Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Lepší než nemoci léčit, je jim předcházet aneb prevence nade vše. Potvrzují to i odborníci z Fakulty zdravotnických studií (FZS). Z faktorů ovlivňujících naše zdraví patří životní styl mezi ty nejdůležitější. Proto i pouhá změna stravovacích návyků, zařazení pohybové aktivity, spánkového rytmu a prostředí, ve kterém se pohybujeme, může výrazně pomoci snížit riziko civilizačních onemocnění, jako jsou obezita, srdečně-cévní onemocnění, cukrovka nebo třeba nádorová onemocnění.

WhatsApp Image 2021 05 21 at 20.52.50Fakulta zdravotnických studií se v rámci kurzů a osvěty studentů i veřejnosti věnuje zdravému životnímu stylu jako základu dobrého zdraví systematicky. V současné době, kdy většina lidí tráví hodně času u počítače při online výuce nebo  home ofice, nezapomíná fakulta na důležitost pohybu. Během loňského podzimu a letos na jaře se fakulta zapojila do univerzitní výzvy Vytrvalec měsíce, kterou díky výkonům svých studentů a zaměstnanců v rámci fakult ZČU dokonce vyhrála.

Dalším projektem, do kterého se Fakulta zdravotnických studií zapojila, byl květnový Běh pro paměť národa. Tento virtuální běh se běžel mezi 20. až 23. květnem. Start a cíl běhu byl u Ranče Šídlovák v Plzni Bolevci a trasa vedla lesy kolem Boleveckých rybníků. ,,Fakultě zdravotnických studií, která vyrazila na trať plzeňského běhu společně, moc děkujeme za jejich podporu!“ říká Michaela Šímová, produkční Běhu pro Paměť národa. 

Fakulta přispěla do sbírky Paměť národa, která zachycuje životní příběhy pamětníků 20. století pro další generace.

Sbírku Paměť národa buduje nadace Post Bellum společně s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. V Paměti národa je uloženo přes 10 000 jmen pamětníků, kteří prožili dramatické momenty 20. století. ,,Natáčíme vyprávění válečných veteránů, lidí, kteří přežili holocaust, odbojářů, politických vězňů, disidentů, ale i představitelů tehdejší moci – agentů StB či KGB, politických funkcionářů a podobně. Zaznamenané příběhy jsou dostupné na internetu v archivu Paměti národa, vyprávíme je dál v rozhlasových či televizních dokumentech, na výstavách či v knihách. Díky tomuto daru budeme moci vyzpovídat další pamětníky a zachovat vzpomínky na 20. století,“ vysvětluje ředitelka pobočky Paměť národa Plzeňský kraj Markéta Čekanová. 

WhatsApp Image 2021 05 21 at 20.53.13Další projekt, do kterého se FZS zapojila, byl běh pro MIMINKA DO DLANĚ! Běželo se v neděli 2. května a organizátorem akce byl fakultní partner, nestátní nezisková organizace Nedoklubko, z.s.

 ,,V rámci projektu MIMINKA DO DLANĚ pořádáme charitativní běhy s cílem upozornit na problematiku předčasného porodu. Chceme vyzdvihnout špičkovou úroveň české neonatologie a finančně podpořit konkrétní neonatologická oddělení, která o předčasně narozená miminka pečují,“ vysvětluje Lucie Žáčková, výkonná ředitelka spolku Neodklubko. ,,Také chceme podpořit rodiče, kteří tráví aktuálně s dětmi čas na neonatologickém oddělení a vzkázat jim, že v tom nejsou sami,“ dodává. 

Cílem akce bylo spojit se, užít si hezký a smysluplný den, ukázat dětem, že i takto se dá pomáhat. A samozřejmě obdarovat novorozenecké oddělení tím, co aktuálně nejvíce potřebují. Startovné putovalo na podporu konkrétního neonatologického oddělení, kde o miminka do dlaně s láskou pečují.

