Piráti poslali ODS do opozice, koalici upekli s ANO

Zveřejněno v Politika
Od - pondělí, 14. únor 2022 13:55
Piráti poslali ODS do opozice, koalici upekli s ANO Zdroj foto: Plzeňský kraj

Krajská koalice ODS, TOP 09, Pirátů a hnutí STAN je zbořena. Většina zastupitelů na pondělním krajském zastupitelstvu podpořila návrh hnutí ANO na odvolaní krajské rady jako celku. O nové koalici bylo podle všeho jasno mnohem dříve než v pondělí. Obratem byl totiž zvolen hejtmanem Pirát Rudolf Špoták. Piráti upekli koalici s hnutím ANO a STAN. ODS a TOP 09 poslali do opozice.

Ani vstřícný krok ODS s TOP 09 a nezávislými starosty, že vyhoví výtkám Pirátů, nezastavil většinu zastupitelů k tomu, aby odhlasovali zboření dosavadní krajské koalice. Naopak většina z nich podpořila návrh na odvolaní Rady Plzeňského kraje, který podal opoziční zastupitel Petr Vanka z ANO.

Martin Baxa: Je to zbabělost

„Jsem překvapen tím, že pan kolega Vanka ani nikdo z navrhovatelů ANO neměl dost odvahy a slušnosti na to, aby tento návrh odůvodnil. Je to zbabělost a neschopnost stát si za svými slovy,“ vmetl ministr kultury a krajský zastupitel Martin Baxa z ODS směrem k Petru Vankovi.

„Nejsme přesvědčení o funkčnosti vedení Plzeňského kraje. Chceme si tímto způsobem ověřit, zda má současné vedení kraje důvěru zastupitelstva,“ reagoval Vanka. Už v tu chvíli ale bylo jasné, že je hnutí ANO domluvené na koalici s Piráty a hnutím STAN. Jeho vyjádření tak přililo olej do ohně.

Podle náměstka hejtmanky Pavla Karpíška z ODS byly důvody pro zboření koalice malicherné. „Pokud by ty důvody byly zásadní, jistě byste využili standardních bodů, které v koaliční smlouvě byly. Těch jste ale ani jednou nevyužili,“ řekl Karpíšek s tím, že koalice fungovala dobře. 

„My jsme nezpůsobili žádný rozkol ve vaší koalici. My nejsme ti, kdo vám koalici rozbili, jste to vy, kdo ztratil koaliční potenciál,“ nechal se slyšet krajský šéf ANO Roman Zarzycký.

Těsně před svým odvoláním pak promluvila odvolaná hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS), která kvůli křeslu hejtmana odešla z funkce poslankyně. „Nebyla to pro mě jednoduchá doba, ale myslím si, že jsme v době covidové obstáli velmi dobře,“ uvedla Mauritzová a poděkovala za uplynulou spolupráci.

Politický převrat v režii Pirátů

Bod na odvolaní krajské rady nakonec zastupitelstvem hladce prošel. Že se jednalo o režírovaný a dávno rozhodnutý převrat, se nakonec ukázalo hned vzápětí. Ostatní strany totiž ihned na post nového hejtmana nominovali Piráta Rudolfa Špotáka, který byl zastupitelstvem zvolen.