Pompeje – město plné erotiky

Zveřejněno v Zdraví & Lifestyle
Od - pondělí, 24. květen 2021 12:09

Z ostrova Capri, kam jsme cestovali minule, se přesuneme na pevninu. Pořád ale zůstaneme ve střední Itálii, protože právě tady najdeme místo, kde se snoubí cestování s historií, adrenalinem a erotikou. Vyrážíme do Pompejí.  

pompeje11. Proč se sem vydat?

Málokteré místo vás vezme za srdce tak, jako Pompeje. Město, které v roce 79 našeho letopočtu zasypala sopka Vesuv popelem a pemzou tak, že zůstalo perfektně zakonzervováno až do 18. století, kdy ho objevili archeologové. Město, kde na každém kroku narazíte na sádrové odlitky těl Pompejanů, kteří se ze všech sil snaží zachránit před běsnícím živlem. Těla dospělých kryjících si ústa, těla nebohých dětí a zvířat zmítajících se ve smrtelných křečích. Tohle rozhodně není výlet pro slabé povahy.

2. Co tu musíte vidět?

Věděli jste, že Pompejané do poslední chvíle vůbec netušili, že žijí na úpatí sopky? V jejich době žádné informace o sopkách nebyly a je bohužel nevarovaly ani častá zemětřesení, kterými sopka dávala najevo, že brzy bude zle. V Pompejích se zastavil čas. Takový budete mít pocit, když budete procházet uličkami města, ve kterém v době největší slávy žilo až 20 tisíc lidí. Domy, obchody, přepychové vily se sochami a nádhernými freskami na stěnách… Vše je skvěle zachováno. V pekařských pecích se dokonce našel i chléb, který se ale svého servírování na stůl už nedočkal. Jak budete postupovat do centra města, narazíte na zajímavosti, které vám utkví v paměti. Silnice jsou tu pod úrovní chodníků, protože, když začalo pršet, stala se z nich jedna velká řeka. Aby se obyvatelé ale pohodlně dostali na druhou stranu silnice i v takové situaci, jsou na některých místech zvláštní vyvýšené „přechody“. Stejně tak patníky, které zabraňovaly vjezdu povozů na hlavní náměstí. V chodnících narazíte také na zvláštní díry. Ty sloužily k provlečení provazu a přivázání oslů, kteří byli v Pompejích oblíbeným dopravním prostředkem. Víte, že už v 1. století existovaly „billboardy“? Na politické hlášky napsané na stěnách domů tu narazíte hned na několika místech.

pompeje23. Co tu musíte zažít?

Kroky návštěvníků vedou kromě hlavních turistických atrakcí na jedno specifické místo, a tím je zdejší nevěstinec. Po městě jich existovalo spousta, ale jeden „vykřičený dům“ je tu unikátní. Hlavní chodba se rozvětvuje na jednotlivé kóje s malým vyvýšeným kamenným lůžkem, kde prostitutky za závěsem poskytovaly své služby. O jaké služby přesně šlo se návštěvník dozví z nástěnných fresek na chodbě, které sloužily asi podobně jako jídelní lístek v restauraci. Velmi naturalistické obrázky dávají tušit, že portfolio tohoto domu bylo skutečně velmi rozmanité. Na „hanbaté“ fresky narazíte na mnoha místech v Pompejích, symboly penisů, nahých těl a nejrůznější vyobrazení rozkoší jsou tu prostě všude. Je jasné, že Pompejané nebyli žádní puritáni.

4. Jak se sem dostat?

Jednoduše autobusem nebo autem na jednodenní výlet třeba z Neapole nebo některého z dalších regionů Kampánie. Cestovky do střední Itálie pořádají několikadenní poznávací zájezdy, při kterých stihnete poznat mnoho krásných míst, které tahle oblast nabízí. Pompeje leží kousek od sopky Vesuv, kam je vstup turistům povolen. Doporučuji proto návštěvu vykopávek spojit i s adrenalinovým výstupem ke kráteru stále činné sopky. Můžete šlapat hezky po svých celou cestu nebo se můžete autobusem nechat vyvést až těsně pod kráter. Na samotný okraj kráteru se už ale musíte vyškrábat sami po klikaté cestičce. Zabere to i s krátkými zastávkami zhruba půl hodinky. Na vrcholu mějte na paměti, že Vesuv nejen, že zabil stovky tisíc lidí, ale je to stále činná sopka, u které nezní správná otázka, jestli vybuchne, ale kdy vybuchne znovu (od eroze, která zničila Pompeje, Vesuv vybuchl už 36 krát). Činnost sopky monitoruje neustále místní stanice. A když budete mít štěstí, uvidíte, jak si sopka „odfukuje“ z děr vyvěrajících na povrch kráteru.                       

5. Kolik to tu stojí?

Do Pompejí vás vstup vyjde na 16 Euro.

6. Co si odsud přivézt?

Rozhodně ne kameny z vykopávek! Je to přísně zakázané. Na Vesuvu ale můžete kamenů sebrat, kolik jich jen unesete. Sopečné černé kameny jsou skvělý suvenýr. Narazíte tu na obchůdky, ve kterých lze zakoupit sošky z těchto černých kamenů. Já ale jednoznačně doporučuji víno Lacryma Christi (Kristovy slzy) z místních vinic pod sopkou, které je navíc opředené legendou o Luciferovi. Na Vesuvu ho můžete koupit dokonce v lahvi z černého sopečného kamene. Jde o velmi krásný a jedinečný dárek.  

Líbil se vám cestopis? Máte nápad, kam bychom se spolu mohli vydat příště? Napište mi na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Fotogalerie

View the embedded image gallery online at:
https://plzen.cz/pompeje-mesto-plne-erotiky#sigProId4af37c916f