Na rozdíl od všech předchozích vlád si kabinet vedený premiérem Fialou uvědomuje, že rozvíjet aktivity směrem k Africe má pro české firmy potenciál, k jehož využití mohou právě oficiální zahraniční cesty přispět. Pro české firmy je diverzifikace obchodních partnerů nutností, protože v měnícím se světě představují africké trhy slibný potenciál pro každého, kdo najde odvahu a počáteční kapitál se na kontinentu, jemuž obchodně dominují Číňané, etablovat.
První zastávkou mise tvořené Jurečkou a firmami působícími v oblasti obranného průmyslu, výroby zdravotnických zařízení, satelitů a dronů, geologického výzkumu, ale také výroby klavírů byla Etiopie, země prioritní rozvojové spolupráce, kde má ČR dlouhodobě etablovanou ambasádu. Právě tady se pod československou hlavičkou realizují geologické průzkumy už od poloviny 80. let 20. století, díky kterým získala více jak 100 milionová země podrobné hydrologické mapy. Potenciál etiopského trhu je obrovský, a to jak díky nadstandartním vzájemným vztahům, sahajícím prakticky 100 let nazpět, tak z důvodu mimořádně významné geostrategické polohy země v tzv. rohu Afriky. Etiopská vláda současně investuje do obrovských infrastrukturních projektů, mezi které patří jak největší africká vodní přehrada, tak množství silnic či takřka kompletní přestavba hlavního města. Pokud se oprostíme od toho, že etiopská společnost představuje velmi náročné kulturní prostředí, je zařazení této země do diplomaticko-obchodní mise přirozenou volbou. Konečně už před rokem tady byl i premiér Fiala a nezbývá než věřit, že pěstování etiopsko-českých vztahů přinese vytoužené obchodní ovoce.
Druhou zastávkou představuje Jihoafrická republika, představující jednoznačně nejvyspělejší africkou ekonomiku, kde ČR působí nejen prostřednictvím své ambasády, ale také skrze aktivity CzechTrade. Zásadní je, že pod ZÚ v Pretorii spadá nejen samotná JAR, ale také další stabilní a obchodně perspektivné země, mezi které patří třeba Mauricius či Lesotho. Ačkoliv ten první máme spojený hlavně s tropickou dovolenou, je to také ráj inovací a výzkumu, tedy segmentů, v němž jsou české firmy silné. Naopak horské Lesotho, o němž mnozí ani neví, že existuje, je perspektivní prakticky pro všechny sektory, neboť jeho současné kapacity jsou značně omezené a potenciál na rozvoj mají téměř všechny oblasti. Mimo to leží blízko mezinárodního letiště v Johannesburgu a je relativně snadno dostupné. V JAR je v současnosti velká pozornost věnována také kyberbezpečnosti, v níž má ČR vynikající pověst jak v oblasti soukromých firem, tak státního NÚKIB.
Poslední zastávkou je Gabon, který v povědomí české veřejnosti je prakticky neznámou zemí, pokud tedy nejste milovníky horských goril a džungle, která zabírá asi 90 % území. Stát v Guinejském zálivu je však v posledních letech považován za perspektivní, a to především díky své politické stabilitě. Navzdory tomu, že taky loni proběhl vojenský puč, je situace v zemi, ve které žijí tři miliony lidí, klidná a nejsou signály, že by mělo dojít v dohledné době ke změně. Potenciál Gabonu roste úměrně tomu, jak se zhoršuje situace v jiných zemích západní Afriky, kde ČR, potažmo jiné země západního světa byly/jsou etablovány. Kromě ztráty Mali a Nigeru je třeba upozornit na rostoucí problémy v doposud takřka bezproblémovém Senegalu, kde byla v minulých letech realizována řada českých investic. Právě země Dakaru, považována za jakousi výkladní skříň západní Afriky, se po posledních volbách stala vysoce rizikovou, a to v návaznosti na ohlášenou snahu vyhlásit audit na všechno, a tím zabránit korupci. Výsledkem je, že do země přestaly proudit investice a podnikatelé se rozhlížení jinde, mimo jiné v Pobřeží slonoviny či právě Gabonu. O proměně chování Senegalu konečně svědčí také zatčení úspěšného českého podnikatele Ilji Mazánka, jenž v zemi realizoval výstavbu několika modulárních letišť a který byl v minulých týdnech obviněn z daňových podvodů a byl zatčen.
Linda Piknerová, Ph. D. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., analytička mezinárodních vztahů, komentátorka a členka projektu Expedice Z101.