Zrekonstruovaná katedrála se otevře v červnu, turisté si budou moci prohlédnout i unikátní prostory

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 23. duben 2021 11:35
Plzeň náměstí Republiky Ilustrační foto: Richard Beneš

Turisté, kteří počínaje červnem navštíví Plzeň, si budou moci prohlédnout zrekonstruovanou katedrálu sv. Bartoloměje. Uvidí také její půdní prostory, které byly dosud nepřístupné. Už v květnu si lidé mohou projít také trasu Osvobození 1945. V historickém centru Plzně se i při letošních Slavnostech svobody budou konat pravidelné tematické komentované prohlídky.

V historickém centru Plzně se i letos budou konat pravidelné tematické komentované prohlídky, které pořádá organizace Plzeň-TURISMUS prostřednictvím svého Turistického informačního centra. Na své si přijdou ti, co touží poznat město a jeho nejvýznamnější památky, i Plzeňané, kteří díky různorodým tématům prohlídek poznají město v úplně jiných souvislostech. První naplánovanou prohlídkou je Osvobození 1945 v květnu.

„Letos jsem se rozhodli připojit k oslavám osvobození speciální prohlídkou, která veřejnost seznámí se zajímavostmi spojenými s touto pro Plzeň velmi důležitou historickou událostí,“ prozradila Jaroslava Panušková, která má v organizaci Plzeň – TURISMUS přípravu prohlídek na starost. Během prohlídky se návštěvníci dozví nejen historická data, ale i zajímavosti a perličky, o kterých se v učebnicích nepíše. Třeba to, o jakou vzdálenost byla po náletu 17. dubna 1945 posunuta kopule budovy hlavního vlakového nádraží nebo kolik děr po střelách z kulometu Browning restaurátoři při rekonstrukci katedrály sv. Bartoloměje v 90. letech nalezli v místě hodin na věži. „Prohlídky se budou konat od čtvrtka 6. 5. do neděle 9. 5. Ve čtvrtek a v pátek začne prohlídka v 16.00, o víkendu vždy v 10.00 a v 15.00. Celý výklad se bude odehrávat ve venkovním prostoru a kapacita každé prohlídky je vzhledem k epidemiologické situaci omezena na 10 účastníků. Je tedy nutné si předem zakoupit vstupenku na www.plzenskavstupenka.cz,“ doplnila Panušková. Vstupenka opravňuje také k bezplatnému vstupu do muzea Patton Memorial Pilsen, a to až do 31. 12. 2021. Další termíny budou přidány podle zájmu. Pokud se z důvodu nařízení vlády prohlídky neuskuteční, vstupné bude vráceno v plné výši.

Letošní novinkou bude prohlídka katedrály sv. Bartoloměje, která se dočkala své největší a nejnáročnější rekonstrukce po sto letech a návštěvníkům nabídne i příjemnější zázemí. Od června budou několikrát týdně probíhat komentované prohlídky interiéru katedrály. Největším lákadlem ale bezpochyby bude prohlídka věže s podkrovím, kam se v minulosti návštěvníci nedostali a kde bude zároveň vybudována nová expozice.

Dalšími prohlídkami, které budou v nabídce od červnu do září jsou dětmi oblíbené Báje a pověsti plzeňské a prohlídky Za tajemstvím výzdoby plzeňských domů a Židovská Plzeň. „Chybět nebude ani žádaná trasa Židovská Plzeň, která návštěvníky provede poutavými osudy různých osobností, slavných i těch méně známých, a zavede je kromě nádherné Staré synagogy také do Loosových interiérů. „Tahle prohlídka patří k našim nejúspěšnějším. V loňském roce byla pokaždé vyprodaná, proto jsme ji do nabídky zařadili i letos,“ uvedla Panušková.

Vstupenky na všechny prohlídky je možné zakoupit online prostřednictvím Plzeňské vstupenky či osobně v Turistickém informačním centru vedle radnice, až to situace dovolí. Termíny jsou plánované na celé léto, od května do září. Sraz účastníků je vždy před infocentrem vedle radnice.