Výzva na závěr: Hýbejte se i jen tak! Vhodná pohybová aktivita pomáhá dosáhnout přiměřené tělesné hmotnosti, zrychluje spalování tuků a zpevňuje svalstvo. Pohyb také odbourává stres, zlepšuje celkovou kondici a umožňuje zachování obratnosti a pohyblivosti do vyššího věku. Ti, kteří nejsou zvyklí sportovat, by měli zpočátku alespoň omezit používání dopravních prostředků a minimálně 30 minut denně věnovat mírné tělesné aktivitě, například chůzi nebo práci na zahradě. Intenzitu pohybové aktivity je dobré postupně navyšovat. Odměnou vám bude lepší zdraví. Přesně podle hesla: Ve zdravém těle zdravý duch!

Autor: Markéta Hallová

Mezi jedno z nejstarších řemesel na světě patří bezpochyby porodnictví. Porodní báby nebyly nijak zvlášť proškolené, zato ale měly vlastní zkušenosti s porodem. Byly to nejchudší ženy a často i vdovy.

IMG 0671Marie Terezie zavedla mnoho pokrokových reforem a jedna z nich se týkala právě porodnictví. Inspirovala se situací v Holandsku a na začátku 18. století vznikly první soupisy práv porodních bab a jejich přísaha při vykonávání povolání. Později vyšel Generální zdravotní řád pro Království české. V něm byly stanoveny jejich povinnosti ve vykonávané práci. V průběhu třiceti let byla profese přejmenována na porodní asistentku, na konci 20. století na ženskou sestru.

A jaká je vlastně mezinárodní definice porodní asistentky? „Porodní asistentka je člověk, který úspěšně dokončil vzdělávací program porodní asistence, který je založen na základních kompetencích vydaných Mezinárodní konfederací porodních asistentek (ICM) pro základní praxi porodní asistence a v rámci globálních standardů ICM pro vzdělávání porodních asistentek a je uznáván v zemi, kde se nachází; kdo získal požadovanou kvalifikaci pro registraci a nebo legální licenci k výkonu porodní asistence a používání titulu „porodní asistentka“; a který prokáže kompetence v praxi porodní asistence.“

Kdo může povolání porodní asistentky vykonávat a za jakých podmínek?

Podle české legislativy je porodní asistentka plně odpovědný zdravotnický pracovník v péči a porodní asistenci. Stará se o ženy v době těhotenství, porodu a následné péče. Do šesti týdnů se zabývá i zdravotním stavem novorozence i kojence, a může pracovat samostatně i bez dohledu lékaře. Poskytuje také poradenství a vzdělávání předporodní přípravy a sexuální a reprodukční zdraví žen. Může tedy poskytovat péči nejen nezdravotnických zařízeních, ale i v komunitách nebo domácím prostředí.

,,Kompetence porodní asistentky upravuje Vyhláška č. 55/2011 Sb. o činnostech zdravotnických a jiných odborných pracovníků. Aby mohly porodní asistentky vykonávat svou profesi, musí získat odbornou způsobilost k vykonávání povolání porodní asistentky. To je možné pouze absolvováním nejméně tříletého akreditovaného zdravotnického bakalářského studijního oboru,“ říká odborná asistentka Fakulty zdravotnických studií doktorka Eva Hendrych Lorenzová.

DemkovÃPovolání porodních asistentek v České republice není dnes vnímáno se stejnou prestiží jako je tomu například v Německu, Holandsku nebo Velké Británii.

Období socialismu zanechalo na profesi porodní asistence své negativní stopy. Současná doba vyzívá ke znovuzavedení plošné komunitní péče porodních asistentek pečujících o ženy těhotné, rodící, ale i ženy v šestinedělí nebo gynekologicky nemocné. Odhaduje se, že v současné době pracuje asi 90% porodní asistentek v nemocničních zařízeních a jen asi 10% porodních asistentek je v komunitním prostředí.

Jaká je příprava a studium porodní asistentky na FZS v Plzni?

