Člověk by si měl pamatovat 7 - 9 položek, říká trenérka paměti

Zveřejněno v Pro ženy
Od - úterý, 7. září 2021 08:18
Člověk by si měl pamatovat 7 - 9 položek, říká trenérka paměti Zdroj: se souhlasem ZAK TV

Lenka Kroupová působí jako odborná asistentka Fakulty zdravotnických studií ZČU v Plzni. Kromě toho je také ale lektorkou paměti. "Existuje Millerovo číslo, podle něhož bychom si měli zapamatovat 7 - 9 různých položek," říká.

Jak se dá paměť trénovat?
Jsou na to specifické postupy. Mozek má 120 miliard nervových buněk a každá z nich má 20 tisíc spojů. Když se na sklonku 20. stolení přišlo se studií, že ty synapse se dají trénovat i u starších lidí, tak se přišlo s nápadem, že se vytvoří tréninkový program. Spolupracovali na tom neurologové, psychiatři, psychologové i inženýři a vytvořili unikátní tréninkový program. Nepracuje s dlouhodobou pamětí, ale s tím, co je právě teď. Posiluje se sebevědomí lidí. Odchází s tím, že si pamatují strašně věcí.

Je to tak, že musím trénovat, aby se mozek udržel v dobré kondici?
Zpočátku se program vytvořil pro to, aby se trénovali lidé, kteří budou preventivně působit. Ale synapse, když se posilují, tak fungují daleko lépe. Když neposilují, tak se spoje rozvolňují a nedochází k tomu, že by byla funkce stoprocentní. Je to jako se svalem, musíme se pohybovat. Když chceme, aby mozek fungoval, tak musíme trénovat.

Jak trénink vypadá?
Máme vždy 12 sezení po hodině, hodině a půl. Na úvod si řekneme metodu, vyzkoušíme, trénujeme všechny kognitivní funkce. Nejen krátkodobou paměť, ale i dlouhodobou, na pozornost. Zaměřujeme se na logické myšlení, zrakově prostorové a jazykové schopnosti. Při každém tréninku trénujeme pomocí zábavných cvičení. Musí být vybrána adekvátní tomu, s kým pracujeme. Jestli v rámci prevence nebo máme už nemocného člověka.

Měli by trénovat i mladší?
Doporučuje se trénink už od 40 let věku. Postupem času totiž zjišťujeme, že pomáhá i mladším. Vyzkoušeli jsme ho u vysokoškoláků, kteří měli strach ze zkoušek. Naučili se na zkoušky velice dobře, už mají i po státnicích. Metody jim pomohly.

Dá se nějak říci, co všechno bychom si měli pamatovat?
Existuje tzv. Millerovo číslo. Tedy 7 - 9 položek. 

Jste odbornou asistentkou Fakulty zdravotnických studií. Ta vás tedy nějak podporuje?
Ano. Naši studenti chodí i do zařízení, kde jsou pacienti nemocní. Metody fungují u těch, kteří jsou po cévní mozkové příhodě, po operacích mozku. 

Vyhledáváte si sami klienty nebo se sami mohou obrátit přímo na vás?
Mohou se na nás samozřejmě obrátit. V rámci projektu jsme měli spoustu lidí z okolí. Třeba v rámci národního týdne trénování paměti v březnu pořádáme již několik let akci, kdy děláme vzorové cvičení, na které se přihlašuje veřejnost. Spolupracujeme také s Univerzitou třetího věku na ZČU.