Linda Piknerová: Nová válka v srdci Afriky?

Zveřejněno v Názory a komentáře
Od - pátek, 31. leden 2025 08:00
Linda Piknerová: Nová válka v srdci Afriky? Zdroj: L. Piknerová

Zatímco město Goma v provincii Severní Kivu na východě DR Kongo obsadily Rwandou podporované milice, v hlavním městě druhé největší země Afriky, konžské Kinshase, zaútočili místní na několik (evropským) ambasád. Situace v regionu, který byl dějištěm 1. a 2. africké války na přelomu 20. a 21. století se opět zhoršuje, což může překvapit pouze ty, kteří uvěřili tomu, že mírové síly OSN mohou něco reálně změnit.

Dvoumilionová Goma ležící u jezera Kivu je historicky přirozeným centrem celého regionu, rozděleného politickou hranicí mezi DR Kongo a Rwandu. Město pod vulkánem je na dohled nejen národního parku Virunga, světově proslulého gorilami horskými, ale také představuje centrum provincie Severní Kivu, nesmírně bohaté na nerostné suroviny a z toho důvodu také strategicky významné. Při pohledu na mapu je patrné, že prakticky neexistují vůči Gomě žádné alternativy a další velká města leží buď ve Rwandě (Kigali) nebo stovky kilometrů daleko kdesi v džungli. Právě z důvodu této geografické výjimečnosti se Goma stala místem, kam před 30 lety směřovaly zástupy rwandských uprchlíků, hledajících bezpečí před děsivou genocidou a stejně tak představovala neuralgický bod regionálních konfliktů, sužujících tuto část Afriky od druhé poloviny 90. let 20. století. Uklidnění bezpečnostní situace přivedlo do města na břehu vulkanického jezera humanitární pracovníky OSN, kteří odtud distribuovali pomoc desítkám tisíc lidí. Většina místních přežívala v mizerných provizorních přístřeších, přičemž úplně nejhůř na tom byly ženy a děti, které často byly vystavovány nejrůznější formě násilí. Je třeba mít na paměti, že mimořádně složité přírodní podmínky výrazně omezují možnosti pohybu napříč regionem, který je z hlavního města země po zemi prakticky nedostupný, protože vnitrozemí DR Kongo pokrývá nepropustná džungle. Odejít z Gomy pryč je skoro nemožné jednoduše proto, že buď musíte překročit státní hranici (k čemuž většina lidí nemá potřebné doklady) nebo se musíte smířit s tím, že zemřete někde mezi gorilami uprostřed neprostupného pralesa.

Informace o tom, že v oblasti Gomy operují rebelové, nejsou ničím novým, protože minimálně posledních 20 let je region doslova prošpikován nejrůznějšími polovojenskými skupinami, jejichž primárním zájmem je profitovat z těžby nerostů, rozkrádat humanitární pomoc a šikanovat obyčejné lidi. Jednou z nich je také Konžská revoluční armáda označovaná jako M23, kterou tvoří etničtí Tutsiové (ti, kteří byli ve Rwandě před 30 lety obětí genocidy) a která podle posledních zpráv stojí za obsazením města a letiště. Reakcí na násilí na východě Konga byly nepokoje v hlavním městě, kde na rwandskou a několik evropských ambasád zaútočili místní obyvatelé s požadavkem, aby Rwanda okamžitě přestala rebely podporovat. M23 operuje na východě Konga už dlouho a minimálně poslední rok se objevovaly zvěsti o zhoršování situace. Když byla loni v konžských prezidentských volbách potvrzena stávající hlava státu Félix Tshisekedi, směřovala první jeho slova k alespoň rétorickému vyhlášení války Rwandě, což mělo podporu u sousedního Burundi.

Podpora Rwandy skupině M23 je veřejným tajemstvím, a proto si zaslouží objasnění, co nejhustěji osídlenou zemi v Africe vede k tomu, že operuje mimo své území. Na prvním místě je třeba zmínit, že Rwanda na rozdíl od DR Kongo, Burundi, či Ugandy je poměrně stabilní a fungující zemí, která má ambici rozšiřovat svůj ekonomický a politický vliv v rámci regionu. Za druhé platí, že oblast provincie Severní Kivu je nesmírně bohatá na nerostné suroviny, jejichž obchodování probíhá právě skrze území Rwandy, jež z něj profituje mnohem víc než samotná DR Kongo. Zatímco pohyb po Rwandě je bezproblémový a po východním pobřeží jezera Kivu se můžete projíždět po asfaltové silnici, západní strana jezera je prakticky nesjízdná. Je proto přirozené, že obchod probíhá tam, kde je to logisticky snadnější a profituje z něj země, kde na vás na sinici čeká radar měřící rychlost a nikoliv kalašnikov. Za třetí není možné si myslet, že v konfliktu existují „dobří“ a „špatní“ a že počínání M23 je excesem. Region je nestabilní dlouhodobě, pokud zástupci DR Kongo hovoří o tom, že Rwanda rozkrádá jejich přírodní bohatství, je to jistě pravda, ovšem samotní vládní představitelé se chovají tak, že národní bohatství končí v jejich kapsách.

 

Linda Piknerová, Ph. D. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., analytička mezinárodních vztahů, komentátorka a členka projektu Expedice Z101.

Fotogalerie