Problémy, na které obyvatelé prahnoucí po vlastním bydlení narážejí, jsou ve své podstatě dva: za prvé cena vlastnického bydlení a za druhé nedostatek nemovitostí k pronájmu. Když už nějakou člověk nalezne, nestačí se divit ceně, za kterou je nemovitost k dostání. O poměru kvality a ceny by se také dalo hovořit dlouho. Lidé, kteří delší dobu hledají bydlení, dobře znají inzerce "bytů" o rozloze 20 metrů čtverečných ve formě jednoho pokoje s jedním oknem (a někdy ani to ne) za cenu klidně 17 nebo 18 tisíc měsíčně (a někdy navíc plus energie).
Mladí lidé, kteří si "hledají něco svého", stojí před volbou - jít cestou vlastnického bydlení alias hypotéky až do důchodu nebo cestou nájemního bydlení. Česko patří mezi země, jejíž obyvatelé dle statistik preferují vlastnické bydlení.1 Tento fakt má své důvody, které by vydaly na celý článek. Jeden za všechny uveďme tento zjednodušující - tzv. investice do cihly aneb když mám hypotéku, investuji do svého, a ne do majetku pronajímatele jako v případě pronájmu.
Situace na hypotečním trhu v posledních letech však (nuceně) stáčí kormidlo vývoje směrem k bydlení v nájmu. Hypoteční sazby jsou díky výši základní úrokové sazby2 stanovené českou centrální bankou na násobcích toho, na co byli Češi dlouhá léta zvyklí.3 Lidé tak v zájmu vlastního soukromí a pohodlí zavrhují myšlenky na celoživotní zadlužení s hrozbou další inflační vlny, která by je mohla při refinancování hypotéky tzv. poslat na dlažbu, a místo toho volí relativně bezpečnější variantu nájemního bydlení.
Jenže tady na ně čeká jiný problém. Vzhledem k tragicky nízké míře výstavby v Česku je nájemních bytů až žalostně málo. Nabídka absolutně nestíhá poptávku, což z ekonomického hlediska znamená jediné - nedostatkové zboží, po kterém je veliký zájem, je zákonitě drahé a bude dražší a dražší do doby, než dostatečně ochladne poptávka nebo se dostatečně zvýší nabídka. V tomto je základní ekonomický zákon neúprosný a data ho pro Česko potvrzují.4
Řešení je z ekonomického pohledu jedno jediné - stavět, stavět a zase stavět. Větší počet volných nemovitostí na trhu bude stlačovat ceny dolů a ty tak budou pro veřejnost dostupnější. Mohutnější výstavba musí být ze strany státu podpořena usnadněním výstavby skrze zjednodušení stavebních procesů. Digitalizace v co největším měřítku je v tomto ohledu nezbytná. Zdá se však, že u digitalizace ve stavebnictví naše země po cestě někde šlápla na nechvalně známý bludný kámen.
Autor: Matyáš Novák, student GFK Plzeň
2 Současná průměrná úroková míra nových hypoték je 4,80 % - viz https://www.cbamonitor.cz/statistika/prumerna-urokova-sazba-novych-hypotek. Jak je z grafu vidět, od roku 2014 do roku 2021 se pohybovala pod 3 %, aby pak následně prudce vyskočila na hodnoty až 6 %.
3 Současná míra základní úrokové sazby je 4 % - viz https://www.cnb.cz/arad/#/cs/home.