,,Na Fakultě zdravotnických studií začínáme v prvním ročníku praxí, protože k nám dívky nastupují z různých škol, s různými zkušenostmi, tak abychom je sjednotili a uvedli do kontextu. Praxi mají ve zdravotních zařízeních, jako jsou dětské domovy, azylové domy pro ženy a matky a děti v tísni. Ale i třeba v domovech důchodců, aby studentky viděly život od začátku až do konce. Později navazujeme odbornými praxemi. Začínáme v gynekologických ambulancích, později navazuje péče v lůžkových odděleních, kdy se starají o ženy po operacích nebo ženy s rizikovým těhotenstvím. Zaměřují se na jejich potřeby. Ve 2. ročníku jdou studentky k prvním porodům. Ve škole máme mnoho sofistikovaných modelů, které mohou využít pro trénink. Později jdou na novorozenecké oddělení. Začínáme vždy fyziologií. Ve 3. ročníku, už navazujeme různými riziky a patologiemi, takže rizikové těhotenství, nepravidelný porod a dětská JIP.  Ale v komunitní péči máme ještě rezervu. Je to jeden z našich cílů do budoucna,“ dodává Eva Hendrach Lorenzová z Fakulty zdravotnických studií ZČU v Plzni.

Autor: Markéta Hallová

pátek, 4. červen 2021 12:39

Udeří bouřky, varují meteorologové

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami, které v sobotu mohou zasáhnout většinu republiky, včetně Plzeňského kraje. Bouřky mohou doprovázet přívalové srážky i krupobití.

Výstraha je platná od sobotního poledne do 21. hodiny „Odpoledne se budou místy vytvářet bouřky s lokálními srážkovými úhrny kolem 30 milimetrů a v menší míře i s kroupami,” uvedli meteorologové. 

Jak vypadal život československých legionářů, kteří bojovali za první republiky proti bolševikům na Sibiři? Tak o tom vypráví legiovlak, který je na nádraží v Horažďovicích. Denně ho tam navštíví stovky lidí. 

LEGIOVLAKCo vagon, to jiné využití. Legiovlak je věrnou kopií obydlí, pracoviště, ale i ubytovny pro mužstvo, které operovalo na Sibiři. V každém z nich se dozvíte něco zajímavého. "Legiovlak jako takový je v podstatě pojízdné muzeum. Má 14 vagónů, které jsou takovým průřezem různých typů vozů, které jako celek sloužily coby zázemí našim vojákům na Sibiři po čas bojů proti bolševikům," uvedl velitel první směny Legiovlaku Petr Čížek.

Pojízdné muzeum nabízí pohled prakticky na všechno, co souviselo z životem legionářů. "Návštěvníci se zde seznámí především s jejich každodenností. Prohlédnou si ubytovací vagon pro mužstvo, ale i pro důstojníky. Mohou zde vidět například polní kuchyni nebo třeba také dílenské vozy. Pro pány je hodně zajímavý třeba obrněný vagon, kde jsou kulomety a dělo," popsal Čížek.

Na legiovlak se přijel podívat i Milan Kodýdek z Plzně. Jeho prastrýc totiž bojoval v legii. "Informoval mě můj táta, že tady ta výstava je. Prastrýc Antonínk Kodýdek byl legionář, přinesl jsem i nějaké dokumenty. Dostal se na frontu v sedmnácti letech a jeho život potom se tím tak zkomplikoval, že by to bylo asi na román," popsal Kodýdek.

Legiovlak zůstane v Horažďovicích až do neděle 6. června. Potom se vydá na další cestu. "Další stanicí bude Milevsko, následovat bude Bechyně a Třeboň.  Do Plzně zavítáme na konci roku. Bude to někdy počátkem prosince a bude to vlastně úplně poslední zastávka naší letošní sezóny," doplnil Čížek.

Už několikátý den v řadě si užíváme konečně letní teploty a slunečnou oblohu. O víkendu se ale zatáhne, meteorologové očekávají přeháňky a místy i bouřky.

Předpověď na pátek (00-24):
Jasno až polojasno. Během dne na západě a severu až oblačno a k večeru ojediněle přeháňky nebo i bouřka. Nejnižší noční teploty 11 až 7 °C. Nejvyšší denní teploty 24 až 28 °C, v 1000 m na horách kolem 19 °C. Slabý jihovýchodní až jižní vítr 1 až 4 m/s.

