×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Roman Zarzycký: Hnutí ANO nepodporuje žádné kumulace uvolněných funkcí

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 19. únor 2020 11:02
Roman Zarzycky Krajský šéf Hnutí ANO Roman Zarzycký. Foto: R. Beneš

Těsně před krajským sněmem Hnutí ANO jsme vyzpovídali krajského šéfa ANO a prvního náměstka primátora Romana Zarzyckého nejen na téma přípravy kandidátky pro krajské volby, výběru lídra a kumulování funkcí.   

Dnes jste asi poslední velkou politickou stranou, která ještě neoznámila lídra pro krajské volby. Kdy vyložíte karty na stůl?

Ano, je to tak. V sobotu 22. 2. budeme hlasovat o kandidátce do krajských voleb. Krajský sněm je nejvyšší orgán našeho kraje. Předpokládám, že vybereme z návrhů oblastních sněmů, kterých bylo celkem sedm. Nominací do čela kandidátky zaznělo několik. Kandidátní listina bude složena primárně ze členů Hnutí ANO, z odborníků pro dané oblasti. Falešné vábení na voliče v podobě osobností ze sportovní, kulturní a společenské scény u nás nenajdete. To odmítám! Nabídneme kvalitní tým a konkrétní řešení problémů regionu.“

Ve hře je několik možných kandidátů na post lídra. V kuloárech je nejčastěji skloňovaným jménem Martin Záhoř, starosta Stříbra, ale mluví se i o poslankyni Barboře Kořanové, poslanci Kamalu Farhanovi nebo o radním Plzně Vlastimilu Golovi?

Jsem překvapen, jaké máte zákulisní informace. Já zákulisí neposlouchám, ale jak už jsem řekl, bude to kolektivní rozhodnutí, které je vázáno ke zhruba 50 delegátům krajského sněmu ze sedmi oblastí. Obecně nechci jednotlivá jména hodnotit, protože jde o mé přátele a kolegy. Jsou to lidé, kteří výborně dělají svou práci. Obecně mohu říci, že Hnutí ANO nepodporuje žádné kumulace uvolněných funkcí. Z mého pohledu je nepřijatelné, aby například poslanec byl starostou obce, primátor nebo hejtman. Pokud já budu krajským předsedou, je taková kombinace uvolněních funkcí nepřijatelná. A máme navíc nově schválený etický kodex pro krajské volby 2020, který kumulaci uvolněných funkci přímo zakazuje.”

Prozradíte, které jméno je to správné?

Návrhy znám, neprozradím.“

Jmenoval jsem několik jmen a ti všichni teď zastávají nějaké uvolněné funkce. Znamená to, že se jich vzdají v případě, že by po volbách měli zastávat posty ve vedení kraje?

Samozřejmě, mají různé pozice, ale musí si vybrat a jasně to deklarovat. Já od každého očekávám, že 22. února budu mít v devět hodin ráno na stole podepsané čestné prohlášení, že jsou po volbách na takové rozhodnutí připraveni.“

Co říkáte na vaši konkurenci, už se rýsuje nějaká povolební spolupráce?

Počkejme na výsledek voleb. Hnutí ANO zde v kraji vyhrálo několikrát v řadě. Kromě těch posledních komunálních, kdy jsme v Plzni součástí koalice, se vždy soupeři dohodli proti nám. Jsem připraven jednat se všemi demokratickými stranami.”

Máte názorově blíž k nějaké jiné straně?

I zde platí, rozhoduje výsledek voleb. Jsme připraveni jednat. Očekávám korektní politický souboj a věřím, že proti sobě nebudeme chodit stávkovat. Samozřejmě jsem zaznamenal články o spojování politické konkurence. Před komunálními volbami v Plzni zaznívalo, že pokud volíte TOP 09, hlas dáváte ODS. Tak se to voličům alespoň potvrdilo. Omlouvám se, ale více to hodnotit nechci. Hovoří se o spojování i dalších subjektů, ale myslím, že to zatím nezaznělo veřejně, tak není korektní je jmenovat.“

Chystají se další protestní akce proti vašemu hnutí. Jak to vnímáte?

Žijeme v demokratické zemi, kde má každý právo na to vyjádřit svůj názor. Větší hlavu si z toho nedělám. Připadá mi ale zoufale trapné, když se členové některých koaličních stran účastní právě těchto protestů. Pravidelně se promují na sociálních sítích jako hrdinové. Pak se mi tváří v tvář vymlouvají, že je to protest proti centrální politice a ne lidem z kraje. Tomu lidsky nerozumím.“

Kdy zahájíte ostrou část předvolební kampaně?

Předpokládám, že ostrá volební kampaň začne po letních prázdninách.“