S Piráty vyjednávat nebudeme, říká premiér Babiš

Zveřejněno v Politika
Od - středa, 4. srpen 2021 12:00
S Piráty vyjednávat nebudeme, říká premiér Babiš Foto: J. Malý

Už jen dva měsíce dělí Česko od voleb do Poslanecké sněmovny. V nich rozhodnou voliči o tom, jestli udrží premiérské křeslo Andrej Babiš z hnutí ANO, nebo ho vystřídá někdo jiný. S předsedou vlády jsme se setkali při jeho návštěvě v Plzni, zajímal nás jeho pohled na zdravotnictví i možné povolební scénáře.

V Česku se postupně rozvolňuje, přestože třeba v Plzeňském kraji počty nakažených rostou. Nemůže nastat podobná situace jako vloni na podzim, kdy vás část opozice obvinila, že jste nechal pandemii příliš rozběhnout před krajskými volbami?

Pane redaktore, mě krajské volby vůbec nezajímají. Kdybych zakládal znovu hnutí, tak dělám jenom parlament a vládu. Opozice z toho udělala téma úplně nesmyslně. My jsme se z loňska poučili, třeba ze skandálu v baru Techle Mechtle, teď už podobné bary lépe trasujeme.

I vaši voliči možná řeší v hlavách otázku, s kým v případě vítězství v podzimních volbách budete sestavovat koalici. Můžete už teď vyloučit některé strany?

S Piráty určitě vyjednávat nebudeme. Toto uskupení je skutečně ohrožení a je to hrozba pro nás, protože oni chtějí předat suverenitu naší země do Evropského parlamentu. Je to ohrožení naší země a kultury, pokud mluví o stavění třetí toalety a polyamoryii...

Kdo z Pirátů konkrétně mluvil o třetí toaletě?

Musíte se dívat na Čau lidi v neděli, tam mám pirátské okénko a tam to všechno máte.  

Takže jste toaletu pro třetí pohlaví zmínil vy?

Ano, a řekl jsem všem damám, že když na jejich toaletu přijde chlap, je to Pirát. To všechno mám na videu a mám velký úspěch.

Jak se stavíte k případné spolupráci se stranami, které bývají některými politology označovány jako extremistické – SPD a komunisti?

Extremistické? Pokud byl po revoluci problém s komunistickou stranou, tak ji měl pan Havel zakázat. Je to strana, kterou volí lidi, Okamuru taky volí lidi. Jsou svobodné volby a lidé si mohou vybrat.

Připouštíte tedy, že byste s těmito stranami mohli zasednout v příští vládě?

O tom to není. My nejsme s nimi ve vládě, ani s komunisty ani s SPD. Komunisti umožnili, abychom vznikli jako vláda. Naše vláda je úspěšná, a můžeme díky tomu zdokladovat plno projektů jako snížení daní, důchodce na prvním místě nebo digitalizaci.

V Plzeňském kraji i jinde v republice poslední dobou rezonuje otázka podfinancování krajských nemocnic, které dostávají na provoz relativně méně peněz než ty fakultní. Plánujete tohle nějak řešit?

Připravujeme projekt DRG, který pomůže transparentněji ocenit jednotlivé úkony. Potom by se už nemělo stávat, že za stejnou operaci bude jiná odměna pro velkou fakultní nemocnici a pro ty krajské. Nicméně do zdravotnictví jsme dali obrovské peníze, přidali jsme sestřičkám, meziročně je ten nárůst 89 miliard.  

Děkuji za rozhovor.