Předpověď na sobotu (00-24):
Většinou oblačno a zpočátku ojediněle, postupně místy přeháňky nebo bouřky. Na jižní Moravě většinou beze srážek. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C, v severozápadní polovině Čech místy kolem 15 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C, při zmenšené oblačnosti až 28 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Předpověď na neděli (00-24):
Většinou oblačno, na většině území déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Od severovýchodu ustávání srážek a později i ubývání oblačnosti. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Předpověď na pondělí (00-24):
Oblačno až polojasno a na jihozápadě místy, jinde jen ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C. Mírný severovýchodní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na úterý (00-24):
Polojasno až skoro jasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C. Slabý severovýchodní vítr 1 až 4 m/s.

Vyhlídka počasí od středy do pátku:
Polojasno, ojediněle přeháňky. Postupně až oblačno a místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejnižší noční teploty 13 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 26 °C.

Téměř po padesáti letech se na jeviště Divadla J. K. Tyla vrátí jedna z nejhranějších oper Gioachina Rossiniho Italka v Alžíru, jež se pyšní skvělou hudbou i vtipnou dějovou zápletkou. Nová inscenace v režii Jakuba Hliněnského a v hudebním nastudování Jiřího Štrunce se divákům poprvé představí v sobotu 5. června 2021 ve Velkém divadle, slavnostní premiéra je naplánována na září 2021.

01 italka v alziru djkt 2021 piorecka foto martina root 1494Světová premiéra této komické opery se odehrála 22. května 1813 v benátském Teatro San Benedetto a traduje se, že Rossini ji složil v šibeničním termínu 27 dní. Autorem libreta je italský básník a libretista Angelo Anelli a má se za to, že Anelli se nechal inspirovat skutečným životním příběhem Miláňanky Antonietty Frapolli-Suini, unesené a prodané do harému alžírského beje Mustafy. Antonietta se po třech letech dokázala vrátit do Itálie, ale o svém pobytu v harému nikdy nechtěla mluvit.

Děj opery zavede diváky do exotického Alžíru, kde Mustafa znuděný životem a svou ženou Elvírou touží po krásné Italce Isabelle. Ta je ovšem snoubenkou před časem zajatého Lindora, který slouží právě Mustafovi. Po nečekaném shledání Isabella a Lindoro vymyslí plán, jak společně uniknout a zamířit zpátky k italským břehům. „Protože opravdu komických oper je jako šafránu, není divu, že se Italka v Alžíru vrací na plzeňské jeviště. Posluchače a diváky jistě zaujmou nejen krásné árie, ale i vtipné ansámbly a rozsáhlá finále jednotlivých dějství, stejně jako situační komika,“ komentuje Rossiniho dílo dramaturg Zbyněk Brabec.

Inscenaci se souborem opery připravil mladý zpěvák a režisér Jakub Hliněnský, kterého mohou plzeňští diváci znát z mnoha sólových operních i operetních rolí. V minulosti pro Divadlo J. K. Tyla režíroval titul Papageno v kouzelném lese, který se zařadil mezi nejoblíbenější dětské inscenace na Malé scéně DJKT. „Italka v Alžíru je komická opera, takže se nabízela otázka, jakým způsobem ji mám uchopit. Nechtěl jsem ji zjednodušit na prvoplánovou ‚řachandu‘, ale využít a maximálně vytěžit dle mého názoru dobře napsaný příběh,“ říká Jakub Hliněnský. „Mým cílem je přinést na jeviště svěží operu s množstvím komických situací, které ale vycházejí z příběhu.“ Atraktivnost titulu podtrhne exotická scéna a kostýmy Aleše Valáška a choreografie Martina Šintáka.

Krásnou Isabellu ztvární Michaela Zajmi v alternaci s Janou Pioreckou, jako Lindoro se představí Tomáš Kořínek nebo Daniel Matoušek, toužícím Mustafou bude Pavel Klečka nebo Jiří Sulženko. V dalších rolích se mohou diváci těšit na Lucii Kaňkovou, Zuzanu Kopřivovou, Ivanu Šakovou, Petru Vondrovou, Michaela Kubečku, Jevhena Šokala, Jiřího Hájka či Pavola Kubáně.

