Výstava napoví o vodě v Africe

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 9. červenec 2024 15:00

Média

Jaký je rozdíl s nakládání s vodou v české republice a v Africe? Tak na tuto otázku zájemcům odpoví nově otevřená výstava fotografií z Afriky, která ukazuje vodu od severu k jihu tohoto kontinentu. Výstavu najdete před Studijní a vědeckou knihovnou ve Smetanových sadech.

Smetanovy sady v Plzni, prostor před Studijní a vědeckou knihovnou. Na velkoplošných panelech byla slavnostně zahájena výstava Voda v Africe.

Tato výstava vznikla jako předzvěst našeho dokumentárního filmu, který připravujeme právě k Expedici Z 101, která strávila poslední tři roky v Africe. Během své cesty narazila na téma vody, které je tam velmi silné a primárně z toho důvodu, že spousta lidí k té vodě nemá přístup,“ vysvětlil obchodní ředitel Vodárny Plzeň Jan Taušl, proč výstava vznikla. „Ty jednotlivé fotografie mapují ty méně přístupná a méně známá místa nebo místa, která jsou velmi dobře známá, ale z neznámého úhlu,“ doplnil autor fotografií a člen Expedice Z 101 Tomáš Vaňourek.

Jaký je vlastně rozdíl mezi vodou v Africe a u nás? „Ta voda je úplně stejná. V Africe je stejná voda, jako tady v Česku. Jenomže my vodu považujeme za zdroj, umíme s ní pracovat a víme, že voda znamená život a bez vody by život nebyl. V Africe moc dobře vědí, že voda znamená život, ale neumějí s ní pracovat. Voda v Africe spíše připomíná roztok, který je plný sedimentů, nečistot, kalů, ale přesto ten život dává a častokrát i bere,“ řekl Tomáš Vaňourek.

Film o vodě v Africe bude hotový na podzim a možná stihne i Filmový festival Finále. „My jsme jako předzvěst tohoto filmu připravili tuto výstavu, která mapuje vlastně vodu v různých částech Afriky od severu k jihu a byli bychom rádi, kdyby všichni, kdo tu výstavu uvidí v sobě objevili, nebo si uvědomili, že voda není samozřejmost. Pitvá voda už vůbec není samozřejmost a že abychom tu vodu měli, tak bychom se o ní měli řádně starat s tou úctou, kterou si ta voda zaslouží,“ pokračoval Jan Taušl. „Chystaný dokument by měl přiblížit divákovi realitu nakládání vodou v Africe pro srovnání reality s nakládáním s vodou v České republice,“ ukončil slavnostní zahájení výstavy Tomáš Vaňourek.

V Plzni byla zahájena výstava Voda v Africe. foto TV ZAK