Kamarádka dobré nálady
Kofein obsažený v kávě dokáže změnit náladu, počínaje už jen tím, když kávu pijeme a vychutnáváme si tu lahodnou chuť. Je to rituál, který mají mnohé z nás spojený s pohodičkou a chvilkou pro sebe, takový náš malý dýchánek, siesta. Je ale prokázáno, že složky, které kávová zrna obsahují, mají samy o sobě velký vliv na naše rozpoložení. Kofein proniká snadno do mozkových buněk a ovlivňuje tak psychiku, má povzbudivé účinky. Pouhý šálek tohoto moku postačí k tomu, abychom měly po celý den lepší náladu.
S kávou hubnete
Vzhledem k tomu, že je káva stimulující prostředek, je tedy logické, že dokáže rozhýbat a povzbudit metabolismus. A současně potlačuje chuť k jídlu. A když si dopřejete kávu patnáct minut před cvičením, kofein vám pomůže cvičit déle a s větším výkonem, proces spalování tuků tak bude intenzivnější. Šálek černé kávy má pouze dvanáct kcal a neobsahuje žádný tuk. Ani dvě polévkové lžíce mléka se dvěma čajovými lžičkami cukru nepřekročí padesát kcal a tím jeden gram tuku.
Pomáhá proti celulitidě
Modelky používají kávovou sedlinu jako exfoliant proti pomerančové kůži. Existuje řada přípravků s obsahem drcených kávových zrn, například tělové i pleťové peelingy. Káva totiž prokrvuje, zahřívá pokožku a tím rozproudí krevní oběh, a zrnka kávy navíc krásně pokožku obrousí. Je to také výborný čisticí prostředek a díky 4,5 pH podobnému přirozenému pH pokožky mocný astringent (Pozn. red., látka, která zmenšuje a stahuje tělesné tkáně). Některé kosmetické společnosti používají kofein ve svých krémech jako příznivou složku pro čistší i hladší pleť v péči o ženskou krásu.
Zmírňuje astma, chrání zuby
Když pijete kafe, současně vdechujete aromatické látky, které působí příznivě při astmatu, protože kofein uvolňuje svalstvo. To je důvod, proč se tato látka dostala do řady léčebných přípravků na zmírnění astmatu. Pití kávy může mít příznivý efekt i na váš chrup. Ano, zní to možná paradoxně, protože všechny víme, že po kávě zuby razantně žloutnou, zvlášť v případě konzumace černé kávy. Nicméně, zdraví zubů to neohrozí. Vědci se totiž domnívají, že káva zabraňuje všem počátečním stádiím vytváření zubního kazu.