Hejtmanka Ilona Mauritzová a její náměstek Rudolf Salvetr navštívili Gymnázium a SOŠ Rokycany, aby se seznámili s chodem školy a především s nově otevřeným oborem studia v anglickém jazyce. Tento obor je na veřejné škole unikátní v celé ČR. Studují ho již první žáci. Prezentace nového oboru se ujal ředitel školy Pavel Vlach, který u jeho zrodu stál.

Nový obor studia v českém i anglickém jazyce, který Gymnázium a Střední odborná škola Rokycany otevřela v září 2020 pro prvních 20 studentů, je unikátním programem vzdělávání IB DP, který od roku 1968 funguje ve 154 zemích světa, na 5 500 školách. V České republice je na veřejné škole rokycanské gymnázium první, které umožňuje toto studium.

„Gymnázium Rokycany má vynikající pověst. Rozhodnutí rozšířit výuku o tento unikátní vzdělávací program přinese kvalitu gymnaziálního vzdělávání i mimo krajské město. Já to považuji za mimořádný nápad a jsem opravdu hrdá, že takovou školu v kraji máme. Studenti oboru budou moci snadněji vstoupit na zahraniční vysoké školy. Výsledek této maturity uznávají univerzity po celém světě, včetně těch nejprestižnějších,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Řidičům v Plzeňském kraji směřujícím po hlavním tahu z Plzně na Klatovy, Železnou Rudu a dále do Německa se od pondělí uzavře most u obce Červené Poříčí na Klatovsku. Plzeňská oblast Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ho strhne a do 135 dnů tam nechá za 16 milionů korun postavit širší most.

Důvodem pro opravu mostu přes Lhovický potok ležícího na silnici I/27, která je jedním z hlavních tahů na Plzeň, je jeho již nevyhovující stavebně technický stav. "Most vykazuje řadu poruch, jako například poškozenou izolaci a degradaci betonu konstrukce. Z toho důvodu bylo rozhodnuto o jeho kompletní rekonstrukci," uvedl Adam Koloušek z Ředitelství silnic a dálnic.

Během stavebních úprav dojde k úplné demolici stávajícího mostu. Na jeho místě pak bude vybudován most nový. "Nosná konstrukce nového mostu bude tvořena monolitickým dvoupolovým uzavřeným železobetonovým rámem. Samotný most pak bude oproti tomu stávajícímu také rozšířen," podotkl Koloušek. Součástí stavby je dále i úprava odbočovacího místa na místní účelovou komunikaci. Stavba bude prováděna za úplné uzavírky a veškerá doprava bude vedena po provizorní dvoupruhové komunikaci v bezprostřední blízkosti místa stavby.

Aktualizováno 17:18 Všechny záchranné složky zasahovaly ve čtvrtek odpoledne u rekreační osady Butov u Hracholuské přehrady. Horolezci, který spadl ze skály, už ale nemohly pomoci.

"Došlo k pádu muže ze skály. Bohužel lékař na místě zjistil zranění neslučitelná se životem a konstatoval smrt," potvrdil Martin Brejcha ze Záchranné služby Plzeňského kraje. 

Podle policejní mluvčí Dany Ladmanové měli dva cizinci v úmyslu vylézt na skálu nedaleko Butova u Hracholuské přehrady. Před 15. hodinou jeden z mužů dosáhl vrcholu, vzápětí se utrhl kámen, který spadl s mužem ze skály," popsala. U zemřelého muže byla nařízena soudní pitva. "Případ dále šetří policisté z oddělení obecné kriminality v Tachově, zjišťujeme totožnost muže," dodala Ladmanová.

Vstupní prostory by měli být reprezentativní i funkční. Jsou tím prvním, co návštěvy vidí. Zároveň mají být odolné, aby vydrželi každodenní rodinný provoz.  Do chodby často vstupujeme v botám, proto se používá podlaha za vstupem z kvalitního materiálu. Šetření by se vám nemuselo vyplatit.