Kulturní tipy: co přinese druhý srpnový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 10. srpen 2023 18:00
Kulturní tipy: co přinese druhý srpnový víkend? Ilustrační foto: Jiří Vachtl

Nadcházející víkend přináší spoustu dobré muziky, spanilou jízdu a výstavu veteránů i poezii. Do historie nahlédnete nejen při komentovaných prohlídkách a procházkách…

Pátek 11. 8. 

Živá hudba v Riegrovce vám bude hrát v pátek i v sobotu vždy mezi 18:30 – 21:30.

Sobota 12. 8. 

Sportmanie Plzeň
Desítky sportovních stanovišť a bohatý doprovodný program bude hostit od 12. 8. do 20. 8. park za OC Plzeň Plaza.
Populární Sportmanie Plzeň se letos vrátí do prostoru za OC Plzeň Plaza a do tamního nově zrevitalizovaného parku u řeky Mže. Akce odstartuje v sobotu 12. srpna, a po třech letech se tak přesune na původní termín. Milovníci pohybu se mohou těšit na desítky sportovních stanovišť a na bohatý doprovodný program. I letos jsou pro návštěvníky Sportmanie připravené doprovodné akce s charitativním přesahem, soutěže o ceny, exhibice a představení sportovních klubů na pódiu. Za výkony si pak účastníci jako tradičně odnesou unikátní medaile. 

Prohlídka bytu rodiny Huga Semlera a apartmánu Richarda Hirsche v Plzni
Nahlédněte do svou interiérů Adolfa Loose, které dosud čekají na renovaci, bytu rodiny Huga Semlera a apartmánu Richarda Hirsche. Prohlídky probíhají od 9:00 do 17:00. 

8. retro jízda aneb „V čem jsme jezdili za socialismu“
Jízda historických vozů vyrobených mezi roky 1948 – 1989 v zemích bývalého východního bloku startuje v sobotu z nádvoří Plzeňského Prazdroje v 10:00, před startem proběhne od 9:00 výstava vozidel. Dojezd do DEPO2015 se plánuje v 16:00. Výstava vozidel zde bude od 16:00 do 18:00.

Napoleonské slavnosti Křimice 2023
Opět po roce se v Křimicích na zámku sejdou od 10:00 do 17:00 různé historické kluby z celé republiky, aby si připomněly pobyt napoleonských vojáků v Plzeňském kraji v letech 1800 a 1830. Můžete se těšit na dobový tábor, ukázky jezdeckých dovedností, bitvu, hry pro děti a mnoho dalšího.
Program:
- výstava s napoleonskou tématikou í v muzeu
- dobový  tábor (zámecký park)
- soutěže jezdců
- odpoledne bitva (v parku), průvod a doprovodné akce
- prezentace starých zbraní
- animace pro děti
- občerstvení

Prohlídky likérky Stock Plzeň – Božkov
Prohlídky se konají v 10:00 a dále ve 12:00 a ve 14:00.
Návštěvníci starší 18 let tu uvidí stáčecí linku na lahve i plechovky či dřevěné kádě, ve kterých probíhá staření Fernetu i tuzemáku Božkov Original. Letos se Stock Plzeň – Božkov veřejnosti otevírá vůbec poprvé. 

NaplnoFest Plzeň
Síť festivalů Naplno Fest zve na další ročníky s nejlepšími interprety z české a slovenské scény do DEPO2015 mezi 13:30 - 23:45! Vystoupí: EWA FARNA, MARPO, SIMA, DESMOD a LUNETIC.
Můžete se těšit na nejlepší interprety české a slovenské scény, doprovodný program, soutěže, skvělou gastro zónu, nápoje a vodní dýmky.

Prohlídka To nejlepší z Plzně
Procházka s průvodcem po hlavních historických památkách začne v 15:00.
Zájemci se během procházky seznámí nejen s historií a současností Plzně. Dozvědí se řadu zajímavostí o jednotlivých budovách, místech i klíčových osobnostech. 

Stopy průmyslové revoluce
Komentovaná prohlídka začne v 15:30.
Novinkou mezi letošními letními komentovanými prohlídkami centra města je trasa po stopách, kudy kráčela průmyslová revoluce. Plzeň a průmysl k sobě neodmyslitelně patří. Značky jako Škoda nebo Pilsner Urquell zapsaly město v povědomí celého světa. Ale opomenout nelze ani řadu dalších osobností spjatých s plzeňským průmyslem. Víte třeba, za co vděčíme Janu Cingrošovi, firmě Müller&Kapsa, Tomášovi Khürymu nebo Brožíkům? Pokud ne a zajímalo by vás to, pak je tahle vycházková novinka právě pro vás.

Neděle 13. 8.

Prohlídka Velké synagogy s návštěvou věže
Vydejte se v 15:30 na komentovanou prohlídku Velké synagogy v Plzni, která je jednou z největších v Evropě i na celém světě. Během komentované prohlídky se seznámíte jak s průběhem výstavby a rekonstrukce synagogy, tak s historií Židovské obce v Plzni a prohlédnete si i novou stálou expozici Tady žili židé. Monumentální stavba má dvě 45metrové věže a vy se do jedné z nich na této prohlídce podíváte.

Poezie bez předsudků v Meditační zahradě
Středisko západočeských spisovatelů srdečně zve na kouzelné poetické pozdní odpoledne do Meditační zahrady pana Luboše Hrušky.
Kromě poezie a diskuse s básnířkami SZS se můžete těšit na procházku krásnou zahradou, táborák, malé občerstvení a na naprostou absenci předsudků. Takové je totiž téma, kterému se v pořadu budou účinkující věnovat.
Pořad se koná v neděli 13. srpna od 16:30.