Znovu po 27 letech. Na plzeňské jeviště se vrací Brouk v hlavě

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 12. prosinec 2019 15:54
02_Brouk.v.hlave_DJKT_foto-IrenaSterbova-0710 Martin Stránský jako představitel dvojrole. Foto: I. Štěrbová

Po více než čtvrtstoletí se do Plzně vrátí nejslavnější hra francouzského dramatika Georgese Feydeaua Brouk v hlavě. Diváci se mohou těšit na situační komedii plnou nedorozumění, záměn, omylů, ironie a humoru, která přinese jiskřivou zábavu a skvělé herecké výkony. V hlavní dvojroli inscenace v režii režiséra Thomase Zielinského se představí Martin Stránský. Premiéra se uskuteční už v sobotu 14. prosince.

Foto: I. Štěrbová

„Brouk v hlavě patří k vrcholům Feydeauavy tvorby. Komedie srší ironií, humorem a brilantními dialogy, a je dokonce často na uměleckých školách kladena za vzor, jak by komedie měla vypadat,“ upozorňuje dramaturg Vladimír Čepek. Plzeňské nastudování vzniká pod vedením česko-německého režiséra Thomase Zielinského „Všechny dobré komedie jsou rychlé. Náš Brouk v hlavě bude ještě trochu rychlejší, uspěchanější až hysterický. Stejně tak vnímám dobu, ve které žijeme. Všichni někam spěchají, nestíhají. Všichni mají špatné svědomí, že něco propásli,“ přibližuje svůj přístup ke hře režisér.

Foto: I. Štěrbová

V Plzni se tato komedie hrála naposledy v roce 1992, pod režijním vedením Jana Nováka si ústřední dvojici manželů Champsboisových zahrál Pavel Pavlovský a Monika Švábová. Tentokrát se v hlavní roli představí Martin Stránský a Klára Krejsová. "Tuto hru si pamatuji, když se tady hrávala. Tenkrát jsem měl nabídku si nějakou roli zahrát, nakonec z toho ale sešlo," zavzpomínal Martin Stránský na události 27 let staré. „Na premiéru této komedie se zároveň těším i bojím, protože dělat komedie vaudevillovém stylu je velmi náročné. Vyžaduje to nejen přesné naučení textu, ale i jednotlivých akcí všech herců. Nejtěžší na všem asi je se nezapomenout během představení převlékat přesně v momentě, kdy má k výměně role dojít,“ podotkl Stránský. V dalších rolích se představí mimo jiné Martin Štěrba, Jan Maléř, Andrea Mohylová, Martin Zahálka ml., Kamila Šmejkalová či Marek Mikulášek.