolavějších místech, na které při jízdě na kole po městě narážejí,“ řekl Michal Vozobule. Ne vždy je změna jednoduchá. Často jí brání majetkové vztahy či sítě, které v daném území vedou. „Na cyklisty v rámci nových dopravních staveb myslíme, ale někdy i malá změna, kterou je nutné řešit stavebně, trvá několik let. Standard je 6 až 8 let od zadání projektu, není výjimkou, že to trvá i deset a více let v případech, kdy jsou v daném místě složité majetkové vztahy,“ vysvětlil Michal Vozobule.

Cyklisté mohou své podněty posílat na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nejlépe i s odkazem do mapy a fotografií místa, a to do 30. června 2021. Poté bude seznam setříděn a s komentářem zveřejněn na internetových stránkách Správy veřejného statku města Plzně. Podněty, které dojdou po tomto termínu, budou do seznamu zahrnuty při dalším třídění koncem tohoto roku. Drobné podněty bude možné řešit rychle z provozního rozpočtu, ty rozsáhlejší v závislosti na objemu potřebných finančních prostředků.

čtvrtek, 10. červen 2021 10:53

Udeří silné bouřky, varují meteorologové

Západní polovinu republiky zasáhnou ve čtvrtek silné bouřky, které mohou doprovázet i vydatné srážky. Varování vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha je platná od čtvrtečního poledne do 20 hodin.

Článek bude aktualizován.

čtvrtek, 10. červen 2021 17:57

7 NEJ Josefa Adlta

Josef Adlt je plzeňský fotograf specializující se na fotografování sportovců, zejména kulturistů.

1) Nejoblíbenější kniha a spisovatel
Erich Mária Remarque - Na západní frontě klid. Proč? Možná je to příběhem, možná autorovým uměním vtáhnout čtenáře do děje, jak se o E.M.R. píše. Je to už dávno, co jsem to četl, ale z nějakého nepopsatelného důvodu mi ta kniha oslovila tak, že se mi zapsala do paměti jako nejlepší kniha patrně navždy. 

2) Nejoblíbenější film
Atlas mraků. Proč? Myšlenka, herci, neobyčejná podívaná, 165 minut emocí.

3) Nejoblíbenější hudební interpret a skupina
Hans Zimmer - hudba ke všem filmům, kterou kdy udělal ... jen pár z nich: Rain Man 1989, Oheň, Piráti z Karibiku, Skála, Sherlock Holmes, Lví král, Batman začíná, Hannibal, Pearl Harbor, Šifra mistra Leonarda, Madagaskar, Mission: Impossible, Temný rytíř, Kung-Fu Panda, The Amazing Spider-man, Interstellar, Top Gun, Není čas zemřít 2021

4) Nejoblíbenější jídlo a pití
Rýže, avokádo. Pivo, víno.

5) Osobnost, která mě nejvíc inspiruje a motivuje
Petr Horký. Jako moderátor dokáže ze zajímavých hostů dostat ještě zajímavější odpovědi na velmi různorodá témata. Baví mě dívat se na svět z úhlu pohledu, který Petr Horký nabízí.

6) Motto, které mám nejraději
Jsi to, na co myslíš. Údajně to řekl Buddha.

7) Nejoblíbenější místo v regionu
Bydlím na náměstí Republiky. Jsem v Plzni rád, mám rád parky od Divadla JKT až po Štruncovy sady, náplavku. Každá volná lavička na náměstí a v přilehlých parcích patří k mým oblíbeným místem v regionu.

7 NEJ Martina Stránského najdete zde.
7 NEJ Petra Vejvoďáka Vejvody najdete zde.
7 NEJ "Vhrsti" najdete zde.
7 NEJ Michala Jančaříka najdete zde.
7 NEJ Martina Sobotky najdete zde.
7 NEJ Jaroslava Vogeltanze najdete zde.
7 NEJ Jaroslava Samsona Lenka najdete zde.

Autor: Markéta Hallová

Největší sportovní akce v Plzni, oblíbená Sportmanii Plzeň, se uskuteční stejně jako v minulých letech v amfiteátru za OC Plzeň Plaza a v přilehlém parku za řekou, a to v termínu od 21. do 29. srpna. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program, jenž se bude každé tři dny obměňovat. Případný vládní limit účastníků pro konání sportovních akcí ohlídají přímo v areálu chytré kamery.

„Jsem velmi rád, že se situace ohledně pandemie koronaviru vyvíjí pro nás jako pořadatele příznivě, intenzivně tak pracujeme na přípravě programu. Ten bude zajištěn ve všední dny vždy od 14:00 do 20:00 hodin, o víkendech již od 10:00 hodin, poslední den pak bude akce ukončena v 16:00 hodin,“ přiblížil primátor Martin Baxa. O uskutečnění Sportmanie Plzeň v klasické podobě rozhodl v uplynulých dnech organizační tým akce v čele s Odborem sportu, Smart Cities a podpory podnikání Magistrátu města Plzně, který akci připravuje.

