Jaroslav Veis: MAHA aneb americký experiment

Zveřejněno v Názory a komentáře
Od - úterý, 17. prosinec 2024 12:15
Jaroslav Veis: MAHA aneb americký experiment Foto: Shutterstock

Je to taková na první pohled vlastně tuctová fotka: čtyři chlápci u stolku evidentně v nějakém dopravním prostředku, každý před sebou má tácek s papírovými krabičkami s jídlem a plastovou láhev s Coca-Colou nebo džusem. Jeden nastrkuje do „zlatého středu“ kompozice obrazu pytlík plný bramborových hranolků se žlutými oblouky loga McDonald (říká se těm obloukům prý také „zlaté prsy matky McDonaldové“) a něco přitom povídá. Tuctová ta fotka být přestane, když si ty chlápky pojmenujeme a popíšeme ji v jejím kontextu. Zleva sedí nejbohatší muž světa Elon Musk, vedle něj právě zvolený budoucí nejmocnější muž světa Donald Trump, na opačné straně stolku jeho syn Donald Trump junior, a vedle synovec legendárního prezidenta Johna F. Kennedyho Robert F. Kennedy junior, z něhož se má stát americký ministr zdravotnictví. (V pozadí se do obrázku vestoje cpe předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson.)

Ten dopravní prostředek je privátní Boeing 757-200, jemuž se přezdívá „Trump Force One“ a všichni letí do New Yorku na večer UFC v Madison Square Garden, kde v osmistěnné kleci budou bojovat zápasníci smíšených bojových umění rukama nohama, kopy i údery.

Donald Junior se usmívá, to on nastrkuje do centra pozornosti pytlík hranolků a gesto prý komentoval slovy, že slogan „Make America Healthy Again“, Učiňme Ameriku zase zdravou“, což je parafráze vítězného sloganu jeho otce Make America Great Again, bude muset počkat na jindy.

Písmena MAGA na čepicích i tričkách dala název hnutí Trumpových stoupenců a ten slogan je tak efektivní, že někteří pozorovatelé se dokonce ptají, kdo vlastně americké prezidentské volby vyhrál, zda republikánská strana nebo právě hnutí MAGA. (Imitovat se ten úspěch už dlouho pokoušejí v různých národních variantách i Trumpovi epigoni po celém světě, u nás Andrej Babiš, který se dost dlouho objevoval v kšiltovce s nápisem Silnější Česko.)

MAHA už tak úspěšné nebylo. Robert F. Kenenedy Jr. z kampaně v srpnu odstoupil a podpořil Donalda Trumpa, který mu za to vzápětí slíbil nominaci na ministra zdravotnictví. I tak ovšem pro něj hlasovalo 737 tisíc lidí, a získal hezkých 0,48 % odevzdaných hlasů.

Teď se Kennedy sice rovněž usmívá, ovšem poněkud křečovitě. Trump mu pomohl vytáhnout jeho MAHA z vrakoviště zapomenutých sloganů. A on právě otevírá krabičku s hamburgerem Big Mac, symbolem všeho, proti němu on pěkných pár desítek let kampaňoval jako aktivista a právník environmentálních neziskovek, označoval ho za jed a hlásal, že McDonald dělá z Američanů národ obézních a nezdravých lidí. Představa, že právě on se má takto prezentovat coby frontman MAHA v něm nepochybně budí minimálně smíšené pocity.

Které ovšem budí taky on sám a nejen v Americe. Je-li v posledních letech něčím proslulý, pak jako antivaxer a to už dávno před covidovou epidemií. Patří mezi nejslavnější šiřitele názoru, že vakcinace dětí má přímou souvislost s rozvojem autismu a když v roce 2019 přijel na ostrov Samoa, podpořil tamní antivakcinační hnutí tak vehementně, že pomohl zarazit průběh očkování proti spalničkám. Následná epidemie stála několik destítek dětí život.

Už během kampaně se dal slyšet, že hodlá snížit rozpočtové peníze vývoj nových léků (přesunul by je na studie zabývající se vysvětlením vysokého výskytu chronických onemocnění) a pokusil by se právně zakročit proti lékařským časopisům The Lancet a The New England Journal of Medicine, neboť je považuje za zkorumpované velkými farmaceutickými společnostmi. Za zkorumpovaný považuje i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Soudí, že Donald Trump by vahou své autority měl přesvědčit lokální úřady, aby zastavily fluorizaci vody. On sám hodlá prosazovat zásadní odstraňování pesticidů ze zemědělství i chemikálií z potravin.

A teď ho ke všemu vyfotili s hamburgerem na táce a se smíšenými pocity v očích. Ovšem opravdu podstatnější jsou ty smíšené pocity jiných lidí, zejména odborníků. Jistě, s opravdu velkou porcí dobré vůle lze Kennedyho nominaci prostě považovat za americký experiment a najít i některé body jeho návrhů, jež smysl mají. Rizik, a nejen pro Ameriku, které takový ministr zdravotnictví přináší, je však podstatně víc. Znáte přece to rčení: Amerika kýchne a celý svět dostane virózu. Jenže, když má očkování v rukou antivaxer…

(Psáno pro interní časopis 3. lékařské fakulty UK Vita Nostra Revue)