Napětí stoupá. Volební místnosti se uzavřely!

Zveřejněno v Politika
Od - sobota, 9. říjen 2021 14:00
Napětí stoupá. Volební místnosti se uzavřely! ilustrační. Foto: M. Adámková

Přesně ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti po celé České republice. O tom, kdo se dostane do Poslanecké sněmovny, bude jasno dnes večer.

Podle našich informací bude sčítání tentokrát trvat o něco déle, což má dva důvody. Prvním z nich je vyšší volební účast, druhá pak, že oproti předchozím volbám velké množství lidí tzv. kroužkovalo, tedy udělovalo preferenční hlasy. "V Malesicích máme účast 70 procent," hlásil ve 13:30 například starosta městského obvodu Plzeň 9 Aleš Tolar.

Poprvé se hlasy budou přepočítávat na mandáty podle nových pravidel. Místo d’Hondtovy metody se použije Imperialiho kvóta. Každá strana dostane v daném kraji tolik mandátů, kolikrát se kvóta vejde do počtu platných hlasů pro tuto stranu, čímž se zmírní výhoda pro vítěze voleb. Vstup do Sněmovny mají snazší koalice. Zatímco v minulých volbách by musela trojkoalice Spolu získat 15 procent, nyní ji bude stačit 11 procent. Piráti se Starosty potřebují místo deseti jen osm procent. Pro jednotlivé strany a hnutí zůstala pro vstup do Sněmovny hranice pěti procent.