„Vzhledem k předpokládané povinnosti prokázat se dokladem o očkování, prodělaném onemocnění covid-19 v posledních 180 dnech nebo negativním testem, bude zajištěno testovací místo přímo v prostoru Sportmanie Plzeň,“ doplnil první náměstek primátora Roman Zarzycký, do jehož gesce odbor sportu, Smart Cities a podpory podnikání spadá.

Sportmanie Plzeň bude rozdělena do dvou sektorů, jež bude dělit řeka Mže. Každý sektor bude mít oddělené vstupy se SMART kamerami, díky tomu bude ohlídán počet návštěvníků. „V současné době stále přijímáme žádosti klubů na umístění stanoviště, nicméně kapacity jsou ze 70 procent vyčerpány. Některé dny budou opět věnovány jednotlivým městským obvodům s upraveným programem a informacemi, která sportovní odvětví je možno v dané lokalitě provozovat včetně kontaktů na tyto kluby,“ přiblížil Roman Zarzycký.

„Jako každý rok se můžete těšit na pestrý program, který se bude každé 3 dny měnit, na zajímavé medaile pro děti do 15 let, možnost vyhrát upomínkové sportovní předměty. A jako každý rok pro návštěvníky chystáme řadu překvapení,“ přiblížil Přemysl Švarc, vedoucí pořádajícího odboru. Významnou novinkou je vznik aplikace, která nahradí hrací karty. „Místo razítek se budou sbírat QR kódy a v mobilním telefonu naleznete nejen informaci, zda již máte nárok na medaili, ale i informace o samotné akci, mapu areálu nebo informace k jednotlivým klubům, které jsou do akce zapojeny,“ doplnil Přemysl Švarc.

Tradice Sportmanie Plzeň navazuje na Olympijský park Plzeň 2016, který tehdy navštívilo 110 tisíc lidí. Město Plzeň se rozhodlo, že v tak úspěšné akci, jež se setkala s velkým zájmem veřejnosti a která propaguje sport a zdravý pohyb, chce pokračovat. Hned o rok později pořádalo Letní Sportmanii a od roku 2018 se koná Sportmanie Plzeň. Loni Sportmanii, která se kvůli koronavirové krizi konala v omezenějším režimu, navštívilo 50 tisíc lidí.

Uzavírka části Americké třídy v Plzni, na které se domluvili zastupitelé města, se pomalu blíží. Vedení krajské metropole si od toho slibuje výrazné zklidnění dopravy, dopravní podniky pak odstranění zpoždění, které tady vozy MHD ve špičce nabírají. Někteří řidiči ale mají obavy, že okolní ulice, kterými budou Americkou objíždět, zkolabují. Oproti původním plánům se ještě o prázdninách bude moci úsekem projíždět, k uzavírce má dojít až na začátku září.

Americkou třídou v Plzni projede denně více než deset tisíc vozidel, včetně MHD. V dopravní špičce tady stojí kolony už od kruhového objezdu u bývalého Komorního divadla. Původně si radní města mysleli, že tady dopravu zklidní od 1. července. Tento předpoklad se ale nevyplnil. Bude to o trochu déle. "Když zastupitelstvo schválilo uzavření Americké pro individuální dopravu, rozhodlo, že máme všechna opatření udělat nejpozději do konce prázdnin. My teď dokončujeme úřední proces, následně připravíme samotné osazení značek. Spíše to směřuje tedy k tomu termínu na konci," uvedl náměstek pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule.

Místo 1. července dojde k uzavírce části Americké třídy nejspíš 1. září. Tedy v době, kdy se po prázdninách zase rozjede doprava naplno. A z toho mají někteří řidiči obavy. "To bude chaos, všude jinde budou zácpy," říká jeden z nich. A přidávají se i další. "To bude šílený, ani si to neumím představit. Já teď jezdím do Litic každé ráno, takže to budu muset objíždět," dodal jiný řidič.

"My samozřejmě předpokládáme, že se většina dopravy přesune na vnitřní městský okruh, to znamená na ulici U Trati, Tyršovu ulici a podobně. S tím, že kdo pojede ve směru od Klatovské dolů, bude moci zatočit na úrovni Elektry buď doprava do Škroupovky nebo doleva do Jungmannovy ulice. Ale věříme, že tohle budou nějaké minimální dopravní toky. Naopak se hlavní toky přenesou na velkokapacitní ulice," podotkl Vozobule.

První psí louka na území Městského obvodu Plzeň 3 určená pro potřeby psů i jejich pánů je uvedena do provozu. Nově vybudovaný prostor je již od podzimu minulého roku nepřehlédnutelnou součástí okrajové části Borského parku.

„Na nejvíce zatížených plochách louky je vůbec poprvé použit jako pilotní projekt trávník se speciálně navrženým štěrkovým podložím, který má vyšší odolnost a měl by tak omezit vznik nevzhledných vyběhaných ploch od našich čtyřnohých parťáků. Pro dosažení maximální pevnosti a funkčnosti bylo nutné počkat na dostatečné prokořenění travního porostu. To bylo bohužel důvodem, proč se louka otevírá až nyní.“ informuje Petr Baloun, první místostarosta plzeňského centrálního obvodu.

