Pirátům stačilo k hejtmanovi 13 % ve volbách

Zveřejněno v Politika
Od - pondělí, 14. únor 2022 15:13
Pirátům stačilo k hejtmanovi 13 % ve volbách Foto: Piráti Plzeňský kraj

Výhra Pirátů, prohra všech ostatních. Takový je účet politického převratu v Plzeňském kraji, který byl dokonán v pondělí na krajském zastupitelstvu. Na něm byl zvolen do křesla hejtmana Rudolf Špoták z pirátské strany, která ve volbách získala pouhých 13 procent.

Politické strany se často rádi zaštiťují tím, že reflektují vůli voličů. Pokud by toto mělo platit v Plzeňském kraji, šlo by suše konstatovat, že většina politických stran zvolených do krajského zastupitelstva s voliči řádně vymetla. Kraj totiž vede strana, která ve volbách skončila až čtvrtá.

Vítěz voleb, hnutí ANO, se stalo součástí nové koalice, avšak i když ve volbách získalo přes 22 procent, obětovalo právě post hejtmana. Druhá ODS (21 %) naopak o post hejtmana politickým převratem přišla. Třetí hnutí STAN, které ve volbách obdrželo téměř 15 %, zřejmě takovou ambici ani nemělo.

Naopak z pohledu Pirátů se jedná o výborný výsledek jednání. Příkladů, kdy v čele kraje či města stane politik ze strany, která ve volbách skončila čtvrtá, bychom v českých kotlinách mnoho nenašli. Bez nadsázky se tak dá říct, že Piráti všem ostatním vypálili rybník.