Louka se nachází v okrajové části Borského parku poblíž Heyrovského ulice a byla vybudována tak, aby se citlivě začlenila do stávající zeleně. Po konzultacích, jak s uživateli již existujících louček v jiných městech, tak s odborníky v oblasti kynologie, vzniklo místo, které nabízí řadu herních a agility prvků vyrobených z akátového dřeva, které pejskům nabídnou vyžití a realizaci.

„Louce jsme se snažili zachovat její přírodní charakter, který doplňuje původní remízek,“ říká Petr Baloun. „Kromě pejsků, kteří zde mají svá místa s herními prvky a také pro značkování, jsme rovněž mysleli i na jejich pány, pro které zde máme připravené zázemí se stolem a lavičkami, aby si mohli případně odpočinout, popovídat a vyměnit si zkušenosti,“ dodává.

Při samotné realizaci byly maximálně akceptovány stávající dřeviny, jejichž koruny byly vyzdviženy do podchodové výšky a kmeny jsou chráněny oplocením zabraňujícím poškození od psí moči.

„Rozhodně jsem rád, že se nám podařilo vybudovat takové místo, které je dnes už běžnou součástí každého moderního města. Oceňuji na něm komfort a hlavně bezpečnost pro jeho uživatele. Věřím, že se nám podaří vybudovat další psí louku na jiném místě našeho obvodu,“ říká David Procházka, starosta MO Plzeň 3.

Právě oplocení z 3D plotových panelů a zabezpečený vstup zdvojenou jednokřídlou brankou zamezuje nežádoucímu útěku psů. Také moderní osvětlení prostoru s regulovatelnou intenzitou poskytuje majitelům psů přehled o svých čtyřnohých miláčcích.

 „Psi jsou trvalou součástí našeho života a také oni si zaslouží mít svoje místa pro hraní a setkávání se se svými kamarády. A že jich není zrovna málo svědčí záznam z naší evidence, kde je jich zapsáno více než tři tisíce. Proto chceme ještě letos zúročit zkušenosti z provozu této psí louky při budování další v Zadních Skvrňanech,“ uzavírá Petr Baloun.

Pacientům i zaměstnancům borského areálu Fakultní nemocnice Plzeň začne sloužit nový stravovací provoz v areálu bývalé vojenské nemocnice. Stavební úpravy stály 85 milionů korun, na dalších 42 milionů korun přišlo vybavení provozu.

jidelna nemocniceZaměstnanci mohou využít studený salátový i teplý bar. Komfortní prostředí kavárny či bistra Arma s doplňkovým prodejem bude k dispozici i návštěvníkům fakultní nemocnice či pacientům, jejichž zdravotní stav dovolí návštěvu tohoto zařízení.

Personál nemocnice bude mít v pracovní dny na výběr ze dvou polévek, čtyř druhů jídel nebo zeleninový talíř. Jídelna navíc denně uvaří více než 1200 porcí pro personál i pro pacienty. Několik týdnů už jsou pracovníkům nabízeny speciální gastro týdny, jedním z posledních byl týden chřestový a v brzké době je naplánovaný jídelníček s mnoha variacemi jahod. Zkušení kuchaři specialisté pod vedením šéfkuchaře Františka Egera budou nabídku postupně rozšiřovat s důrazem na vlastní výrobu.

Podle technicko-provozního náměstka FN Plzeň Milana Topinky nové technologické vybavení stravovacího provozu FN Bory patří k nejlepším na jihozápadě Čech. „Kuchyně je vybavena konvektomaty, sklopnými kotli a tlakovými multifunkčními pánvemi. Samozřejmostí je napojení zařízení na kontrolní systém sledování kvality a možnost dálkového přenosu dat při pomalé přípravě pokrmů v konvektomatech,“ vyjmenoval.

První etapa byla zahájena v dubnu 2019 přestavbou bývalého stravovacího zařízení, druhá fáze započala v březnu loňského roku. „Jsem moc rád, že díky tomuto projektu můžeme našim zaměstnancům nabídnout mnohem komfortnější stravování, a to nejen co se týče nových prostor, ale i kvalitnější přípravu pokrmů a pestřejší skladbu jídel. Na jejich spokojenosti nám opravdu záleží, proto jsme také pro ty, kteří pracují v nejjižnější části areálu, zajistili autobusovou dopravu, která bude jezdit kyvadlově během polední špičky. Důležité je, že příprava všech jídel, jak pro zaměstnance, tak i pro pacienty, dostane zcela jinou podobu a jsem přesvědčen, že kvalitu a pestrost v brzké době ocení všichni strávníci,“ dodal ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.

Hokejisté Škody Plzeň si letní přípravu zpestří fotbalovým utkáním s mužstvem TJ Vodní stavby Plzeň, které hraje městský přebor. Zápas se odehraje na hřišti Vodních staveb v Kreuzmannově ulici v Plzni ve čtvrtek od 16:30 hodin. Vstupné na utkání činí 20 korun, maximální kapacita je 150 diváků. Ti, kteří na zápas dorazí, se mohou těšit na grilování.